ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Eren Enerji'de işçi kıyımı protesto edildi

Zonguldak Eren Enerji'de çalışan ve Enerji Sen'e üye olan 13 işçi işten atıldı. Enerji Sen ve Limter-İş, ortak eylem yaparak atılan işçilerin geri alınmasını istedi.

Etkin Haber Ajansı / 08 Eylül 2017 Cuma, 19:08

ZONGULDAK- DİSK'e bağlı Enerji Sen ve Limter-İş sendikaları, Zonguldak'ta Eren Enerji'de yaşanan işçi kıyımı ve sendika düşmanlığını protesto etti.

Eren Holding önünde bir araya gelen enerji ve tersane işçileri, "Sendikalı olduk işten atıldık. İşimizi geri istiyoruz" yazılı pankart açtı. Eyleme DİSK Yönetim Kurulu üyesi ve Limter-İş Genel Başkanı Kanber Saygılı da katıldı.

Açıklama yapan Enerji Sen Genel Sekreteri Süleyman Keskin, Eren Enerji'de kötü çalışma koşullarına karşı Enerji Sen'e üye olan 13 işçinin işten atıldığını hatırlattı.

Keskin, Eren Enerji'deki insanlık dışı çalışma koşullarını şöyle anlattı: "İşçiler yıllarca Eren şirketinde kölece çalışma koşullarına mahkum edildiler. Zaten düşük ücretle çalıştırılan işçilere şirket yetkilileri iki yıl boyunca zam yapmayacaklarını ilettiler. Bunlar yetmemiş gibi yaşamsal bir ihtiyaç olan su dahi işçilere verilmedi, işçiler deniz suyu içmeye mecbur bırakıldı."

Bu koşullar karşısında sendikalı olan işçilerin istifaya zorlandığını belirten Keskin, ancak baskılara rağmen mücadele ettiklerini ve patronu masaya oturtarak zam yapılmasını sağladıklarını hatırlattı. Keskin, "Tüm bunları sendikalı olarak kazandık, kimse bize bu hakları gümüş tepside sunmadı" dedi.

Sendikal tercihlerinden dolayı hiçbir işçinin işten atılamayacağını söyleyen Keskin, işten çıkarmaların yanı sıra üyelerine yönelik baskıların sürdüğünü aktardı. Keskin, şirket yetkililerinin işçileri telefonla arayarak "sendikadan istifa edin aksi taktirde işinize son vereceğiz" diye tehdit ettiğini belirtti.

HER TÜRLÜ HUKUKSUZLUĞA DİRENECEĞİZ

Anayasal haklarını kullandıklarını söyleyen Keskin, ekledi: "Her türlü hukuksuzluğunuza direneceğiz."

Eren Enerji patronlarının yasa kanun tanımadan işçileri işten attığını söyleyen Keskin, "Ama siz de şunu iyi bilin; nasıl vermeyeceğiz dediğiniz o zammı biz kazandıysak, nasıl Eren Enerji içerisinde insanca yaşam koşullarını kısmi de olsa sağladıysak, bu mücadelenin sonunda da işimizi geri kazanacağız."

DİSK Yönetim Kurulu üyesi Saygılı da adaletin katledildiğini, anayasanın ayaklar altına alındığını belirterek, "DİSK olarak bu durumu kabul etmiyoruz. Boyun eğmeyeceğiz, sonuna kadar mücadele edeceğiz" dedi.