ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

HDP Eş Genel Başkanı Kemalbay kadın gazetecilerle buluştu

HDP Kadın Meclisi, 11 Eylül'de startını vereceği kampanyaya dair kadın gazetecilerle bir araya geldi.

Etkin Haber Ajansı / 09 Eylül 2017 Cumartesi, 14:51

İSTANBUL- HDP'li kadınlar, kadın gazetecilerle kahvaltıda bir araya gelerek, 11 Eylül'de başlatacakları kampanyaya dair bilgi verdi.

İstanbul Cihangir'de düzenlenen buluşmaya, HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay, Kadın Meclisi Sözcüsü ve Siirt Milletvekili Besime Konca ve Ağrı Milletvekili Dilan Dirayet Taşdemir ile Kadın Meclisi üyeleri katıldı.

Toplantıda verilen bilgiye göre, HDP Kadın Meclisi 11 Eylül'den Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Günü olan 25 Kasım'a kadar bir kampanya yürütecek. Kadınlara dönük her alandaki saldırıları gündeme taşıyacak olan HDP Kadın Meclisi, pek çok kentte, pek çok etkinlikle kadınlarla yan yana gelmeyi planlıyor. Kampanya süresince, şenlik, çalıştay, miting gibi çok çeşitli etkinlikler düzenlenecek. Kampanyanın startı 11 Eylül Pazartesi Günü saat 17.00'da Kenterler Tiyatrosu'nda düzenlenecek etkinlikle verilecek. Etkinlikte kampanyanın şiarı ve programı açıklanacak.

Kadın gazetecilerle bugün yapılan toplantıda HDP'li kadınlar, kadın gazetecilerden beklentilerini dile getirdi, aynı zamanda görüş ve önerilerini aldı.

Kısa bir konuşma yapan HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay, faşizmin kurumsallaştırılmaya çalışıldığını söyledi. Buna karşı mücadeleyi yükseltme sorumluluğu ile karşı karşıya olduklarını dile getiren Kemalbay, tek adam sisteminin hedef aldığı en önemli kesimlerden birisinin kadınlar olduğunu kaydetti. Kemalbay, ne giydiğinden nasıl yaşadığına kadar herkesin kadınları biçimlendirmeye çalıştığına dikkat çekerken, yine kadın emeğinin de yoğun saldırı olduğunu söyledi.

HDP'nin kadınların siyasete eşit düzeyde katılımı konusunda dünyada örnek olduğunu belirterek, "Egemen sistem en çok bundan korkuyor" dedi. Kadınların yüzyıllık kazanımlarını daha ileri taşımak isterken, şimdi bu kazanımları korumaya çalıştıklarını ifade eden Kemalbay, kadın iradesinin her yerde güçlü bir şekilde var edilmesi gerektiğini kaydetti. Kemalbay, tutsak kadın milletvekilleri ve belediye başkanları özgürlüklerine kavuşana kadar mücadele edeceklerini ekledi.

Ardından bugünkü toplantıyla birlikte HDP Kadın Meclisi Sözcülüğü'nü devralan Besime Konca konuştu. Yakın zamanda tahliye olan Konca, konuşmasına tutsak seçilmişlerin selamlarını ileterek başladı. Konca, kadın gazetecilerin direnişini selamlarken, eril medyaya karşı mücadele edilmesi gerektiğini söyledi.

Taşdemir de özellikle düşünen, üreten kadınların hedefte olduğunu belirterek, "HDP Kadın Meclisi olarak toplumsal sorunlara karşı topyekun bir direniş gerektiğini tartıştık. Ayın 11'inde startını vereceğimiz bir kampanya kararı aldık. Kampanyayla sokak etkinliklerini önemsediğimiz ortak eylem zeminleri yaratıp farkındalık yaratmak amacımız" dedi.

AKP'nin inşa etmek istediği sistemin kadın kimliğinin inkarı üzerine kurulu olduğuna işaret eden Taşdemir, "Bu kampanya için HDP'li olmak gerekmiyor. Sizler yazarak, çizerek direniyorsunuz. Bizler de farklı platformlarda mücadele ediyoruz. Ama ortak amaç mücadeleyi yükseltmektir" dedi.

Ardından kadın gazeteciler HDP Kadın Meclisi'nin mücadelesine ve kampanyaya dair görüş ve önerilerini dile getirdi.