ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

'Nerede ezilen halk varsa orada olacağız'

Rakka hamlesinde yer alan Enternasyonalist Özgürlük Taburu savaşçıları, "Rakka'da adım adım özgürlüğe yürüyoruz" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 11 Eylül 2017 Pazartesi, 11:17

RAKKA (Welat Deniz)- Rojava devriminin savunmasında yer alan Enternasyonal Özgürlük Taburu (EÖT) Rakka'nın özgürleştirilmesi hamlesinde de savaşın en ön cephelerinde yerini aldı.

Rakka hamlesinde sıcak çatışmaların yaşandığı kent merkezine konumlanan Enternasyonal Özgürlük Taburu, hamle boyunca şehitler ve yaralılar verdi. MLKP savaşçısı Ayşe Deniz Karacagil ve BÖG savaşçısı Tufan Eroğoluer bu hamlede yaşamını yitirdi. BÖG komutanı Ulaş Bayraktaroğlu da aynı hamle döneminde ölümsüzleşti.

Şu ana kadar Rakka'nın yüzde 65'i gerici faşist IŞİD çetelerinden temizlendi. EÖT savaşçıları da saldırı kolları biçiminde operasyonlara katılıyor. ETHA'ya konuşan enternasyonalist savaşçılar, Rojava'da ve Rakka'da olma nedenlerini anlattı.

'IŞİD'İN VARLIĞI ENTERNASYONAL DAYANIŞMAYI ZORUNLU KILIYOR'

IŞİD'in Rojava ve Şengal'deki katliamlarının ardından tüm dünyanın IŞİD çetelerinin gerçek yüzünü gördüğünü dile getiren Roza Gaspar, "Burada enternasyonal savaşçı yoldaşların sayılarının artması bu durumdan kaynaklıdır. Biz enternasyonal savaşçılar olarak IŞİD'e karşı insanlık ve onur mücadelesi yürütüyoruz. Burada, anarşist, demokrat, komünistler var, devrimciler var yani tüm ideolojiler bir arada tek bir amaç uğruna kilitlenmiş durumdalar" dedi.

IŞİD'in kendisine başkent seçtiği Rakka'nın yüzde 65'inin özgürleştirildiğini hatırlatan Gaspar, "Eski şehir tamamen IŞİD'ten temizlendi. Sur dışındaki bölgelerde operasyonlar hızla devam ediyor. Sur bölgesinin iç kesimlerinde de temizlik ve mayın tarama operasyonlarında sona gelindi. IŞİD'in Rakka'daki yenilgisi tüm dünya halklarının karanlığa karşı öfkesini zaferle taçlandırdığı bir süreç olacaktır" diye konuştu.

Gaspar, IŞİD çetelerinin katliamlarının her yerde sürdürmesinin enternasyonal dayanışmayı zorunlu kıldığını ifade etti.

'DAYANIŞMANIN ÖNÜNÜ KESMEYE ÇALIŞIYORLAR'

Faşizmin hüküm sürdüğü tüm ülkelerde iktidarların enternasyonal dayanışmadan korktuklarını söyleyen Gaspar, şöyle devam etti: "Faşizm yükseldiği zaman o ülkelerdeki devrimcilerin yalnız kalmayacağını biliyorlar ve bunun için korkuyorlar. Sadece Türkiye'de değil, faşizmin hüküm sürdüğü tüm ülkelerde aynı korkuların olduğunu biliyoruz. Onlar Rojava devrimiyle ilişkilenmenin, devrimci ve enternasyonal dayanışmanın önünü kesmeye çalışıyorlar."

Türkiye ve dünya halklarına çağrıda bulunan Roza Gaspar, "Enternasyonal savaşçılar olarak IŞİD çetelerinin olduğu her yerde onur ve özgürlük mücadelesini yükseltmeye hazırız. IŞİD'e karşı sürdürülen hiçbir savaştan geri durmayacağız. Türkiye ve dünya halkları Rojava'da sürdürülen onur ve özgürlük mücadelesine katılmalılar. Her bir bireyin burada yapacağı çok şey var, gerek cephede gerek sağlıkta vb. alanlarda halkların onuru ve özgürlüğü için yer alabilirler" dedi.

'IŞİD VE ERDOĞAN AYNI ZİHNİYETTELER'

Rojava topraklarına ikinci kere geldiğini belirten Yunanistanlı anarşist komünist Odisef Serekaniye, "Enternasyonal Tabur'un burada bulunma amacı faşizme karşı mücadeledir. Enternasyonal Özgürlük Taburu faşizme ve IŞİD barbarlığına karşı uluslararası mücadelenin bir parçasıdır" dedi.

Serekaniye, Erdoğan ve IŞID'i destekleyen tüm çevrelerin, genel olarak dayanışmaya ama somut olarak Enternasyonal Özgürlük Taburu'na yönelik saldırı ve engelleme çabalarını doğal karşıladıklarını ifade ederek, şöyle devam etti: "Çünkü Erdoğan ve AKP de aynı faşist zihniyete sahipler, belki biçimsel olarak IŞİD'den farklı görünebilirler ama IŞİD mantığı Erdoğan'da da temsil edilmektedir. Erdoğan'ın IŞİD ile işbirliğini herkes bilmektedir. Bizim IŞİD barbarlığına karşı mücadelemiz esasen Erdoğan ve faşist AKP diktatörlüğüne karşı da bir mücadeledir. Bugüne kadar Erdoğan diktatörlüğü Ortadoğu'da tüm selefi örgütlenmeleri destekleyen, eğitim veren ve silah yardımında bulunan esas güçtür. Bunların gerek ekonomik gerekse de siyasal projelerini hayata geçirmede çıkar birliği olduğunu yinelemek istiyorum."

Erdoğan zihniyetine karşı uluslararası dayanışmayı büyüteceklerini dile getiren Serekaniye, "Rakka'da IŞİD'e karşı mücadele göstermiştir ki, faşizme karşı silahlanmış bir halkın önünde hiçbir engel duramayacaktır. Ezilenlerin tek çözümü egemenlere karşı kendi öz güçlerini örgütlemek ve hayata geçirmektir" dedi.

Ortadoğu halklarının IŞİD ile mücadelede büyük bedeller ödediğini aktaran Serekaniye, "Kürt halkının IŞİD barbarlığına karşı gösterdiği görkemli direniş tüm ezilen halklara örnek olmuştur. Eğer biz ayakta kalırsak, yılmadan mücadele edersek düşmanımız buna boyun eğmek zorunda kalacaktır" diye konuştu.

'NEREDE EZİLEN HALK VARSA ORADA OLACAĞIZ'

Enternasyonal Özgürlük Taburu'nda yer alan bir diğer savaşçı Ivana Pirsus. İsmini 7 Mart 2015 tarihinde Til Temir'de IŞİD'e karşı savaşırken şehit düşen Ivana Hoffman'dan aldığını ve onun mücadelesinden etkilendiğini ifade eden Ivana Pirsus, "Enternasyonal Özgürlük Taburu iki yıldır IŞİD'e karşı en ön mevzilerde savaşıyor. Bir çok yoldaşımızı bu savaş içerisinde şehit verdik. İki yıl önce nerede ezilen bir halk varsa biz oradayız demek için, 'dayanışma ezilenlerin inceliğidir' sözünden yola çıkarak her dilden, kültürden savaşçılar olarak Rojava'da faşist IŞİD barbarlığına karşı yerimizi aldık" diye konuştu.

Pirsus, şöyle devam etti: "Nerede faşizm varsa, nerede sömürü düzeni varsa onu yıkacak olan enternasyonal ve devrimci dayanışma ruhudur. Bizler, faşist IŞİD çetelerine verilen destekleri ve onlar eliyle Rojava devrimini boğma planlarını Rakka hamlesinin en ön cephelerinde boşa çıkartıyoruz. Ülkesinde onlarca insanın katliamından sorumlu Erdoğan ve onun desteklediği IŞİD çetelerini Rakka'dan söküp atacağımızdan kimsenin kuşkusu olmasın. Bizler kilometrelerce yol gelerek burada barbar faşist IŞİD çetelerine karşı onur ve özgürlüğü savunuyoruz. IŞİD çetelerini destekleyen Türkiye cumhurbaşkanı Erdoğan'ın hiç şüphesi olmasın, nerede ezilen sömürülen halk varsa enternasyonal savaşçılar orada olacaktır. Tıpkı Madrid kapılarında, Kobanê direnişinde olduğu gibi onur ve özgürlüğü savunmak için her yerde olmaya devam edeceğiz."

'RAKKA YENİLGİSİNİ GÖRÜNCE YALANA SARILIYOR'

Enternasyonal Özgürlük Taburu Komutanı Mahir Bakırcıyan ise "Türk devletinin IŞİD ile ilişkileri yeni değildir. Uzun zamandır gerek Türkiye'de gerek Ortadoğu ve Avrupa'da patlayan bombaların nedeni Erdoğan diktatörlüğüdür. Enternasyonal Özgürlük Taburu Rojava'da ve Rakka'da bu zihniyete karşı mücadele vermektedir" dedi.

Rojava ve Rakka'da IŞİD'in tamamen bitmesinin, IŞİD ve destekçilerine büyük darbe indireceğini söyleyen Bakırcıyan, "Bundan kaynaklı Erdoğan ve ona bağlı yayın kuruluşları halkların dikkatlerini başka yönlere çekerek Ortadoğu'da girdiği çıkmazın ve Rakka hamlesinde ortaya çıkan IŞİD ile işbirliğinin üstünü kapatmaya çalışıyor. Burada IŞİD'in halka karşı kullandığı cephanelerin çoğunda TSK imzası var" dedi.

Mahir Bakırcıyan, şöyle devam etti: "Bugün burada dünyanın farklı ülkelerinden IŞİD zulmüne karşı savaşmak için bir araya gelen onlarca savaşçı var. Bu savaşçıların kimisi burada kısa süre kaldıktan sonra bazı yaşamsal sorumlulukları gereği ülkelerine dönüyorlar, kimisi de burada kalıp yaşamın her alanında yer almaya çalışıyorlar. Ülkelerine gidip kısa süre içerisinde bu özgürlük savaşında tekrar yer almak isteyen bir çok savaşçımızın olduğunu belirtebilirim.

EÖT olarak Rakka'da operasyonlara aktif bir şekilde katıldık. IŞİD çetelerine bir çok darbe vurduk. Suruç için gerçekleştirdiğimiz operasyonda onlarca çeteci öldürdük ve bir mahallenin özgürleştirilmesinde aktif rol oynadık. Rakka'nın özgürleştirilmesi yakındır. IŞİD çetelerinin direnişleri kırılmış durumda. Daha güçlü enternasyonal dayanışmayı büyütmek için herkes yüzünü onur ve özgürlük mücadelesine dönmelidir."