ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

KESK: 'Kandırıldık' demeleri kendilerini kurtaramayacak

KESK Ankara Şubeler Platformu OHAL ve KHK zulmüne karşı Ankara'da Sakarya Caddesi'nde basın açıklaması gerçekleştirdi.

Etkin Haber Ajansı / 09 Eylül 2017 Cumartesi, 16:37

ANKARA- Ankara'da OHAL zulmüne karşı ve KHK'ler ile ihraç edilen kamu emekçilerinin işlerine geri iade edilmesi için her hafta cumartesi günü gerçekleştirilen basın açıklaması bu haftada Sakarya Meydanı'nda gerçekleştirildi. Açıklamaya KESK Eşbaşkanı Mehmet Bozgeyik, KESK ve bağlı sendikalarının üye ve yöneticileri ile demokratik kitle örgütü temsilcileri de katıldı.

KESK Ankara Şubeler Platformu adına basın açıklamasını okuyan Eğitim-Sen Ankara 2 No'lu Şube Başkanı Nusret Sulkalar, KHK'lar ile yapılan sürgünlere dikkat çekerek, "KESK olarak kendini anayasanın, yasaların üzerinde gören kamu kurum yöneticilerini uyarıyoruz. Anayasa ve yasalarla güvence altına alınmış olan sendikal faaliyetlerimizi engellemek suçtur ve bu suçu işleyenler er ya da geç yargı karşısında bunun hesabını vereceklerdir" dedi. Sulkalar, "Kandırıldık” demelerinin de kendilerini kurtaramayacağını belirtti.

Bugüne kadar çıkan KHK'ler ile 130 bine yakın kişinin kamu görevlerinden ihraç edildiğine dikkat çeken Surkalar, "Basın yayın organları, dernekler kapatılmış, aileleriyle birlikte yüz binlerce kişi açlığa terk edilmiştir. Anayasal güvence altında olan çalışma ve yaşam hakkı gasp edilmiştir" diye kaydetti.

AKP iktidarı tarafından bayramdan hemen önce Urfa, Diyarbakır, Mardin, Elazığ, Dersim, Muş, Antep, Van, Bitlis, Siirt, Kars, Artvin ve Batman olmak üzere 1109 Eğitim-Sen üyesi eğitim emekçisinin farklı illere sürgün edildiğine dikkat çeken Surkalar, "İnsanlık suçu olan sürgünler derhal durdurulmalı, OHAL kaldırılmalı, KHK'lar geri çekilmeli, hukuksuz ihraç edilen kamu emekçileri görevlerine iade edilmelidir" dedi.