ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

MLKP'nin 24. kavga yılı selamlandı

Marksist Leninist Komünist Parti'nin (MLKP) 24. mücadele yılı, Paris, Brüksel, Londra ve Kobanê'de coşkuyla kutlandı.

Etkin Haber Ajansı / 11 Eylül 2017 Pazartesi, 15:35

HABER MERKEZİ- Marksist Leninist Komünist Parti'nin (MLKP) 24. mücadele yılı kutlamaları devam etti.

Fransa'nın başkenti Paris'te düzenlenen etkinliğe yaklaşık 150 kişi katıldı. Etkinliğe PKK, MKP, TKP/ML ve RocML temsilcileri de katıldı.

Devrim ve sosyalizm mücadelesinde yaşamını yitirenler anısına saygı duruşu ile başlayan etkinlikte konuşan MLKP temsilcisi, şunları söyledi: "Partimiz 24 yıl boyunca kavgayı büyüttüğü gibi kendini de büyüttü. Her yıl partinin kuruluşunu tarihin ve günün çağrılarına yanıt olmak için kutluyoruz. Bu gün, kavganın yılmaz bir neferi olmak için kendimizi yeniden sorgulama günüdür. Bir savaş örgütü olma, devrimi bedeller pahasına kazanma görüş açısı onun karakteristik özelliklerinden biridir. Erdal'dan Güneş'e, Yeliz ve Şirin'den Hüseyin'e uzanan ölümsüzler kervanı; Gazi'den Gezi'ye ve Rojava'ya uzanan kendini ortaya koyuş çizgisi, Türkiye'den Ortadoğu'ya uzanan enternasyonalist dünya devrimi ufku bu görüş açısının pratikte kendini var edişinden başka nedir ki... 10 Eylül; her Marksist Leninist komünisti bu tarihi yaratan iradeyi güçlendirme çağrısıdır. 10 Eylül, birleştiricilik mayasını büyütmeye, tüm devrim güçlerini tek bir devrim sancağı altında birleştirmek için öne atılmaya çağırıyor."

MLKP KADININ KURTULUŞU VE ÖZGÜRLÜĞÜ İÇİN KURULDU

Daha sonra söz alan Komünist Kadın Örgütü (KKÖ) temsilcisi, "Partimiz, erkek egemenliğini üreten emperyalist, kapitalist sisteme karşı alternatif bir sistem sosyalizm için, kadının kurtuluşu ve özgürlüğü için kuruldu. Kurulduğu günden bu güne kadın özgürlük mücadelesinde kesintisizce yerini aldı" dedi.

KKÖ'nün birleşik kadın hareketinin yaratılmasında, enternasyonal kadın dayanışmasının büyütülmesinde Türkiye, Kürdistan ve Avrupa'da kadın devrimi perspektifi ile yol aldığını belirten KKÖ temsilcisi, "Yaşasın partimiz MLKP. Yaşasın kadın yoldaşlığı. Yaşasın kadın devrimi" sloganlarıyla konuşmasını sonlandırdı.

KÖKLÜ BİR GELENEK

"Devrimci duygular ve siper yoldaşlığıyla MKLP'nin 24. yılını kutluyoruz" diyen MKP temsilcisi, şunları söyledi: "Bugün faşizm Türk ve Kürt halkına karşı büyük bir saldırganlık içinde. Ama asla Türk ve Kürt halkını esir alamayacaklar. Kapitalistlerin yarınları yok. Bizim Deniz, Mahir ve İbo gibi devrimci bir geleneğimiz ve bunlardan aldığımız güçle yarınımız var. MLKP güçlü, köklü devrimci bir geleneği olan bir partidir. Hasan Ocak'tan bugüne tüm şehitleriyle savaşmaya devam ediyor, şehitleri bu partinin devrim iddiasıdır. Şehitlerine verdiği sözü yerine getireceklerine, devrimde irade koyacaklarına inanıyoruz."

RocML temsilcisi ise "MLKP'nin ideolojik çizgisi Fransa'da da oluşum halindeki komünist gruplara rehberlik ediyor. Fransa'da komünist bir parti yok ama var olan örgütler açısından ideolojik bir rehberdir. Şehitlerini selamlıyoruz. Yakın zamanda yaptığımız kampta yeniden MLKP'nin mücadelesini selamladık ve KKÖ'den bir kadın yoldaşı çağırarak kadın devrimine dair birikimlerini öğrenmek için karar aldık. 24. yılınız kutlu olsun" dedi.

TKP/ML temsilcisi, "Büyük bir direniş sürecinden geçiyoruz. Bu direnişin 24 yılına MLKP damgasını vurmaya çalıştı. Faşist devletin saldırılarına karşı büyük bir direniş sergiledi. Bu direnişin devam edeceği inancıyla MLKP'nin 24. yılını kutluyoruz" diye konuştu.

MLKP FAŞİZME KARŞI SAVAŞTA ÖNCÜ BİR ROL OYNAYACAK

PKK temsilcisi ise "MLKP 24 yılda büyük bedeller ödeyerek kendisini var etti. Cizre'den Nusaybin'e, Rojava'dan batıya kadar faşist devletten hesap soruyorlar. Nasıl ki DAİŞ karanlığına karşı öncü bir savaş verdiniz, Erdoğan faşizmine karşı savaşta da öncü bir rol oynayacağınıza inancımız tamdır" dedi.

Konuşmaların ardından Ekim devriminin 100. yılı vesilesiyle Ekim devrimini anlatan ve ayrıca ölümsüzleri anlatan sinevizyonlar gösterildi.

BRÜKSEL'DE HÜSEYİN AKÇİÇEK DE ANILDI

Belçika'nın başkenti Brüksel'de ise 10 Eylül'ün kutlandığı etkinlikte, Nurhak'ta yaşamını yitiren MLKP komutanlarından Hüseyin Akçiçek de anıldı.

Saygı duruşu ile başlayan etkinlikte yapılan konuşmada, şöyle denildi: "Ekim devriminin 100. yıl dönümündeyiz. Sovyetler deneyiminden, Latin Amerika'dan, Asya'ya, Türkiye ve Kürdistan devrim mücadelesine kadar partimiz deneyimlerden öğrenerek yol alıyor. Lenin, Stalin, Kollontai, Clara Zetkin'lerden öğreniyor. 10 Eylül 1920 Mustafa Suphi'lerin mirasından, Denizlerden, İbolardan, Mahirlerden, '71 devrimci hareketin kararlılığından öğreniyor. 10 Eylül birleşik devrimin örgütlenmesinde Gazi'den Bakur Kurdistan'daki devrimin birleştirilmesine, Gezi ayaklanmasının coğrafyaya yayılmasında, 33 düş yolcusuyla Türkiye'den Rojova'ya Ortadoğu'da devrimin ortaklaştırılmasında, Halkların Birleşik Devrimci Hareketi'nin örgütlenmesinde partimizin önemli öncü rolü var. 10 Eylül kadın devriminin savunucusudur. Kadının kurtuluş mücadelesinde partimiz önemli kazanımlar sağladı. Yeliz, Şirin, Sevda, Berfu, Ayşe Deniz, İvana yoldaşlar kadın komutanlaşmasında en değerli öznellerimizdendir."

MLKP temsilcisi, "Faşizme, diktatörlüğün saldırılarına karşı korkuyu değil, direnişi, umudu yükseltme" çağrısı yaparken, işçileri, emekçileri, kadınları, gençleri partide örgütlemeye çağırdı.

Etkinlikte ayrıca Nurhak'ta askerlerle çıkan çatışmada yaşamını yitiren MLKP komutanlarından Hüseyin Akçiçek ile PKK gerillası Oğuz Aksu da anıldı.

MLKP KENDİNİ ATEŞ ALTINDA VAR ETTİ

İngiltere'nin başkenti Londra'da düzenlenen etkinlikte, MLKP komutanlarından Hüseyin Akçiçek, HPG gerillası Oğuz Aksu, TKP/ML komutanı Nubar Ozanyan, MKP savaşçıları Yılmaz Kes, Sevda Serinyel, Mahir Özgür şahsında devrim mücadelesinde yaşamını yitirenler anısına saygı duruşu yapıldı.

MLKP temsilcisi, yaptığı konuşmada, Ekim Devrimi'nin 100. yılı olduğunu hatırlatarak, "Partimizin kuruluş yıl dönümü olan 10 Eylül 1994'de birlik devrimi gerçekleştir. Partimiz kurulduğu günde bu yana Gazi ayaklanmasından, kayıplar kampanyasına, işçi direnişlerinden, Haziran ayaklanmasına, NATO karşıtı mücadeleden, Rojava devrimine, Şengal direnişine kadar düşmana karşı değişik cephelerde ölüme meydan okuyarak ateş altında kendisini var etti. MLKP gençliğin partisidir. Kadınların partisidir. LGBTİ'lerin partisidir. İşçilerin, emekçilerin partisidir. Kısacası yüreği devrim için çarpan herkesin partisidir" dedi.

KOBANÊ'DE COŞKULU KUTLAMA

MLKP'nin 24. kuruluş yıl dönümü Kuzey Suriye'nin Kobanê Kantonu'nda da coşkuyla kutlandı.

Çok sayıda kişinin katıldığı etkinlik, saygı duruşu ile başladı.

MLKP adına yapılan konuşmada, Rojava Devrimi'nin halklar için yeni bir umut ışığı olduğu ve büyük bedellerle yükseldiği belirtildi. Sokaklardan, ölüm oruçlarına, işkencehanelerden Rojava'ya kadar ölümsüzleşenlerin isimlerini sayan MLKP temsilcisi, "MLKP şehitlerinden devraldığı ideallerle bugüne geldi. MLKP, Deniz Gezmişler, Mahir Çayanlar, İbrahim Kaypakkayalar, Kemal Pirler, Mazlum Doğanlar, Hayri Durmuşlar, Sakine Cansızlar ve bütün devrim şehitlerinden devraldığı idealleri, feda ruhunu ve devrimci yoldaşlığı kuşanarak bugünlere geldi" dedi, Erdoğan faşizmine karşı başta hapishanelerde olmak üzere direnişi büyüten iradeyi de selamladı.

'10 EYLÜL UMUDU BÜYÜTME ÇAĞRISIDIR'

Etkinliğe katılan MLKP savaşçıları da ETHA'ya yaptığı açıklamada, partilerinin 24. mücadele yılını kutladı.

"Partimizin 24. savaşım yılını kutluyorum" diyen Eylül Çiftçi, şunları söyledi: "Marksist Leninist komünistlerin 10 Eylül'ün çağrısını güçlü bir şekilde yanıtlayacağını düşünüyorum. Tüm yoldaşlarımızın 10 Eylül'e cevabı açık ve nettir; ağırlaşan savaş koşullarında düşmandan hesap sormak kadar bedel vermenin de feda ruhunu kuşanmanın da zamanıdır."

10 Eylül'ün kadın özgürlüğü açısından büyük öneme sayip olduğunu ifade eden Çiftçi, "Faşist diktatörlük, Bakur Kürdistan'da halklarımızı katlediyor. Rojava Kürdistan'ında halklarımıza saldırıyor, bu saldırılara cevabımız açıktır. Bu erkek-egemen kapitalist devleti onların başlarına yıkacağız" dedi.

Berçem Tekoşin ise "10 Eylül Mustafa Suphilerin TKP'sinden bu günlere devrim tarihimizde önemli bir yer tutmaktadır. Bizler 10 Eylül'ün mirasçıları olarak bugün Türkiye, Bakur Kürdistan, Rojava devrimi ve dünya devrimlerinin bize öğrettiği deneyimler ile savaşım gücümüzü, umudumuzu, inancımızı Rojava devrimi içerisinde harmanlıyor ve Rojava kadın devrini inşa ediyoruz" diye konuştu.

10 Eylül'ün aynı zamanda şehitler tarihi olduğunu ifade eden Tekoşin, "10 Eylül bize Serkan Tosunların, Paramazların, Alganların, Saryaların, Avaşinlerin, Tekoşerlerin, Raperinlerin, Pirsusların, Mazlumların, Alişerlerin savaş çağrısıdır. 10 Eylül bize Berçem ve Ekin yoldaşların feda ruhunu kuşanma çağrısıdır. 10 Eylül Yaseminlerin, Rozaların, Arjinlerin kendisini yenileme çağrısıdır. 10 Eylül bize Rojava devrimi, kadın devrimini savunma ve inşa etme çağrısıdır. 10 Eylül bize Suruç şehitlerinin hayallerini ve gülüşlerini büyütme çağrısıdır. 10 Eylül umutsuzluğa karşı umudu büyütme çağrısıdır. 10 Eylül faşizme, gericiliğe, diktatörlüğe savaş çağrısıdır. 10 Eylül yeni bir kavga yılında bizi devrime çağırıyor ve bizler bunun heyecanı ve coşkusu ile kulak veriyoruz bu çağrıya. 10 Eylül şehitlerimize, şehit ailelerimize, tüm yoldaşlarımıza ve halklarımıza kutlu olsun" dedi.

MLKP'nin ezilen tüm halkların müfrezi olduğunu ifade eden Sarya Rojava ise şunları ifade etti: "10 Eylül kendini yenileme iddiası taşıdığı için, bugün Rojava'da, devrimin en ön cephesinde siyasi, askeri saflarda savaşmaktadır. Kadınların, gençlerin, Kürt ulusunun, Alevilerin, tüm yok sayılanların partisidir. MLKP, devrime kilitlenmiş bir partidir."

Erdal Avaşin ise "MLKP savaşma kararlılığı ve iradedir. MLKP'nin 23 yıllık geçmişi devrimci savaşım yolunda biriktirdiği deneyim, tecrübe ve savaşma kararlılığı bizler için ayırtedici yerde duruyor. Birbirinden değerli şehitlerimiz de bu gerçekliği vurguluyor. Ben de kendi adıma partimin bu birikim ve deneyimlerini ideolojik olarak bilince çıkarıp 24. savaş yılında mücadeleyi yükseltme sözü veriyorum" dedi.