ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Qamişlo'da binler Öcalan için yürüdü

Qamişlo'da sokaklara çıkan binlerce kişi, PKK lideri Abdullah Öcalan'a özgürlük istedi.

Etkin Haber Ajansı / 11 Eylül 2017 Pazartesi, 11:39

QAMİŞLO- Kuzey Suriye'nin Cizire bölgesi Qamişlo Kantonu'nda binlerce kişi PKK lideri Abdullah Öcalan'a uygulanan tecridi protesto etti.

"Önder Apo'ya uygulanan tecrit Kürt halkına uygulanan tecrittir" şiarıyla gerçekleştirilen mitingde binlerce kişi, "Öcalan'a özgürlük Kürdistan'a statü" pankartları taşıdı, "Biji serok Apo", "Öndersiz yaşam olmaz" sloganlarını attı.

Yürüyüşe Qamişlo Kantonu Yönetimi, TEV-DEM, PYD, PDKS, Sol Parti, İnsan Hakları Kurumu, Şehit Aileleri Meclisi, SYPG, HPC, YPG, YPJ, MLKP ve Asayiş güçleri katıldı.

Miting Rojava devriminde yaşamını yitiren savaşçılar anısına saygı duruşuyla başladı.

Binlerce kişiye seslenen Demokratik Toplum Hareketi (TEV-DEM) Yürütme Konseyi Üyesi Hêva Erebo, "Halklar bugün bir kez daha düşmanlarına gösterdiler ki Kürt halk önderi Öcalan asla yalnız değildir. Bugün Rojava Kürdistan'ında binlerce insan meydanlara çıkıyor ve önderliğinin özgürlüğünü istiyorsa, özgürlük savaşçılarımız halen cephelerde topraklarımızı özgürleştiriyorlarsa, önderliğimizin fikir ve felsefesinin ışığında yürümeye devam eden bir halk var" dedi. Erebo, "Öcalan'ın özgürlüğü tüm halkların özgürlüğüdür" diye ekledi.

CPT'nin Öcalan'ın durumunu araştırması gerektiğini söyleyen Erebo, isim vermeden Barzani'yi Türkiye ile işbirliğinden ötübür eleştirdi. Erebo, "Bazı sözde Kürt güçlerinin, Kürt halk önderi Öcalan ağır tecrit koşullarındayken gidip Türkiye ile işbirliği yapmalarının Kürt ahlakına sığmadığını söylemek istiyorum" dedi.

Erebo, son olarak Kuzey Suriye'de 22 Eylül'de gerçekleştirilecek olan komün seçimlerine halkın güçlü bir şekilde katılması gerektiğini belirtti.