ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Bakan'dan tarım işçilerine 'müjde': Tuvaleti, banyosu olacak

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, mevsimlik tarım işçilerine lütuf buyurdu: "Göreceksiniz seneye benim hemşehrilerim tuvaleti, banyosu, mutfağı olan ve insanca yaşayabilecekleri çamuru olmayan yerlerde yaşayabilecekler."

Etkin Haber Ajansı / 06 Eylül 2017 Çarşamba, 13:04

URFA- Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, mevsimlik tarım işçilerinin yaşam şartlarının iyileşeceği vaadinde bulundu. Ancak AKP iktidarı, daha önce de bir çok kez benzer vaatlerde bulunmuş, ancak hiçbiri yerine getirilmemişti. Söz konusu vaatlerin hepsi, tarım işçilerinin yaşamını yitirdiği toplu iş cinayetlerinin ardından gelmişti.

Fakıbaba, konuya dair AA muhabirine yaptığı açıklamada, geçen ay Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu ile birlikte Ankara'nın Polatlı ilçesinde mevsimlik işçileri ziyaret ettiklerini söyledi.

İşçilerin şartlarını iyileştirebilmek için Başbakan Binali Yıldırım'ın talimatıyla kendi bakanlığının yanı sıra Çalışma ve İçişleri bakanlıklarıyla ortak çalışma yaptıklarını kaydeden Fakıbaba, her bakanlığın kendi bünyesinde farklı projeler hazırladığını söyledi.

TUVALETİ, BANYOSU, MUTFAĞI OLACAK

Fakıbaba, şu ifadeleri kullandı: "Göreceksiniz seneye benim hemşehrilerim tuvaleti, banyosu, mutfağı olan ve insanca yaşayabilecekleri çamuru olmayan yerlerde yaşayabilecekler. Ankara'da örnek bir proje başlayacak, adım adım da diğer illere yayılacak. İnşallah bizim sulama projelerimiz tamamlandığında da mevsimlik işçi profili zaten değişecek. O zaman Şanlıurfalı, Batmanlı, Mardinli ve Diyarbakırlı kardeşlerimiz gitmeyecek ama başka gidenler olacak. O zaman da gidenler yine benim kardeşim onlar da insanca yaşama hakkını elde edecek. Eğitim durumları düzelecek, oraya sağlık merkezleri açılacak, gençler için oyun sahaları yapılacak. İnşallah bu projeyi Polatlı kaymakamımızla beraber Jülide Bakanı'mız, ben ve Süleyman bey beraber takip ediyoruz, bize verilen talimat o."

Bakan Fakıbaba, banyo, tuvalet, mutfak gibi en temel ihtiyaçları "örnek proje" olarak sunarken, tarım işçilerinin sorunları bununla bitmiyor. Üstelik vaatlerini ne kadar yerine getirecekleri de merak konusu.

YÜZDE 90'I KAYIT DIŞI

Çünkü mevsimlik tarım işçilerinin sorunlarına yıllardır hiçbir çözüm üretilmedi. 2011 yılında çıkarılan genelge de hiçbir sorunu çözmemişti.

Türkiye'de 300 binin üzerinde mevsimlik tarım işçisi olduğu tahmin ediliyor. Gerçek rakamlar bilinmiyor, çünkü tarım işçileri kayıt dışı çalıştırılıyor. Sadece 100 bin civarında tarım işçisinin sosyal güvencesi var. Bu da yüzde 10'a tekabül ediyor. Bu oran kadın işçilerde daha az. Çocuk işçiler ise hiç hesaba katılmıyor.

BAŞBAKAN 'ARTIK TARIM İŞÇİLERİ ÖLMEYECEK' DEMİŞTİ

Çavuş ya da dayıbaşı denilen aracılarla çalıştırılan tarım işçileri, günlük 60 TL yevmiye alıyor. Her gün traktör kasalarında, minibüslerde balık istifi taşınan tarım işçileri, yollarda yaşamını yitiriyor. İSİG'e göre 2017'nin ilk 7 ayında en az 190 tarım işçisi yaşamını yitirdi. 2016'da en az 389 tarım işçisi iş cinayeti sonucu hayatını kaybetmişti.

Oysa Başbakan Binali Yıldırım, geçen yıl yaptığı açıklamada, "Artık mevsimlik tarım işçileri ölmeyecek. Bunun önlemini alacağız" demişti.

Çoğunlukla topraksız yoksul Kürtler mevsimlik tarım işçiliği yapıyor. Çalışmak için evlerinden kilometrelerce uzağa gitmek zorunda kalan işçiler, barınma, beslenme, sağlık, çocuklarının eğitimi gibi en temel haklardan yoksun çalıştırılmalarının yanı sıra ırkçı saldırı ve baskılara maruz kalıyor.