ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Şortlu kadına saldırı davasında karar çıktı

Şort giydiği için Ayşegül Terzi'ye saldıran Abdullah Çakıroğlu 3 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırıldı. Çakıroğlu, sadece saldırıdan değil "inanç, düşünce ve kanaat hürriyetinin kullanılmasını engellemek"ten de mahkum edildi.

Etkin Haber Ajansı / 07 Eylül 2017 Perşembe, 13:32

İSTANBUL- Çekmeköy'de belediye otobüsünde şort giydiği için hemşire Ayşegül Terzi'ye tekme atan Abdullah Çakıroğlu, 3 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Anadolu Adliyesi İstanbul 40. Asliye Ceza Mahkemesi, altıncı duruşmada Çakıroğlu'nu "inanç, düşünce ve kanaat hürriyetinin kullanılmasını engelleme", "kasten yaralama" ve "hakaret" suçlarından mahkum etti. Mahkeme, ceza indirime gitmedi ve cezayı ertelemedi.

NE OLMUŞTU?

Abdullah Çakıroğlu, İstanbul'da hemşirelik yapan Terzi'ye evine gitmek için bindiği otobüste "Şort giyenler ölmeli" dediğini, sonra da tekmeyle saldırdığını anlatmış, olay kamuoyunda ve sosyal medyada büyük tepki çekince, 35 yaşındaki özel güvenlikçi Çakıroğlu gözaltına alınmıştı. Çakıroğlu, adliyeye sevk edilirken saldırıyı "Giydiği şort ortama uygun değildi. Bu nedenle sinirlenip hareketi yaptım" demesine rağmen mahkemece serbest bırakılmıştı. Yükselen tepkiler nedeniyle Çakıroğlu, "halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama" ve "inanç, düşünce ve kanaat hürriyetinin kullanılmasını engelleme" suçlarından tutuklanmıştı.

Dokuz yıl dört aya kadar hapis cezası istemiyle açılan davanın ilk duruşmasında tahliye edilen Çakıroğlu, başsavcılığın itirazıyla tekrar tutuklanmış, AKP'den Ümraniye Belediye Başkanı aday adayı olan avukatı Şemsi Dak'ın Anadolu 10. Ağır Ceza Mahkemesi'ne verdiği dilekçesinin ardından tekrar serbest bırakılmıştı.