ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

KESK ILO toplantısına katılmayacağını açıkladı

KESK, 2-5 Ekim 2017 tarihleri arasında İstanbul'da gerçekleştirilecek ILO 10. Avrupa Bölge toplantısına katılmayacağını açıkladı.

Etkin Haber Ajansı / 11 Eylül 2017 Pazartesi, 13:30

ANKARA- Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) 10. Avrupa Bölge toplantısı, 2-5 Ekim 2017 tarihleri arasında İstanbul'da gerçekleştirilecek.

Toplantıya ilişkin açıklama yapan KESK, AKP Hükümetleri son yıllarda çalışma yaşamında emekçiler aleyhine ve sermaye lehine çok sayıda düzenleme gerçekleştirmiş, güvencesiz, taşeron ve sözleşmeli istihdam biçimini esas almış, performans sistemini tüm itirazlarına rağmen yaygınlaştırıldığını belirtti.

AKP Hükümetlerinin sendikal hak ve özgürlükleri her gün budayarak yandaş konfederasyonlar ve sendikalar oluşturduğunu kaydeden KESK, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası ilan edilen OHAL ile muhalif tüm kesimlerin tasfiye edildiğini belirtirken, çalışma yaşamının tam anlamıyla AKP kuşatması altına alındığının altını çizdi.

KESK, konfederasyonlarına bağlı sendikalarına üye 4009 kamu emekçisinin ihraç edildiğini ve yüzlercesinin açığa alındığını kaydetti.

Okulların açılmasına günler kala 31 Ağustos 2017 Pazartesi günü Eğitim-Sen üyesi 1100 eğitim emekçisinin sürgün edildiğini hatırlatan KESK, "AKP'nin 15 Temmuz darbe girişimi sonrası gerçekleştirdiği karşı darbe 12 Eylül darbesini dahi aratacak nitelikte bir saldırıya dönüşmüştür" dedi.

KESK, "ETUC ve ITUC ILO standartlarına ve değerlerine hiç saygı göstermeyen, hiçbir biçimde demokratik olmayan baskıcı bir ortamda yapılacak 10. ILO Avrupa Bölge Toplantısının AKP Hükümetinin politikalarını meşrulaştıracağı gerçeğinden hareketle ILO'dan bu bölgesel toplantının ertelenmesini ya da yerinin değiştirilmesini talep etmiştir" diye hatırlattı.

Erteleme talebine yanıt verilmediği gibi hazırlıkların sürdüğünün altını çizen KESK, "Konfederasyonumuz bağlı bulunduğu ETUC ve ITUC'un kararı, AKP Hükümetinin darbe uygulamalarını aratmayan politikalarında ısrar etmesi, ILO ve diğer uluslararası sözleşmeleri ihlal etmesi, mevcut anayasamızı bile ayaklar altına alarak ülkeyi, çalışma yaşamını OHL/KHK rejimiyle yönetmesi gibi nedenlerden dolayı 10. ILO Avrupa Bölge Toplantısına katılmayacaktır" diye belirtti.