ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

DHL işçisine uluslararası destek

Uluslararası Taşımacılık İşçileri Federasyonu (ITF) heyeti sendika hakkı için 53 gündür direnen DHL Express işçilerine destek verdi.

Etkin Haber Ajansı / 07 Eylül 2017 Perşembe, 14:52

İSTANBUL- TÜMTİS üyesi DHL Express işçilerinin mücadelesi işyeri önündeki direnişle sürerken, Uluslararası Taşımacılık İşçileri Federasyonu (ITF), işçilere dayanışma ziyaretinde bulundu.

İşyeri önünde yapılan eyleme ITF heyetinin yanı sıra Türk-İş'e bağlı bir çok sendika temsilcisi ve DİSK'e bağlı Limter-İş Sendikası Genel Başkanı Kamber Saygılı da katıldı. İşçiler "Yaşasın sınıf dayanışması", "Direne direne kazanacağız" sloganları attı.

TÜMTİS Genel Başkanı Kenan Öztürk yaptığı açıklamada, "53 gündür DHL'nin sendika karşıtı tutumuna karşı işçiler onurluca ve kararlıca bir direniş gösteriyor. Her türlü baskıya ve hileye rağmen kararlıca bu mücadele devam ediyor. Bugün direnişimiz yeni bir boyut kazanmıştır. Dünyada 19 milyon işçiyi temsil eden 148 ülkede örgütlü bulunan federasyonumuz ITF'in temsilcileri aramızda" dedi.

Öztürk, "DHL Express'te, sendikamız örgütlenme çalışması yaparak Şubat ayında yasal çoğunluk sağlamıştır. Ancak işveren somut hiçbir gerekçe ileri sürmeden çoğunluk tespitine karşı itiraz davası açmıştır. Ardından da baskı, tehdit ve hatta rüşvetle işçileri sendikadan istifa ettirmeye, mahkemeyi uzatarak sendikamızdan kurtulmaya çalışmıştır. DHL Express bir yandan da sendikamız üyesi 9 işçiyi işten çıkarmıştır" diye belirtti.

Öztürk, "DHL 2016 Temmuz ayında üyesi olduğumuz ITF, UNI ve Alman hükümetinin tarafı olduğu bir protokol imzalamıştır. Dünyanın her tarafında sendika hakkına saygı göstereceğini taahhüt etmiştir. Bu protokolü imzalamasına rağmen Türkiye'deki sendika düşmanlığı aynı zamanda bu protokolün de ihlalidir. DHL bu yasadışı tutumundan vazgeçerek işçilerin örgütlenme hakkına saygı göstermeli, işten çıkarılanlar derhal işe alınmalı, sendikanın yetkisine yaptığı itirazı biran evvel geri çekmelidir. Sınıf kardeşlerimiz bizimle birlikte, Türkiye'deki emek dostları bizimle birlikte. Kardeş sendikalarımız bizimle birlikte. Bu mücadeleyi kazanacağız, asla gerim adım atmayacağız" diye konuştu.

DHL EXPRESS PROTOKOLE UYSUN

ITF Kara Taşımacılığı Bölüm Başkanı Noel Coard ise "Buraya gelişimizde Türkiye'deki işçilerin mücadelelerini yakından gördük. ITF tarihi boyunca işçilerin hakları için savaşmıştır. Baskı altındaki işçi ve sendikacılara destek vermiştir. Özellikle çok uluslu şirketlere karşı yürüttüğümüz mücadelede TÜMTİS'in yanındayız" dedi.

ITF Kampanyalar Direktörü Liz Blackshaw da "Hakları için savaşan kardeşlerimize destek vermekten onur duyuyoruz. DHL'nin sendika karşıtı tutumunu kınıyoruz. DHL ile aramızda bir protokol var ve DHL'nin sendikayla diyaloğa başvurması ve yaptıkları itirazı geri çekmeleri için onlara bir çok şans verdik. Protokole göre yerel tüm sorunlar önce küresel düzeyde tartışılmak ve çözülmek zorunda. DHL'ye bir kez daha sesleniyoruz. İtirazı geri çek ve sendikayla müzakerelere başla çağrısında bulunuyoruz. İşten atılan DHL Express işçilerinin tekrar işbaşı yaptırılmasını talep ediyoruz" diye kaydetti. Uluslararası heyet, dün Bakanlıkla görüşmüş ve taleplerini dile getirmişti.

Dün Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nla görüşen heyet, cezaevinde tutulmakta olan sendika yöneticilerini ziyaret edeceğini ve ITF üyesi Türkiyeli sendika ve derneklerle görüşerek bilgi toplayacağını belirtti.