ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Katalonya'da referandum siyasi kopuşu sağlayacaktır- Pedro Luna-Miguel A.Parra

1 Ekim'de yeni bir siyasi ve toplumsal hareket ile siyasi kopuşu sağlamalıyız. Hareketimiz kendisini 15 Mayıs ve Öfkeliler Hareketi'nin bir devamı olarak görmeli ve rejimin haksızlığını ortaya koymalı.

Etkin Haber Ajansı / 12 Eylül 2017 Salı, 12:02

PEDRO LUNA-MİGUEL A.PARRA*- "Kayıtsızlık, tarihin yüküdür. Gerçekten yaşamak taraflı olmaktır" demişti Antonio Gramsci.

Devrimci yenilikçidir, siyasetini uzlaşma ve netsizlik üzerine kurmaz. Siyaset ancak bu şekilde inşa edilir ve gerçekliği değiştirilir. Ve biz durumu değiştirmek istediğimiz için, kıvılcımı aleve dönüştürmek istediğimiz için 1 Ekim'de referanduma gidiyoruz ve Katalonya'nın bağımsızlığı için sokaktayız.

Devletin ve hükümetin hukuksal işleyiş ile ilişkilenmesinde ciddi sorunlar görüyoruz. Katalonya halkının, kendi siyasi ve hukuksal kaderini tayin hakkını tanıyoruz. Devletin "çıkış yolu yok" teorisini ve hükümetin "iki hızlı trenin birbirine çarpışma anı" sözlerini kabul etmiyoruz. 1 Ekim halk hareketinin bir sonucudur ve bu sonuç ancak Katalonya halkı tarafından yazılabilir.

Katalonya'da oluşan hareketlilik son 40 yıllık tarihin en önemli "meydan okumasıdır." 1978 anayasasında İspanya'nın bütünlüğüne özel vurgu yapılmıştı. Ancak kuruluşundan bu yana siyasi, sosyal ve ekonomik sistemiyle yenilgiye uğraması bir zorunluluktu. Günden güne yolsuzluk arttı, sosyal haklar gasp edildi, iş güvenliği ortadan kalktı ve işçi sınıfı yoksullaştı. Bugün daha çok siyasi bir kopuşa ihtiyaç var ve bu anlamda 1 Ekim'de düzenlenecek referandum buna hizmet edecektir. Referandum ile rejimin krizi daha da derinleşecektir ve hukuksal ve baskı araçlarını devreye sokarak halkların demokratik ve meşru karar verme hakkını engellemek isteyecektir. Bizim için nettir. Demokrasi ve seçimler bir yanda, diğer tarafta biz her zaman halkın taleplerinin arkasında olacağız. Referandum ile siyasi bir kopuş ihtimalini alternatif sol iyi değerlendirmeli ve toplumsal muhalefeti yaratmalıdır. Bizler Katalonya solu olarak "ulusların kaderini tayin etme hakkını" değerlendirmekte önemli bir rol oynayabiliriz. Biz meydanı Katalonya'daki sağ harekete bırakmamalıyız. Onlar iktidarda kalmak için bu konuyu değerlendirme peşindeler. Katalonya'da burjuva sınıfı İspanya'nın oligarşisiyle görüşme sürecini uzatmak istiyor çünkü bunun kendileri için daha iyi bir uzlaşma getireceğine inanıyorlar. Ondan dolayı İspanya ve Katalonya'nın burjuva sınıfları ve onların oportünizmini dikkate almadan bu durumu aşmalıyız. Sadece siyasi kopuş ile UKKTH'nı ve halk kitlelerini seferber edebiliriz. 1 Ekim tüm Katalonya halklarının olmalıdır.

Franco diktatörlüğü döneminde çok sayıda sol örgüt ve özellikle Katalonya'nın Birleşik Sosyalist Partisi-PSUC sokaklara çıkarak Katalonya'nın özgürlüğünü savundu. Onların çoğu işçiydi ve aralarında Galişya ve Avusturya kökenli insanlar da vardı ve Katalonya'nın bağımsızlığı için mücadele ettiler. Katalonya'da burjuvalar ise Franco diktatörlüğü ile ekonomik işbirliği yaparak mücadeleyi sattı.

Burjuvazi ne işçi sınıfının kurtuluşuna ne de UKKTH'ya bir katkıda bulunabilir. Biz İspanya'da yaşayan diğer uluslardan işçi sınfına kardeşlik ve enternasyonal duygularımızı iletiyoruz. Bu bizim ilkemizdir.

Sonuç olarak referandumun meşruiyeti, toplumsal hareket ile kazanıldı. Artık Katalonya halkımız kendi iradesine sahiptir ve demokratik hakkını kullanacaktır. Referanduma katılımı sağlamalıyız ve kitle seferberliğiyle sahiplenmeliyiz. Referandumu İspanya devleti ile masada pazarlık yapmak isteyenlerin tartışması sahtedir. Senin hakkını engellenmek isteyen birisinden o hakkını sana vermesini beklemek "çok iyi niyetçiliktir." Birçok hakkı kitle seferberliği ile kazandık. Şimdi ise Katalonya'nın UKKTH'nın bugünkü gerçek ve reel koşullar altında nasıl uygulanabilinir tartışmasını yürütmeliyiz.

1 Ekim'de ya Cumhuriyet'e ya da siyasi kopuşa oy vereceğiz ve devlete başkaldıracağız. Aynı zamanda halklarımızın Katalonya'da sağcılara mesajı "sizin taktik ve çıkarlarınızı dikkate almıyoruz" olmalıdır.

1 Ekim'de yeni bir siyasi ve toplumsal hareket ile siyasi kopuşu sağlamalıyız. Hareketimiz kendisini 15 Mayıs ve Öfkeliler Hareketi'nin bir devamı olarak görmeli ve rejimin haksızlığını ortaya koymalı.

Ufkumuz geniş olmalıdır. Hedefimiz federasyon, konfederasyon veya bağımsızlık da olabilir. Ortak hedefimiz ise Katalonya Cumhuriyeti'nin kurulmasıyla halklarımıza sağlanacak imkanlardır. Bugün karşı tarafın ne yaptığına bakma zamanı değil. Bugün mücadelenin ve siyasi kopuşun sağlanmasının tam zamanıdır.

*Katalonya Komünist Partisi MK Yürütme üyeleri Pedro Luna ve Miguel Angel Parra'nın redglobe'da yayımlanan makalesi.

**Çeviren: Adil Demirci/ ETHA Dış Haberler Servisi