ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

HDP Kadın Meclisi: Perihan, kadın ve Kürt olduğu için katledildi

HDP Kadın Meclisi, Samsun'da silahla vurularak öldürülen Perihan Akın'ın kadın, Kürt ve işçi-emekçi kimliğinden dolayı katledildiğini belirtti, AKP'yi sorumlu tuttu.

Etkin Haber Ajansı / 08 Eylül 2017 Cuma, 15:48

ANKARA- Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi, Samsun'un Terme ilçesinde öldürülen mevsimlik tarım işçisi Perihan Akın için açıklama yaptı.

Urfa'nın Viranşehir ilçesinden Samsun'un Terme ilçesine fındık işçisi olarak giden 36 yaşındaki Perihan Akın, kaldığı çadıra ateş açılması sonucu yaşamını yitirmişti.

Tarım politikaları, köy yakmalar, baraj politikaları nedeniyle Kürtlerin topraksız ve yurtsuzlaştırıldığını hatırlatan HDP Kadın meclisi, Kürtlere tek geçim kaynağı olarak mevsimlik tarım işçiliğinin bırakıldığına dikkat çekti.

Mevsimlik tarım işçilerine yönelik yoğun sömürüye dikkat çekilen açıklamada, AKP'nin kutaplaştırıcı siyasetinin sonuçlarının mevsimlik tarım işçilerine yönelik sıklıkla görüldüğüne işaret etti.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"Kutuplaştırıcı, ırkçı siyaseti, kadına yönelik saldırı politikaları ile cinsiyetçi nefret söylemleri ve emek düşmanı politikaların ve zihniyetinin üç temel sacayağını oluşturan AKP-Saray devletini çok iyi tanıyoruz. Samsun Terme'de Perihan Akın'a yönelik saldırı herhangi bir adli vaka olmadığı gibi tesadüf de değildir. Perihan Akın'a ve kadın, Kürt, işçi-emekçi kimliklerine yönelik siyasi, planlı ve hedef gözetilerek gerçekleştirilen saldırının en temel sorumlusu AKP Hükümetidir."

Akın'ın katledilmesine ilişkin hukuki süreci takip edeceğini belirten HDP Kadın Meclisi, tüm kadınlara erkek egemen devletin, ırkçı, cinsiyetçi ve emek düşmanı politikaları ve saldırılarına karşı mücadeleyi büyütme çağrısında bulundu.