ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Konca: Özgür yarınlar bizimdir

1 Mayıs Kuruluş Festivali'nde konuşan HDP'li Konca, Sur'la dayanışma çağrısı yaptı. Demokrasinin bedel ödenmeden kazanılamayacağını ifade eden Konca, "Özgür yarınlar bizimdir" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 10 Eylül 2017 Pazar, 09:47

İSTANBUL- 1 Mayıs Mahallesi'nin 40. yılı dolayısıyla düzenlenen festivalin 2. gününde konuşan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Sözcüsü ve Siirt Milletvekili Besime Konca, Sur'la dayanışma çağrısı yaptı.

Deniz Gezmiş Parkı'nda düzenlenen festivalde Diyarbakır'ın Sur ilçesinde devam eden işgalci yıkıma ilişkin kısa bir sinevizyon gösterildi. Vahşet bodrumlarında katledilen Cizre Halk Meclisi Başkanı Mehmet Tunç'un, "Biz direndik, diz çökmedik bizimle gurur duyun" sözleriyle sona eren sinevizyon, alkış ve zılgıtlarla izlendi.

'KATLİAMLARA YABANCI DEĞİLİZ'

Ardından söz alan HDP'li Konca, 40 yıllık 1 Mayıs Mahallesi'nin tıpkı Sur gibi bir direniş tarihine sahip olduğunu kaydetti. Yüzyıllardır egemen faşist devletin direnen halklara, inançlara ve özgürlüklere yönelik saldırılarını Sur'da, Cizre'de, Silopi'de, Yüksekova'da gördüklerini dile getirdi. Katliamlara yabancı olmadıklarını söyleyen Konca, "Alevi olduğumuz için, Ermeni olduğumuz için Kürt olduğumuz için ya da solcu, devrimci olduğumuz için ya da işçi olduğumuz için katledildik" diye konuştu.

'BİZİ BELLEKSİZLEŞTİRMEK İSTİYORLAR'

Sur'da amaçlananın fiziki bir saldırı olmadığının altını çizen Konca, "Sadece evlerimizi yıkmak değil bizi belleksizleştirmek istiyorlar" dedi. Sur'la dayanışmanın önemine dikkat çeken Konca, ziyarete gittiklerinde Sur ve Cizre halkının moralinin yüksek olduğunu söyledi. "Sur'da ve Cizre'de yapılanlar Rojava'da yaşananlardan bağımsız değildir" diyen Konca, çok acılar çekildiğini belirtti. Konca, "Biz bu acıları geri çekilmek için değil demokrasi için yaşadık. Biz acılarımızdan güç alacağız" diye belirtti.

Demokrasinin her zaman bedel ödenerek kazanıldığına dikkat çeken Konca, bu karanlık zihniyet karşısında toprağını terk etmeyen, inancından vazgeçmeyen, siyasi iradesinden vazgeçmeyenlerin bu bedeli ödediğini ifade etti.

'HER ZAMAN HAKİKATLERİ DİLE GETİRECEĞİZ'

"Her zaman doğruyu söyleyerek, hakikatleri dile getireceğiz" diyen Konca, "Birliğimizi ve dayanışmamızı büyüteceğiz. Faşizmi özgürlükle, tekçiliği çoğulculukla, cinsiyetçiliği kadın iradesiyle yeneceğiz. Mehmet Tunçları, Sêvêleri, Fatmaları, Pakizeleri ve evini, toprağını, komşularını terk etmeyen Sur halkımızı selamlayarak mutlaka kazanacağız. Direne direne kazanacağız. Özgür yarınlar bizimdir" diye konuştu.

Festivalin ikinci gününde düzenlenen etkinlik Koçgirili Metin ve Garip Munzur'un ezgileriyle devam etti.