ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Almanya ve İsviçre'de Nurhak şehitleri anıldı

Almanya'nın Stuttgart ve Nürnberg ile İsviçre'nin Lozan kentlerinde Nurhak şehitleri anıldı.

Etkin Haber Ajansı / 11 Eylül 2017 Pazartesi, 09:48

HABER MERKEZİ- Almanya'nın Stuttgart ve Nürnberg ile İsviçre'nin Lozan kentlerinde Nurhak şehitleri anıldı.

STUTTGART

Almanya'nın Stuttgart kentinde AGİF'e bağlı Gik-Der'de, Maraş'ın Nurhak İlçesi'nde 28 Ağustos günü şehit düşen MLKP/FESK Kürdistan Kır Birlikleri komutanlarından Hüseyin Akçiçek (Alişêr Deniz) ve HPG gerillası Oğuz Aksu anıldı.

TKP/ML, MKP, TKEP-Leninist, MLPD, DİDF, HDK, AGİF, SKB, Partizan ve Halkın Günlüğü temsilcileri katıldı. Anmaya NAV-DEM mesaj gönderdi.

Anma etkinliği, Nurhak şehitleri Hüseyin Akçiçek ve Oğuz Aksu, TKP/ML-TİKKO komutanlarından Nubar Ozanyan, MKP komutanlarından Yılmaz Kes şahsında özgürlük ve sosyalizm mücadelesinde ölümsüzleşenler anısına yapılan saygı duruşuyla başladı.

Anmada MLKP temsilcisi, MLKP MK'nın Hüseyin Akçiçek ile ilgili yaptığı açıklamayı okudu. MLKP temsilcisi "Alişer Deniz yoldaş, işçi sınıfına, ezilenlere ve partimize, fabrikalardan, gözaltılardan, hapishaneden, emekçi semtlerinden, Güney Kürdistan dağlarından, Rojava'dan ve Kuzey Kürdistan dağlarından geçerek var ettiği devrimciliği bir ölümsüzlük bayrağı olarak devretti. O bayrağı daha yükseklere kaldırmak, devrimci savaşımı büyütmek, faşist sömürgeci düşmana kahredici darbeler vurmak boynumuzun borcudur" diye konuştu.

Etkinlikte, Partizan, Halkın Günlüğü, MLPD, TKEP-Leninist ve HDK adına birer konuşma yapıldı.

Anma etkinliğinde yapılan konuşmalarda, "Zor bir süreçten geçiyoruz, düşmana teslim olmama geleneğinin büyüyerek sürdüğü, şehit yoldaşlar yoldaşlarımız, kavgaları kavgamız olduğu, ölümsüzlerin dönemin ihtiyacı ve görevlerini hepimize anımsattı. AKP faşizmine, karanlığın zebanisi faşist terör örgütü IŞİD'e karşı mücadelede ölümsüzleşenlerimizin bize daha fazla devrimciliğimizi geliştirme çağrısını yaptı. Örgütlülüğümüzü daha fazla geliştirmemiz gerek, daha fazla politik ve örgütsel sorumluluk almamız gerek" denildi.

NÜRNBERG

Almanya'nın Nürnberg kentinde yapılan anma Nurhak şehitleri Hüseyin Akçiçek ve Oğuz Aksu, TKP/ML-TİKKO komutanlarından Nubar Ozanyan, şahsında özgürlük ve sosyalizm mücadelesinde ölümsüzleşenler anısına yapılan saygı duruşuyla başladı.

MLKP temsilcisi, MLKP Kürdistan örgütünün Hüseyin Akçiçek ile ilgili yaptığı açıklamayı okudu.

Ardından MLKP'nin 24 yıllık tarihsel sürecini anlatan ve 100. yılında Ekim Devriminden görüntülerin yer aldığı bir sinevizyon gösterimi yapıldı. Etkinlikte Partizan adına bir konuşma yapıldı. Konuşmada MLKP'nin 24 yıllık kesintisiz süren mücadelesine değinildi.

Etkinlik MLKP'nin 24. kuruluş yılı dolayısıyla söylenen türkülerle sona erdi.

LOZAN

İsviçre'nin Lozan kentinde MLKP'nin 24. kuruluşu ve Nurhak şehitleri anıldı. Etkinlik saygı duruşuyla başladı. Sinevizyon gösteriminin andından MLKP adına yapılan konuşmada, MLKP'nin gelişim süreci anlatıldı.

24 yıllık dönemde partinin işçi sınıfı mücadelesinin her safhasında ateş altında geliştiği belirtilen konuşmada coşkunun ve hüznün aynı anda yaşanıldığı bir süreci geride bırakıldığı ifade edildi.

Nurhak'ta şehit düşen Hüseyin Akçiçek'in de anıldığı etkinlikte konuşan MLKP temsilcisi, "Bu zorlu süreçte son olarak Nurhak'ta değerli bir yoldaşı, bir komutanı ölümsüzlüğe uğurlandı" dedi. Konuşmada Akçiçek'in yaşamından kesitler anlatıldı. Konuşmasını "Devrimin zaferi için yaşasın MLKP" sloganıyla sona erdi. Ardından söz alan Lozan Demokratik Kürdistanlılar Toplum Merkezi (NCDK) Şehitler Komitesi adına bir konuşma yapıldı.