ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Dışişleri'nden Almanya'ya seyahat uyarısı

Dışişleri Bakanlığı, Türkiye vatandaşlarına Almanya'ya sehayat uyarısında bulundu.

Etkin Haber Ajansı / 09 Eylül 2017 Cumartesi, 16:05

ANKARA- Dışişleri Bakanlığı, Almanya'nın seyahat uyarısına aynı uyarıyla "misilleme" yaptı. Uyarıda, "Almanya'ya seyahat eden vatandaşlarımız tedbirli olsun" denildi.

Dışişleri Bakanlığı'nın internet sitesinde yer alan açıklamada, "Almanya'da siyasi liderler seçim kampanyalarını Türkiye karşıtlığı ve ülkemizin AB üyeliğini engelleme temelleri üzerine kurmaktadırlar. Sözkonusu ülkelerdeki siyasi atmosfer esasen bir süredir giderek artan şekilde aşırı sağ ve hatta ırkçı söylemin etkisi altındadır. Son olarak Almanya'da Şansölye adayı bir parti liderinin açıkça ırkçı unsurlar içeren beyanları karşısında Alman makamlarınca herhangi bir tedbir alınmaması endişe ve ibret vericidir. Almanya'da Türk vatandaşları arasında siyasi görüşleri temelinde de ayrım yapılmaktadır. Bir kısım vatandaşımıza sırf bu nedenle sözlü saldırılar yöneltilmektedir" denildi.

Irkçı NSU'nun saldırılarını hatırlatarak, Almanya'nın bu saldırıların üzerine gitmediği eleştirisi yapılan açıklamada, ayrıca "Başta havalimanlarında olmak üzere Almanya'ya vatandaşlarımızın varışlarında Alman emniyet ve gümrük makamlarınca keyfi olarak bekletme, sorguya çekme, saygısız davranma gibi kötü muamelelere maruz bırakılmaları sıklıkla yaşanılan uygulamalardır" denildi.

Açıklamada, "Almanya'nın terör örgütlerine kucak açtığı" belirtilirken, "Tüm bu yukarıdaki hususlar dikkate alınarak Almanya'da yaşayan ve bu ülkeye seyahat etmeyi planlayan vatandaşlarımızın tedbirli olmalarında, faaliyetlerinde bu genel tabloyu gözönünde bulundurmalarında, olabilecek yabancı düşmanı ve ırkçı muamele, davranış ve sözlü saldırılar karşısında itidalli hareket etmelerinde, siyasi içerikli tartışmalara girmemelerinde, seçim öncesi siyasi parti toplantılarından, terörist örgütlerce düzenlenen ya da desteklenen Alman makamlarınca göz yumulan gösteri, yürüyüş gibi faaliyet alanlarından uzak durmalarında fayda görülmektedir" ifadeleri yer aldı.

Almanya, iki gün önce, Türkiye'de gözaltı ve tutuklamalar olabileceği gerekçesiyle vatandaşlarına seyahat uyarısı yapmıştı. Alman yetkililerin iddiasına göre Türkiye'de şu anda 12'si siyasi nedenlerle olmak üzere toplam 55 Alman vatandaşı tutuklu durumda. Bunlar arasında gazeteciler Meşale Tolu ve Deniz Yücel de bulunuyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir konuşmasında, Deniz Yücel'i kast ederek, "Almanya'nın başındaki hanımefendiye 4 bin 500 teröristin dosyasını verdim ve bu teröristlerin dosyaları maalesef kabul görmedi, hala onlarda ama o kendisi benden bir kişinin, iki kişinin, üç kişinin iadesini istedi" demişti.