ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Hükümet Sözcüsü Bozdağ yolsuzluğu ve katliamı savundu

Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında açıklama yapan Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, AKP iktidarının bütün yolsuzluk, katliam ve yıkım politikalarını savundu. Bozdağ, Zafer Çağlayan'a "Türkiye Cumhuriyeti devletinin çıkarlarını korumuştur" sözleriyle sahip çıkarken, tutuklanması kararı için yeterli delil olmadığını ileri sürdü. Lice'de katledilen köylüler için ise "Teröristin belgesi olur mu? Kimliği olur mu?" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 11 Eylül 2017 Pazartesi, 20:36

ANKARA - Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası açıklama yapan Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, yolsuzluğu ve rüşveti meşrulaştırdı, Zafer Çağlayan'ı savundu. Bakan savunmaları bununla da kalmadı, ODTÜ'de binlerce ağacın kesilmesini de Lice'de sivillerin SİHA'larla öldürülmesini de savundu.

Hükümet sözcüsü Bozdağ, ABD tarafından rüşvet alarak İran'a uygulanan ambargoyu deldiği gerekçesiyle hakkında tutuklama kararı çıkarılan Ekonomi eski bakanı Zafer Çağlayan'ı savundu, "Çağlayan, bakan olduğu dönemde Türkiye Cumhuriyeti devletinin çıkarlarını korumuştur" dedi.

YOLSUZLUĞU SAVUNDU

ABD'de tutuklu bulunan Rıza Sarraf'ın dahil olduğu davaya eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın da dahil edildiğinin anımsatılması üzerine Bozdağ, "Çok net bir şekilde Rıza Sarraf üzerinden Fetullahçı Terör Örgütü'nün görmek istediği hesaba bugün ABD yargısı alet edilmiştir. Sayın Bakan (Zafer Çağlayan), Türkiye Cumhuriyeti devletinin çıkarlarını korumuştur. Bunu yaparken de hem Türkiye'mizin hem de uluslararası hukukun yasalarına uygun bir şekilde görevini yapmıştır. Burada çok farklı bir şey var, bunu hep beraber takip ediyoruz ve kirli bir oyunun bir parçası bu. Ortada delil yok, onun üzerinden giden bir hadise var" ifadesini kullandı.

Bozdağ, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın korumalarına yönelik ABD'de açılan davaya ilişkin de şunları söyledi:

"Washington savcılığı bir iddianame düzenledi. 19 kişi hakkında. İşin garibi 15 korumadan 4'ü olay sırasında orada değil. Görüntüleri izlemişsinizdir. Olayın başından sonuna kadar Cumhurbaşkanımızın yanında. Heyette olmayan bir kişiyi de davaya dahil ediyorlar. Mesnetsiz, yanlı ve haksız bir iddianame var ortada. Bu iddianame PKK/PYD terör örgütünün desteklerinin orada yaptıkları eylem sonrası verilen ifadeler esas alınarak hazırlanmıştır. Çalakalem bir iddianame hazırlanmıştır. Bu iddianame Türk-ABD ilişkilerine zarar veriyor."

ODTÜ'DE YIKIMI SAVUNDU

Bozdağ, ODTÜ arazisinde başlayan yol yapım çalışmalarına yönelik eleştirilere dair soruya, "Biz kamu yararına olan adımları atmaya, milletimizin yararına olan eserleri yapmaya, Türkiye'de taş üzerine taş koymaya devam edeceğiz. Buna karşı çıkanlar da bağırmaya devam edecek, başka çaremiz yok" yanıtını verdi.

KAVGAYI SAVUNDU

Bozdağ, Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun "Terörü dört senede bitiririm" sözlerini değerlendirirken HDP'nin PKK'nın siyasal kolu olduğunu savundu. Bozdağ, "Kılıçdaroğlu'na eğer terörü dört yıl içinde bitirecekse önce yürüdüğü kişilerden başlaması lazım. HDP, PKK terör örgütünün siyasal bir uzantısı. Adalet Yürüyüşü'nde diğer pek çok konuda dayanışma içinde olduğunu görüyoruz" diye konuştu.

Bozdağ, "Demokrasi için gerekirse kavga edeceğiz" diyen Kılıçdaroğlu'na yönelik olarak "Kimle kavga edeceksin sen?" ifadesini kullandı.

LİCE'DE KÖYLÜLERİN KATLEDİLMESİNİ DE SAVUNDU

Zafer Çağlayan'ın yolsuzluk yaptığına ilişkin 'delil yok' diye savunan Bozdağ, Lice'de katledilen köylülerle ilgili 'Teröristin belgesi mi olur' sözleri dikkat çekti. Bozdağ, şunları söyledi: "Teröristin belgesi olur mu? Kimliği olur mu? Güvenlik güçleri teröristlerle mücadele ederken, 'Ey terörist senin terörist belgen var mı?' diye, belgen yoksa seninle çatışmayacağım diyebilir mi? Kimlik mi soracaksın? Teröristin kimliği nasıl oluyor, açıklarsa kendisine öğrenmiş oluruz. Benim bildiğim teröristin belgesi de olmaz. Terörist bellidir."