ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Yüksel'de 306. gün: 14 Eylül'de Ankara Adliyesi'ndeyiz

Yüksel Caddesi'nde sürdürülen "İşimizi geri istiyoruz" eyleminin 306. gününde polis yine saldırırken, Gülmen ve Özakça'nın 14 Eylül'de görülecek duruşmasına katılım çağrısı yapıldı.

Etkin Haber Ajansı / 10 Eylül 2017 Pazar, 15:52

ANKARA- OHAL kararnamesi ile işlerinden atılan akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça'nın açlık grevi eylemi 186. gününe girdi. Nuriye ve Semih'in açlık grevini destekleyenler tarafından sürdürülen "İşimizi geri istiyoruz" eylemi ise 306. gününde devam ediyor.

Yüksel Caddesi'nde bulunan ve polis barikatları tarafından etrafı sarılan İnsan Hakları Anıtı önünde açıklama yapmak isteyen kamu emekçileri, polisin izin vermemesi üzerine Konur Sokak'ta bir araya geldi.

Polis kalkanları önünde, "Nuriye ve Semih'in açlık grevi 186. gününde. Nuriye ve Semih işe geri alınsın" ve "Nuriye ve Semih için 14 Eylül saat 13:30'da Ankara Adliyesindeyiz" pankartlarını açan eylemciler burada kısa bir açıklama yaptı. Polis anonsu altında açıklama yapan ihraç edilen mimar Alev Şahin, Nuriye ve Semih'in durumlarına dikkat çekti.

Şahin, "Nuriye ve Semih 186 gündür sadece tuz, şeker ve su ile besleniyorlar. Kemikleri üzerinde incecik bir deri kalmış durumda. Ne yaptı bu insanlar? Hırsızlık mı yaptılar, insan mı öldürdüler? Hayır! Sadece işlerini istediler. AKP milletvekilinin kızını bir ayda işe iade edenler, Nuriye ve Semih'in açlığını görmezden geldiler" diyerek, Gülmen ve Özakça'nın 14 Eylül'de görülecek duruşmasına katılım çağrısı yaptı.

Açıklama devam ettiği sırada polis, açılan pankartı yırtarak eylemcileri Konur Sokak'ın sonuna kadar sürerek uzaklaştırdı. Kol kola giren kamu emekçileri, "80 yaşındaki insanı itekliyorlar, ne yaparlarsa yapsınlar saçımızdan iki telin kopmasına izin vermeyeceğiz. Bizler haklıyız bu düzeni koruyanlar haksız ve biz kazanacağız. Nuriye ve Semih kazanacak" şeklinde polisin müdahalesine tepki gösterdi.

Eylem alkış ve sloganlarla son buldu.