ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Avrupa'da MLKP'nin kuruluşu kutlandı

MLKP 24. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla Almanya, İsviçre, Hollanda'da yapılan etkinliklerle kutlandı.

Etkin Haber Ajansı / 11 Eylül 2017 Pazartesi, 09:46

HABER MERKEZİ- Marksist Leninist Komünist Parti'nin (MLKP) 24. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla Almanya, İsviçre, Hollanda'da yapılan etkinliklerle kutlandı.

STUTTGART

Almanya'nın Stuttgart kentinde Linkeszentrum Konferans salonunda yapılan MLKP'nin 24. kuruluş yıl dönümü kutlaması saygı duruşu ile başladı.

Bu yılki kutlama etkinliğinin Ekim devriminin 100. yıl dönümüne denk geldiği hatırlatılarak "Şan olsun Ekim Devrimine, şan olsun MLKP'ye" vurgusu yapıldı.

TKP/ML, MKP, TKEP-Leninist, MLPD, DİDF, HDK, AGİF, SKB, Partizan ve Halkın Günlüğü temsilcilerinin de katıldığı kutlama etkinliğinde konuşan MLKP temsilcisi, MLKP'nin kurulduğu 10 Eylül 1994'den bu yana ateş altında, ağır bedellerle mücadeleyi büyüttüğüne dikkat çekildi.

MLKP temsilcisi konuşmasının devamında "23 yıllık tarih, Türkiye'de, Kürdistan'da, Medya Savunma Alanlarında, Rojava'da, Kobanê'de, Şengal'de, Avrupa'da ilmek ilmek örülen bir tarihtir. Kadın devriminin, kadın iradeleşmesinin ışıltılı yoludur" dedi. MLKP temsilcisi, 12 Mart 1995 Gazi Ayaklanması, Hasan Ocak şahsında yürütülen kayıplar kampanyası, Cumartesi Annelerinin gelenekselleşen mücadelesi, açlık grevleri ve ölüm orucu direnişleri, Haziran Ayaklanması, Demokratik Cephe, Suruç Katliamı, Rojava devrimi gibi olgularla MLKP'nin güncel, konjonktürel politik gelişmelerle ilişkilenişini analiz etti.

MLKP temsilcisi konuşmasını "24 yılında şan olsun partimiz MLKP'ye" diyerek sonlandırdı.

Ardından Komünist Kadın Örgütü'nün (KKÖ), MLKP'nin kuruluşunun 24. yılı vesilesiyle yaptığı açıklaması okundu.

KKÖ açıklamasında, "Partimiz 1. Komünist Kadın Konferansıyla bize Komünist Kadın Örgütü'müzü armağan etti. Partimiz kadın önderliğimizi, kadın cephelerimizi, ideolojik kadın önderimiz Kutsiye Bozoklar'ımızı, kadın komutanlarımızı ve gelecek güzel, özgür ve eşit günleri, sosyalizmi bizlere armağan ediyor. Partimize, devrime layık olacağız! Erkek egemenliğe karşı kadın devrimini kuracağız! İyi ki doğdun" diye belirtildi.

Kurum temsilcilerinin MLKP'nin 24. kuruluş yıl dönümünü selamlayan konuşmaların ardından kutlama alkışlarla sona erdi.

KÖLN

Almanya'nın Köln kentinde düzenlenen etkinlikte MLKP komutanı Hüseyin Akçiçek şahsında tüm devrim şehitleri anısına saygı duruşu ile başladı. Ardından MLKP adına yapılan konuşmada, "Devrimci hareketin dağıldığı ve bölündüğü dönemde parti birlik yaptı. Partinin kuruluşu ondan dolayı dar grupçu yaklaşımlardan zihinsel bir kopuştur ve birlik devrimidir" dedi. Haziran ayaklanmasından kadın kurtuluş mücadelesine, Rojava devriminden ve birleşik cephe fikrine kadar MLKP'nin önemli gelişmelerin öncüsü olduğu belirtilen konuşmada, "Bugün partimiz çok sayıda cephede savaşıyoruz ve mücadeleyi büyütmeye çalışıyor. Şan olsun umudu büyütenlere" denildi. Etkinlik Avrupa Kadın Komitesinin mesajın okunmasının ardından Sinevizyon gösterimi ile devam etti. Etkinlikte söz alan MLPD temsilcisi, "MLKP ile birlikte uluslararası alanda ICOR ile birleşik devrimci mücadeleyi büyütmeye çalışıyoruz. Erdoğan faşizmine karşı mücadelenizi sonuna kadar destekliyoruz" dedi.

Köln kentinde işlek meydanlarından birisi olan Wiener Platz'ın metro durağındaki köprüye KGÖ'lüler "Yaşasın Birlik devrimimiz. Yaşasın Komünizm. MLKP/KGÖ" yazılı pankart astılar.

WUPPERTAL

Almanya'nın Wuppertal kentinde ise MLKP'nin 24. mücadele yılı kutlandı. Kahvaltılı etkinliğin ardından MLKP'nin tarihi ve bugünkü devrimci mücadelede yeri ve anlamı üzerine konuşmalar yapıldı.

AACHEN

Aachen kentinde Mala Kurda'da düzenlenen etkinlik MLKP komutanı Hüseyin Akçiçek, HPG gerillası Oğuz Aksu, TKP/ML komutanı Nubar Ozanyan, MKP Halk Savaşçıları Yılmaz Kes, Sevda Serinyel, Mahir Özgür ile YCK militanı Eli Çiçek şahsında saygı duruşu ile başladı.

Ardından MLKP adına yapılan konuşmada, "İlk ben olmalıyım" vurgusunu Alişer komutan bir kez daha pratiğiyle altını çizdi" denildi. Konuşmada, Hüseyin Akçiçek'in yaşamından örnek verilirken, MLKP'nin 24. mücadele yılı kutlandı. Aachen Kürt Toplum Merkezi adına yapılan konuşmayla "birleşik devrimin şehitlerimizle kazanacağız" vurgusu yapıldı.

BERLİN

MLKP'nin 24. Kuruluş yıl dönümü Berlin'de yapılan bir etkinlikle kutlandı. Nurhak'ta şehit düşen Hüseyin Akçiçek şahsında devrim şehitleri için yapılan saygı duruşu ile etkinlik başladı. Ardından Ekim Devriminin önemi ve MLKP'nin 23 yıllık mücadelesini anlatan film gösterildi. Katılımcıların beğenisini toplayan film gösteriminden sonra 10 Eylül'ün anlamı ve önemi üzerine bir konuşma yapıldı. MLKP'yi bugünlere getiren şehitler, tutsak yoldaşlar ve her alanda savaş mevzilerinde mücadeleyi sürdürenler selamlandı.

Etkinliğe katılanlar, MLKP'nin kararlılığına ve birleştiriciliğine vurgu yaptılar. MLKP'nin Türkiye coğrafyasında öncü ve kararlı duruşuyla herkese güven verdiğini belirtilerek 24. kavga yılını selamladılar.

Etkinlikte Nurhak'ta şehit düşen MLKP/FESK Kır Gerilla Birliği komutanı Hüseyin Akçiçek'de anıldı.

Katılımcıların duygu ve düşüncelerini belirtmesinden sonra türküler söylendi ve pasta kesildi.

HAMBURG

MLKP'nin 24. kavga yılı Almanya'nın Hamburg kentinde düzenlenen etkinlikle kutlandı. "Ekim Devrimi'nin 100. yıl dönümünde devrim ve sosyalizm için MLKP" pankartının yanı sıra devrim şehitlerinin fotoğraflarının asıldığı salonda, 28 Ağustos tarihinde ölümsüzleşen MLKP komutanı Hüseyin Akçiçek (Alişer Deniz) anıldı.

Devrim şehitleri için yapılan saygı duruşuyla başlayan etkinlik, Ekim Devrimi ve MLKP'nin 23 yıllık mücadelesinden çeşitli kesitlerin sunulduğu sinevizyonla devam etti. Ardından konuşan MLKP temsilcisi, katılımcıları selamladıktan sonra MLKP'nin 23 yıllık mücadelesine ilişkin bir değerlendirme yaptı. Temsilci "Partimizin kuruluş yıl dönümü olan 10 Eylül 1994'de Birlik Devrimi'ni gerçekleştirerek gruplar dünyasının kendisini amaçlaştıran gidişatına iktidar bilinci ile yaklaşarak set çekti" dedi.

MLKP'nin politik mücadele anlayışını, devrim stratejisini yeni bir zihniyetle şekillendirdiğini belirten MLKP temsilcisi, MLKP'nin Gazi ayaklanmasından, kayıplar kampanyasına, işçi direnişlerinden, Haziran ayaklanmasına, NATO karşıtı mücadeleden, Rojava Devrimi'ne katılım ve Şengal direnişine kadar düşmana karşı değişik cephelerde ölüme ve panzerlere meydan okuyarak ateş altında yürüyerek kendisini varettiğini ifade etti.

MLKP'nin tutuklama, katletme saldırılarına rağmen büyük bir kararlılık ve adanmışlıkla bedeller ödeyerek devrim yürüyüşünü sürdürdüğünün altını çizen MLKP temsilcisi, Avrupa'da yaşayan göçmenlere MLKP saflarında örgütlenme, olanaklarını açma çağrısında bulundu.

Ardından KKÖ adına kutlamaya gönderilen mesaj okundu. MLKP'nin 24. yılına büyük bir kararlılıkla girdiği belirtilen mesajda, kadınlara KKÖ saflarında birleşme, kadın yoldaşlığını geliştirme, kapitalizme ve erkek egemenliğine karşı kararlı bir duruş sergileme çağrısı yapıldı.

28 Ağustos tarihinde Nurhak'ta şehit düşen MLKP komutanı Alişer Deniz ve PKK gerillası Oğuz Aksu'nun yaşamından, mücadelesinden çeşitli kesitler anlatıldı. MLKP Kürdistan'ın Alişer Deniz için yayınladığı açıklama okundu.

Kutlamaya katılanlar MLKP'nin 24. yılını kutladı, ortak mücadelenin altını çizdi.

MANNHEİM

Almanya'nın Mannheim kentinde MLKP'nin 24. kavga yılı kutlandı. Saygı duruşuyla başlayan anmada MLKP ve KKÖ'nün 10 Eylül mesajları okundu.

BASEL

İsviçre'nin Basel kentinde MLKP'nin kuruluşu kutlandı. Basel Union Sendika binasında gerçekleştirilen etkinliğe Suruş'ta yaralanan Güneş Erzurumluoğlu'dea katıldı. Anma saygı duruşuyla başladı. "Kuruluşundan günümüze MLKP'nin mücadele tarihi" adlı sinevizyon gösteriminin yapıldığı etkinlikte mesajlar okundu.

Şiir dinletisinin ardından söz alan Güneş Erzurumluoğlu, Rakka'da şehit düşen Ayşe Deniz Karacagil'in (Destan Temmuz) sırf anmalarına katıldıkları için onlarca sosyalist gencin AKP/MHP faşizmi tarafından tutuklandığını belirtti. Erzurumluoğlu, bu faşizm politikalarına karşı gençlerin devrim mücadelesini yükseltmesi gerektiğini söyledi.

Yapılan konuşmaların ardından etkinlik sloganlarla sonlandırıldı.

ROTTERDAM

MLKP'nin 24. mücadele yılı Hollanda'nın Rotterdam kentinde yapılan bir etkinlikle kutlandı. Etkinlik Nurhak'ta ölümsüzleşen MLKP Dersim Kır birliği komutanlarından Hüseyin Ayçiçek şahsında devrim şehitleri için yapılan saygı duruşuyla başladı. Ardından konuşan MLKP temsilcisi, MLKP'nin 23 yıllık mücadele tarihini anlattı. Konuşmasının sonunda Avrupa gençliğine çağrıda bulunan MLKP temsilcisi, partinin onurlu mücadelesini daha büyük tutku ve adanmışlıkla büyütülmesini vurguladı.

Konuşmaların ardından Ekim devrimi ve MLKP'nin mücadele tarihinden kesitler sunan sinevizyon gösterimi yapıldı.