ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

SKM: Özsavunma hakkını kullanan kadınlara sahip çıkıyoruz

SKM, her ayın 11'inde yaptığı eylemlerin 19.'sunu gerçekleştirdi. Eylemde kadınların hayatta kalmak için özsavunma uyguladıkları vurgulanırken, 14 Eylül'de Nevin Yıldırım'ın Yargıtay'da görülecek olan duruşmaya çağrı yapıldı.

Etkin Haber Ajansı / 11 Eylül 2017 Pazartesi, 20:46

İSTANBUL- Sosyalist Kadın Meclisleri, her ayın 11'inde yaptığı "Yaşamak istiyoruz" eylemlerinin 19.'sunu Kadıköy Khalkedon Meydanı'nda gerçekleştirdi.

Basın açıklamasını okuyan Alev Özkiraz, Ağustos ayında 27 kadının katledildiğini, 26 kadının cinsel istismara uğradığını, 6 çocuğa tecavüz edildiğini ve 4 kadının kıyafeti bahane edilerek tacize ve şiddete maruz kaldığını aktardı. Özkiraz, kadınların en yakınları tarafından katledildiklerine dikkat çekti.

Samsun'un Terme ilçesinde Kürt mevsimlik tarım işçisi Perin Akın'ın ırkçı saldırıyla katledildiğini hatırlatan Özkiraz, "Pınar Gemsiz evinin salonunda çocuğunu emzirirken öldürüldü. Katili yargılanmaya hala başlamadı. Mevsimlik tarım işçisi olarak Urfa'dan Samsun Terme'ye gelen Perihan Akın kaldıkları çadıra ateş açılması üzerine yaşamını yitirdi. Bu kez de bir kadın Kürt olduğu için ırkçı saldırı sonucu katledildi" dedi.

KADINLAR YAŞAYABİLMEK İÇİN ÖZSAVUNMA HAKKINI KULLANIYOR

Yaşamak için kadınların özsavunma hakkını kullandıklarını kaydeden Özkiraz, Nevin Yıldırım'ın 14 Eylül'de Yargıtay'da görülecek temyiz davasını hatırlattı. Yargının erkeklere kadınları öldürdükten sonra iyi hal indirimi uygularken, özsavunma hakkını kullandığı için müebbet hapis cezası istendiğini belirten Özkiraz, "Kendisine tecavüz eden adamı öldüren ve müebbet hapis cezası verilen Nevin Yıldırım bu kadınlardan sadece biri" dedi. Özkiraz, "Nevin'e verilen cezanın bir üst mahkemeye gitti. 14 Eylül Perşembe günü Yargıtay'da görülecek duruşmaya katılarak Nevin'in serbest bırakılmasını isteyeceğiz" ifadelerini kullandı, Nevin Yıldırım ile dayanışma çağrısı yaptı.

Cemaat okulları ve vakıflarında, Kur'an kurslarında çocuklar cinsel istismara, tecavüze uğradığını dile getiren Özkiraz, iktidar erkanlarının bu tecavüzleri aklamaya çalıştığına dikkat çekti.

"Yaşamak istiyoruz" diyen Özkiraz "Bir kişi daha eksilmemek için daha fazla sokaklarda olacağız. Katledilen kadınların davalarının takip edip katillerinin yargılanmasını sağlayacağız. Öz savunma uygulayan kadınların yanı başında olacağız. Biz kadınlar yaşamak istiyoruz" dedi.