ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Kamu emekçilerinin eylemi 29. haftasında

Kamu emekçilerinin ihraçlara karşı başlattığı direniş 29. haftasını geride bıraktı.

Etkin Haber Ajansı / 09 Eylül 2017 Cumartesi, 18:29

İSTANBUL- OHAL kararnamesi ile ihraç edilen kamu emekçileri 29 haftadır İstanbul'un Kadıköy ve Bakırköy ilçelerinde eylem yapıyor.

KADIKÖY

Kadıköy Altıyol'da biraraya gelen kamu emekçileri "OHAL kaldırılsın KHK iptal edilsin", "Haksız hukuksuz ihraçlara hayır. İşimizi geri alacağız" pankartlarını açtı. Açlık grevinin 185. günündeki Nuriye ve Semih, ihraç edildikten sonra intihar eden kamu emekçileri ile tutuklu KESK yöneticisi Ebru Yiğit'in fotoğrafları da alanda taşındı.

Eylemde yapılan basın açıklamasını ihraç edilen kamu emekçisi Sema Uçar okudu. Uçar, muhalif kimliklerinden dolayı ihraç edildiklerine dikkat çekerek, iktidarın hakkını arayan herkesi "terörist" ilan etmesine tepki gösterdi. İktidarın ihraç edilenleri "sosyal ölü" ilan ettiğini söyleyen Uçar, "Bizler burada, iktidarın bu ölü sayma politikasına karşı bütün canlılığımızla dimdik ayakta olduğumuzu ilan ediyoruz" diye belirtti. Bodrum, Düzce, Ankara ve İstanbul'da direnişlerin sürdüğü belirtilen Uçar, Nuriye ve Semih'in de hapishanede direnmeye devam ettikleri hatırlatıldı. Tutuklu bulunan onlarca KESK üyesinin serbest bırakılmasını isteyen Uçar, iktidarın kendisine biat etmeyen tüm kesimlere saldırdığını, buna karşın direnişin kararlılıkla süreceğini vurguladı.

BAKIRKÖY

Bakırköy Özgürlük Meydanı'nda gerçekleştirilen eylemde alana "İşimizi ekmeğimizi geri alacağız" pankartı serildi. İmza toplanarak süren eylemde basın açıklaması yapıldı. AKP iktidarının tüm muhalif kesimlere saldırılar gerçekleştirdiği ifade edilen açıklamada, saldırıların 15 Temmuz darbe girişimi bahanesiyle hayata geçirildiğine dikkat çekildi. Baskılara boyun eğmeyecekleri vurgulanarak, Nuriye ve Semih'in açlık grevinin 184. gününde olduğuna da dikkat çekildi. Tutuklu KESK üyelerinin de serbest bırakılması talep edildi.