ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

HDP: Samsun'daki saldırının sorumlusu AKP hükümetidir

Samsun'un Terme ilçesinde Kürt tarım işçilerine yönelik silahlı saldırıya ilişkin açıklama yapan HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Fatma Kurtulan, "Mevsimlik tarım işçilerine yönelik bu saldırının sorumlusu AKP hükümetidir" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 07 Eylül 2017 Perşembe, 17:33

ANKARA- Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkan Yardımcısı Fatma Kurtulan, Samsun'un Terme ilçesinde Kürt tarım işçilerine yönelik silahlı saldırıya ilişkin açıklama yaptı.

Urfa'nın Viranşehir ilçesinden Samsun'un Terme ilçesi Bafracalı Mahallesi'ne fındık işçisi olarak gelen ve çadırda kalan ailelere, kaldıkları yerin karşı tarafında bulunan Şuayipli Mahallesi'nden ateş açıldı. 36 yaşındaki tarım işçisi Perihan Akın hayatını kaybetti ve Nurcan P. yaralandı.

Kurtulan, "AKP'nin emekçi düşmanı politikalarının sonucu olarak, zorunlu göçe maruz bırakılarak topraklarından kopmak zorunda kalan mevsimlik işçiler hem hukuki statüden yoksundur, hem de iş güvenliği, sağlık ve sosyal güvence eksikliği, ulaşım, barınma sorunları vardır. Bunlara ek olarak mevsimlik işçiler gittikleri yerlerde ayrımcı ve ırkçı saldırılara uğrayarak hayatlarından olmaktadırlar" diye belirtti.

SALDIRININ SORUMLUSU AKP HÜKÜMETİDİR

"Mevsimlik tarım işçilerine yönelik bu saldırının sorumlusu AKP hükümetidir" diye belirten Kurtulan, mevsimlik işçilerin kendi topraklarında insanca yaşama ve çalışma koşullarını ve can güvenliklerini sağlamakla yükümlü olan AKP hükümetinin, gerekli adımları atmayarak bu saldırıların ve cinayetlerin ortağı olduğunu vurguladı.

'EMEKÇİLERİ ÖLÜME MAHKUM EDEN POLİTİKALARI KABUL ETMİYORUZ'

Yaşamını yitiren kadın işçileri anan Kurtulan, "HDP olarak mevsimlik işçileri açlığa, yoksulluğa, ölüme mahkum eden politikaları kabul etmiyoruz. Mevsimlik işçilerin içinde bulunduğu güvencesiz ve insanlık dışı çalışma ve yaşam koşullarına karşı mücadeleye devam edeceğimizi vurguluyor, emekten ve emekçiden yana olan mücadelemizi sonunda kadar sürdüreceğimizi yineliyoruz" diye belirtti.