ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Baydemir: Yargı siyasi otoritenin önünde eğilmesin diye buradayız

Anayasa Mahkemesi önünde açıklama yapan HDP Sözcüsü Osman Baydemir, "Burada oluşumuzun sebebi yargı baskılanmasın, yargı siyasi otoritenin önünde eğilmesin, yargı dik dursun diyedir. Biz burada bir hakkın talepçileri olarak buradayız" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 05 Eylül 2017 Salı, 14:35

ANKARA- HDP Parti Sözcüsü Osman Baydemir, Kadın Meclisi Sözcüsü Dilan Dirayet Taşdemir, Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım ve milletvekilleri Garo Paylan ile Meral Danış Beştaş, milletvekillerinin tutukluluğuna ilişkin görüşme yapmak üzere Anayasa Mahkemesindeydi.

Görüşme talebi öncesi açıklama yapan Baydemir, "Ülke her geçen gün adaletten yoksun hale geliyor. Hukuk mazlumun yanında değil adeta güçlünün hukukuna dönüştürülüyor" dedi. Toplumu bir arada tutan en önemli mayanın onun adil olması, adalet mekanizmasının etkin işletilmesi olduğuna dikkat çeken Baydemir, "Tam 28 gün boyunca vicdan ve adalet çığlığıyla, çağrısıyla Türkiye'nin dört bir yanından Van'dan, İstanbul'dan, İzmir'den, Diyarbakır'dan milyonların sesini toplayarak geldik. Bugün de ülke adli yıl açılış törenine tanıklık ediyor. Tam da bugün adalet çığlığının en üst noktaya çıkarılması gereken gün. Bugün AYM önünde bulunuşumuzun ve AYM önünde kesintisiz bir çabaya başlayışımızın tek nedeni adalet talep etmektir" diye konuştu.

'ADALETİN GECİKMESİ YARGIYA MÜDAHALEDİR'

6 buçuk milyon insanın iradesinin, seçme ve seçilme hakkının Anayasa'ya aykırı şekilde gasp edildiğini vurgulayan Baydemir, "Eş Genel Başkanlarımız ve 10 milletvekilimiz 306 gündür hukuksuz bir şekilde siyasal iktidar talimatıyla rehin tutuluyor. Eş Genel Başkanımız Selahattin Demirtaş'ın tutuklu bulunduğu dosyanın duruşması dahi yapılmış değil. Geciken adalet adalet değildir, Adaletin geciktirilmesi yargıya müdahaledir" diye belirtti.

Baydemir, Anayasa Mahkemesi önünde olmalarının nedenini şu sözlerle açıkladı: "Burada oluşumuzun sebebi yargı baskılanmasın, yargı siyasi otoritenin önünde eğilmesin, yargı dik dursun diyedir. Biz burada bir hakkın talepleri olarak buradayız."

2 YILDIR YARGI YERLERDE SÜRÜNÜYOR

Halkın yargıya güvenin olmadığını söyleyen Baydemir, "Bundan 2 yıl önce bu ülkede en çok güven duyulan mekanizmalardan olan yargı yerlerde sürünüyor. Bütün çabamız yargı kaybettiği itibarı geri kazansın diyedir" dedi.

Baydemir, konuşmasını şöyle sürdürdü:
"Yargı güçlünün sopası olduğunda, iktidarın sopası olduğunda ve muhalefet yargı eliyle susturulduğunda ülke çoğulcu demokrasisini yitirir. Milletvekillerinin cezaevinde tutulması legal siyaset kanallarının kapanması demektir. Yargı işletilse legal demokratik siyasetin kanalları açılır. Biz bunun için buradayız, bunun için burada olmaya devam edeceğiz."

ADALETSİZLİĞE VE VİCDANSIZLIĞA 'EDİ BESE'

Adaletsizliğe vicdansızlığa 'edi bese' diyen Baydemir, 306 gündür adaletsizliğin dayatıldığını söyledi. Baydemir, "Eğer Anayasa ilga edilmemişse, mevcut anayasa hala derdest ise AYM'nin bireysel başvuruyu karara bağlaması önündeki engel nedir? Eğer yargı bağımsız ise bir siyasi otorite yargıyı tehdit etmiyorsa AYM'nin 306 gündür karar vermesi önündeki engel nedir? Biz 'AYM illa şöyle karar versin' demiyoruz. AYM Anayasa hükmünün gereğini yerine getirsin. Kararını açıklasın. Belli ki kararın açıklanması engelleniyor. İşte biz hiçbir otorite yargı üzerinde tahakküm durmasın diye buradayız" diye belirtti.

'TEK HEDEFİMİZ ADALETİN TECELLİSİDİR'

Adalet ve vicdanın iki yıldır tatil edildiğini ifade eden Baydemir, Adli yılın açılışıyla birlikte artık adalet mekanizmasının tatilden çıkmasını istedi. Baydemir, "11 milletvekili hakkında adalet işleyinceye, tutuklu gazeteciler özgür kalıncaya kadar çabamızı kesintisiz sürdüreceğiz. Tek hedefimiz adaletin tecellisidir. Adaletin tecellisini istemek hak talebidir" dedi.

HERKES ÇABA İÇERİSİNDE OLMALI

Toplumun tüm kesimlerini adaletin tecellisi için etkin bir çaba içine girmeye çağıran Baydemir, konuşmasını şu sözlerle sonlandırdı: "Herkes çaba içinde olmalı. Çünkü adalet mayadır. Adaletin siyasi otorite önünde iki büklüm olmasına rıza gösterirsek tüm toplum kaybeder. Hem bugününü hem yarınını kaybeder. Toplumun geleceğini garantiye alması için adalet ortak paydasında sesimizi ortaklaştırmamız gerekiyor."