ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Real işçileri: Hakkımızı alana kadar mücadeleye devam

Kapatılan Real marketlerinde çalışan işçiler, tazminat haklarını alana kadar eylemlerini sürdüreceklerini belirtti.

Etkin Haber Ajansı / 08 Eylül 2017 Cuma, 17:37

İSTANBUL- Real Hiper Marketleri işçileri tazminatsız işten çıkarılmalarını protesto etmek için aynı şirket bünyesinde bulunan Metro market önünde eylem yaptı. İşçiler, Real ve Metro marketlerin bağlı olduğu Beğendik Grup'u, mağdur ettiği 1700 işçinin hakkını vermeye çağırdı.

Güneşli'de bulunan genel müdürlük önünde bir araya gelen işçiler adına yapılan açıklamada, "İşine son verilen bizlerin tüm haklarından hem Beğendik Grubu hem de Metro AG sorumludur. Bu nedenle haklarımızı almak için günlerdir İstanbul'da, Konya'da, Ankara'da Metro ve Beğendik mağazaları önünde eylemlerimiz sürüyor" denildi.

Açıklamanın devamında işçiler, "Hileli iflas yoluyla gasp edilen haklarımızı alana kadar Real marketin bağlantılı olduğu Beğendik ve Metro mağazaları önünde yasal-meşru eylemlerimiz sürecektir. Haklarımızı alana kadar yılmadan mücadelemizi sürdüreceğiz" diye belirtti.

Eylemin ardından işçilerin Real Hiper Marketleri Zinciri A.Ş'de geçen çalışma sürelerine ilişkin kıdem tazminatlarının ödenmesi talebiyle genel müdürlüğe ihtarname verildi.

13 Real mağazasından 9'u hileli iflas yoluyla kapatılmış, bu iş yerlerinde çalışanlar tazminatsız olarak işten çıkarılmıştı.