ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

TJA: Terme'de Kürt kadınlarına saldırı tesadüf değildir

Samsun'un Terme ilçesinde Kürt tarım işçilerine yönelik silahlı saldırıda bir kadının yaşamını yitirmesi bir kadının ise yaralanmasına ilişkin açıklama yapan TJA, saldırının tesadüf olmadığını belirtti.

Etkin Haber Ajansı / 07 Eylül 2017 Perşembe, 16:47

HABER MERKEZİ- Tevgera Jinên Azad (TJA), Samsun'un Terme ilçesinde Kürt tarım işçilerine yönelik silahlı saldırı sonucu Perihan Akın'ın hayatını kaybetmesi ve Nurcan P.'nin yaralanmasına ilişkin açıklama yaptı.

SALDIRI TESADÜF DEĞİLDİR

Milliyetçilik ve Kürt düşmanlığının mevsimlik tarım işçilerine dönük saldırı ve linç olayları biçiminde yaşandığı Karadeniz'de gerçekleşen bu olayın, sıradan ve tesadüf ele almanın mümkün olmadığını kaydeden TJA, "Kürt halkına uygulanan katliam politikasının yerel militarist güçlerce uygulanma biçimi linç, silahlı saldırı ve güvencesiz çalışma-taşıma koşulları olmaktadır. Gece saatlerinde çadırında bulunan Kürt kadınlarının katledilmesi planlı bir saldırı olduğunu göstermektedir" diye belirtti.

Silahlı saldırı gerçekleştirenlerin 'Domuz avına gittik yanlışlık oldu' biçiminde verdikleri ifadenin bile Kürt halkı ve kadınlarla alay etmek anlamına geldiği vurgulanan açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:
"Sormak lazım 'Siz hiç evinizde uyurken domuz avcıları tarafından yanlışlıkla öldürüldünüz mü?'. Hakkâri, Lice'de SİHA'lar ile sivil katliamları yoğunlaştıran devletin izdüşümü Kürt tarım işçilerinin çadırında katledilmesi olmaktadır."

'KADIN ÖRGÜTLERİNİ DUYARLILIĞA ÇAĞIRIYORUZ'

Artık tahammüllerinin kalmadığını vurgulayan TJA, "Kürt halkının ve Kürt kadınlarının katliamlar ile ölümünün sıradanlaştırılması, hayatlarının değersizleştirilmesi bir politik amaç halinde uygulanmaktadır. Tüm kadın örgüt ve çevrelerini bu uygulamalar karşısında duyarlılığa davet ediyor ve olayın takipçisi olacağımızı belirtmek istiyoruz. Halkımızı ve Kürt kadınlarını bu saldırılara karşı güvenliğini alma ve mücadeleyi yükseltme çağrısında bulunuyoruz" diye belirtti.