ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Fransa'da işçiler sokakta

Fransa'da hükümetin gerçekleştirmeyi planladığı yeni çalışma yasasına karşı ülkenin çeşitli kentlerinde eylemler başlarken, Paris'teki CGT sendikasının çağrısıyla düzenlenen eylemde hayat durdu.

Etkin Haber Ajansı / 12 Eylül 2017 Salı, 15:16

PARİS- Fransa'da Yeni Çalışma Yasasına karşı eylemler devam ediyor. Sabah saatlerinden itibaren Paris, Marsilya, Lyon, Toulouse ve Nantes gibi ülkenin büyük şehirlerinde yaklaşık 180 eylem düzenlenecek ve 4 bin civarında iş yerinde çalışanlar greve gidecek.

Paris'te Genel Emek Konfederasyonu'nun (CGT) çağrısıyla metro çalışanlarının yaptığı grevler nedeniyle trafik durdu. Kamyon şoförleri ise Paris'in önemli caddelerinden Şanzelize'yi kapatarak trafik akışını engelledi. CGT'nin çağrısıyla Yeni Çalışma Yasasına karşı direniş çağrısına liselerden de destek geldi. Lise öğrencileri okul önlerinde barikat kurarak eylem yaptı.

Çalışma yasasında geçen yıl yapılan değişiklikler ülkede büyük gösterilere neden olmuş, yüz binlerce kişinin katıldığı grev ve gösterilere rağmen tasarı, hükümet kararnamesi ile Ulusal Meclis'te oylanmadan geçirilmişti. Macron hükümeti ise işverenlere daha fazla hak tanıyarak işten çıkartmaları kolaylaştıracak. CGT sendikası yeni öneriyle iş hukukunun ortadan kaldırıldığını ifade ediyor.

MACRON'UN TEMBEL AÇIKLAMASINA YANIT

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron Yunanistan ziyareti sırasında, çalışma yasası reformuna karşı çıkanları "tembel" olarak nitelendirerek, "Fransa reformist bir ülke değildir. Reform yapmaz çünkü biz isyan ederiz, direniriz, kaçınırız. Böyleyiz biz" ifadelerini kullanması tepkiyi arttırdı. CGT Genel Sekreteri Philippe Martinez, Macron'un sözlerinin "skandal" olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanlığı seçiminde Macron'la yarışan Sosyalist Parti adayı Benoit Hamon da "Asıl tembeller, hayatları için çalışmak zorunda olmayan zengin bireylerdir" demişti.