ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

14 yıllık enflasyon yüzde 212, yoksul 242 olarak yaşıyor

TÜİK, farklı gelir grupları için tek bir enflasyon hesaplaması yapıyor. Böylece yoksullaşma da gizleniyor. Son 14 yılda TÜFE yüzde 212 artış gösterdi. Nüfusun en yoksul yüzde 20'lik kesimi enflasyonu yüzde 242 olarak, en zengin yüzde 20'lik dilim ise yüzde 227 olarak yaşadı.

Etkin Haber Ajansı / 05 Eylül 2017 Salı, 15:35

İSTANBUL- Birleşik Metal-İş Sendikası Sınıf Araştırmaları Merkezi (BİSAM), Ağustos ayı Enflasyon ve Hayat Pahalılığı Dönem Raporu'nu açıkladı.

TÜİK, tüm gelir grupları için tek bir Tüketici Fiyat Endeksi açıklanıyor. Oysa enflasyon toplumun her kesimine yaptıkları harcamalara göre farklı yansıyor. Örneğin gıda fiyatlarındaki artış dar gelirliyi daha fazla etkiliyor. Böylece halkların yaşadığı enflasyon resmi enflasyon ile uyumsuzluk gösteriyor.

BİSAM'ın raporuna göre, TÜİK'in yüzde 10,7 olarak açıkladığı yıllık Tüketici Fiyat Endeksi'ndeki artış pek çok gelir grubu için yüzde 11'in üzerinde gerçekleşti. Yıllık TÜFE kendi hesabına çalışanlar için yüzde 11,2, ücretsiz aile işçilerinde yüzde 11,3 olarak gerçekleşti. Profesyonel meslek grupları yüzde 11,4 ile enflasyonu en fazla yaşayan grup oldu.

Asgari ücrete geçtiğimiz yıl Aralık ayında 2017 yılı için tek bir ücret artışı yapılmıştı. Ancak asgari ücretli yüksek enflasyon oranları karşısında her ay bir önceki yılın aynı dönemine göre alım gücü kaybı yaşamaya devam etti. Geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 7,9 artış gösteren asgari ücret 1404 TL seviyesinde. Ancak bugün açıklanan resmi enflasyon karşısında asgari ücretli geçen yılın aynı ayına göre alım gücünü yüzde 2,5 seviyesinde kaybetti. Aylık alım gücü kaybı ortalaması yılın ilk 8 ayı için yüzde 2,5 olarak gerçekleşti.

Asgari ücretlilerdeki alım gücü kaybı bölgelere göre de yüzde 1,8 ila yüzde 4,4 oranında değişiklik gösteriyor. En fazla kayıp Antep, Adıyaman, Kilis bölgesinde yaşandı.

ENFLASYON HESAPLAMASI YOKSULLAŞMAYI GİZLEDİ

BİSAM, TÜİK'in farklı gelir grupları için tek bir enflasyon hesaplaması yapması nedeniyle yoksullaşmanın gizlendiğini belirtiyor.

Rapora göre, Ağustos 2003-Ağustos 2017 dönemleri arasında genel TÜFE yüzde 212 artış gösterirken, bu oran düzenli ücretlilerde yüzde 232, yevmiyeli çalışanlar için yüzde 246, emekli aylığı ile geçinenlerde yüzde 238, nüfusun en yoksul yüzde 20'lik kesiminde yüzde 242 oldu. En zengin yüzde 20'lik dilim için ise enflasyon yüzde 227 olarak gerçekleşti.

BİSAM'a göre, son 14 yılda gizli yoksullaşmayı en yoğun olarak yaşayanlar, işteki duruma göre yüzde 11 ile yevmiyeliler, mesleğe göre yüzde 9,6 ile nitelik gerektirmeyen işlerde çalışanlar, temel gelir kaynağına göre yüzde 10,8 ile diğer transferlerle geçinenler oldu. Enflasyon nedeniyle yaşanan gizli yoksullaşma, en yoksul yüzde 20 için yüzde 9,6 seviyesinde gerçekleşti. Buna karşın en zengin yüzde 20 için gizli yoksullaşma yüzde 5 oldu.