ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

HDP'li kadınlar 'Böyle gitmez' diyor

HDP'li kadınlar, AKP/Saray faşizmine karşı "Bu böyle gitmez" diyerek, bir kampanya başlattı. HDP Eş Genel Başkanı Kemalbay, "Kadınları faşizmin kurumsallaşmasını asla kabul etmeyecekler" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 11 Eylül 2017 Pazartesi, 19:21

İSTANBUL- Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi, "Böyle gitmez kadınlar izin vermez" şiarıyla bir kampanya başlattı. 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Günü'ne kadar sürecek olan kampanyanın startı, Şişli Kenterler Tiyatrosu'nda yapılan etkinlikle verildi.

Salona "Em bernadin ve dilane", "Mafya, racon, KHK", "Tecrit kaybedecek özgürlük kazanacak", "İş yok aş yok güvence yok", "Evde işte sokakta şiddet böyle gitmez, kadınlar izin vermez" yazılı pankartlar ile Figen Yüksekdağ, Gültan Kışanak, Sebahat Tuncel'in de aralarında olduğu tutsak seçilmişlerin fotoğraflarının olduğu "Kadınların iradesi teslim alınamaz", "Kadın katliamına karşı isyandayız" yazılı pankartlar asıldı. Ayrıca tutsak ESP Genel Başkanı Çiçek Otlu'nun fotoğrafı da salonda yer aldı.

Etkinliğe HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay ile milletvekilleri Dilan Dirayet Taşdemir, Besime Konca, Sibel Yiğitalp, Ayşe Acar Başaran, Pervin Buldan, Saadet Becerikli, Hüda Kaya, Meral Danış Beştaş, Filiz Kerestecioğlu ile HDK Eşsözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit, SKM Genel Sözcüsü Fadime Çelebi, TJA temsilcisi, SYKP Eşbaşkanı Tülay Hatimoğlulları ile birlikte çok sayıda kadın katıldı.

Etkinlikte geçtiğimiz günlerde yaşamını yitiren feminist yazar Kate Millet, Samsun'da katledilen Perihan Akın anılırken, özsavunma hakkını kullandığı için hapishanede olan Nevin Yıldırım, işine dönmek için açlık grevinde olan Nuriye Gülmen ile rehin tutulan kadın siyasetçiler ve Rojavalı kadınlara selam gönderildi.

HDP'Lİ KADINLARIN KAZANIMLARI EGEMENLERİ RAHATSIZ ETTİ

HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay, tüm ezilmişlikleri ortadan kaldırmak için mücadele ettiklerini söyledi. HDP'li kadınların bu topraklarda bugüne kadar hiç yaşanmamış kazanımlar elde ettiklerini kaydeden Kemalbay, ezilmişliğe, ayrımcılığa karşı el ele vererek güçlü bir kadın mücadelesini var ettiklerini, siyasette kadın iradesini ortaya koyduklarını dile getirdi. Kemalbay, bu kazanımların egemenleri rahatsız ettiğini kaydetti. Egemen siyasetin kendini yeniden yapılandırdığını, otoriterleşme, muhafazakarlaştırma politikaları, dincileştirme gibi kavramlar tartışılırken, şimdi faşizmin kurumsallaştığı bir sürece doğru gidildiğini söyleyen Kemalbay, "Yaşadığımız bu sistemin adını koymalıyız. Yaşadığımız tam bir faşist diktatörlüktür" dedi.

"Biz kadınlar olarak nasıl bir saldırı, yok sayılma, ezilmeyle karşı karşıya olduğumuzu söylemeliyiz ki buna karşı mücadelemizi de örebilelim" diyen Kemalbay, AKP/Saray rejimin kadın bedeni üzerinden kendi iktidarını şekillendirmeye çalıştığını ifade etti. Kadınların yaşam biçimine yönelik saldırıların arttığına dikkat çeken Kemalbay, itaat etmeyen herkesin yok edilmeye çalışıldığını ifade etti,"Hiçbir reisi kabul etmiyoruz. İtaat etmiyoruz" dedi.

Gerici müfredata karşı da güçlü bir şekilde mücadele edilmesi gerektiğini söyleyen Kemalbay, ayrıca "Savaş politikalarını arttırıyorlar. Çocuklarımızı robot olarak görüyorlar" dedi, kadınların her zaman barışı savunduğunu belirtti.

Kemalbay, PKK lideri Abdullah Öcalan'a yönelik tecrite de tepki gösterdi.

Perihan Akın'ın ırçkı bir saldırı sonucu yaşamını yitirdiğini hatırlatan Kemalbay, barışın, kardeşliğin dilini kuracaklarını, hukuku, adaleti, demokrasiyi tesis etmek için mücadeleyi yükselteceklerini kaydetti. Kemalbay, "Kadınları faşizmin kurumsallaşmasını asla kabul etmeyecekler. HDP önemli bir demokrasi gücüdür. En önde çarpıştığı için en çok bedeli ödüyor. Fakat biz bu mücadeleyi sonuna kadar sürdürmekte kararlıyız. Figen başkanın söylediği gibi zulmün gözünün içine baka baka hem içeride hem dışarıda bu mücadeleyi geleceğe taşıyacağız" diye konuştu.