ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Almanya'dan Türkiye'ye 25 milyon euroluk silah satışı

Almanya'nın Türkiye'ye yaptığı silah satışlarının azalmakla birlikte devam ettiği açıklandı. Yeşiller Partisi Miilletvekili Mutlu ihracata son verilmesini talep etti.

Etkin Haber Ajansı / 11 Eylül 2017 Pazartesi, 12:13

HABER MERKEZİ- Türkiye ile Almanya arasındaki siyasi krize rağmen Alman hükümeti, bu yılın başından beri Türkiye'ye 25 milyon euroluk silah satışına onay verdi.

Yeşiller Partisi Milletvekili Özcan Mutlu federal hükümete Türkiye'ye yapılan silah satışlarıyla ilgili soru önergesi vermişti. Mutlu silah satışlarının derhal durdurulmasını talep etti ve silah ticaretinde aksama olmadığı için Türk hükümetinin Almanya'nın ikaz ve ihtarlarını ciddiye almadığını söyledi.

Almanya Ekonomi Bakanlığı'nın verdiği bilgilere göre Türkiye'ye ihraç edilen mühimmatın başında 18 milyon euro değerinde bomba, torpido ve füzeler geliyor. Bu silahların deniz kuvvetlerinin füzesavar sistemleri için sipariş edildiğini ve bilgilerin teslimatı yapılan değil, sadece satışına izin verilen silahları kapsadığını açıkladı. Satışına izin verilen malzemeler arasında özel koruyucu kıyafetler, hafif silahlar ve elektronik ateş idare sistemleri de bulunuyor. Anayasa Mahkemesi kararı uyarınca sipariş bedeli hakkında açıklama yapılmayan malzemenin ise balistik koruyucu donanım ile patlayıcı ve yanıcı maddelerden oluştuğu açıklandı.

Almanya'da yasalara göre silah firmalarının ülke dışına yaptığı satışları hükümetin onaylaması gerekiyor.

Alman hükümetinden sözlerini hayata geçirerek Türkiye'de tutuklu bulunan Alman vatandaşları Die Welt gazetesi muhabiri Deniz Yücel, Etkin Haber Ajansı (ETHA) muhabiri ve çevirmeni Meşale Tolu ve insan hakları aktivisti Peter Steudtner'in durumunu hatırlatarak "Alman hükümeti artık Türkiye'de bulunan alman vatandaşlarına sahip çıksın" dedi.