ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Af Örgütü'nden Celaliyan'ın serbest bırakılması için kampanya

Uluslararası Af Örgütü, 11 yıldır İran hapishanelerinde bulunan Kürt kadın siyasetçi Zeynep Celaliyan'ın gerekli tıbbi desteği alması için özgürlüğünü talep eden bir kampanya başlattı.

Etkin Haber Ajansı / 27 Ağustos 2017 Pazar, 17:39

HABER MERKEZİ- Doğu Kürdistan'ın Kırmaşan kentinde tutuklanan ve yaklaşık 11 yıldır İran hapishanelerinde bulunan Kürt kadın siyasetçi Zeynep Celaliyan'nın sağlık sorunları endişe verici boyutlara ulaştı.

Celaliyan, İran rejiminin "itiraf videoları" karşılığında tedavi edilmeyi reddettiği için hastaneye nakledilmiyor. Tahran'daki Xoy Hapishanesi'nde tutuklu bulunan Celaliyan, cezaevi idaresinin baskı, işkence ve itiraf karşılığında tedavi etme şantajını protesto etmek için Mart 2017'den bu yana ilaç almayı da reddediyor.

Uluslararası Af Örgütü, sağlık durumu kritik aşamaya ulaşan Zeynep Celaliyan'ın gerekli tıbbi desteği alması için özgürlüğünü talep eden bir kampanya başlattı. Rejimin, uluslararası kurumlara Celaliyan'ın düzenli tıbbi bakım aldığı yönünde yanlış bilgiler verdiğine dikkat çeken Af Örgütü, "Zeyneb Celaliyan, kötüleşen göz rahatsızlığı için uzmanlaşmış tıbbi bakımdan mahrum bırakıldığı için cezaevinde görme yeteneğini kaybetme riski altındadır" uyarısında bulundu.

Kalp rahatsızlıkları, bağırsak ve böbrek komplikasyonlarının yanı sıra Celaliyan'ın vücudunun sağ tarafını da hissetmediğini kaydeden Af Örgütü, avukatlarının tedavi için iki yıldır yaptığı başvurularının dikkate alınmadığını belirtti. Uluslararası Af Örgütü'nün resmi internet sayfası üzerinde Farsça, İngilizce, Arapça dillerinde başlatılan kampanya ile işkence ve kötü muameleye son verilmesi ile tedavisinin yapılabilmesi için Zeynep Celaliyan'ın derhal serbest bırakılması talep edildi.