ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

HDP: Erdoğan rejimi küresel bir sorun haline gelmiştir

HDP Parti Meclisi sonuç bildirisi yayımlandı. Erdoğan rejiminin akıl ve vicdan dışı uygulamalarıyla her türlü hak ihlalini topluma dayattığı belirtilen bildirgede, "Sadece Türkiye halklarının değil, Ortadoğu halklarının geleceğini de tehdit eden yaklaşımıyla bugünkü rejim artık bölgesel, hatta küresel bir sorun haline gelmiştir" denildi.

Etkin Haber Ajansı / 26 Ağustos 2017 Cumartesi, 17:08

ANKARA - Halkların Demokratik Partisi 23 Ağustos'da Ankara'da gerçekleştirdiği Parti Meclisi toplantısının sonuç bildirisini yayımladı. HDP, "Vicdan ve Adalet Nöbetleri", Ortadoğu'daki gelişmeler, bağımsızlık referandumu, kamudaki TİS görüşmelerinin sonuçları, hapishanelerde devreye sokulmasının hazırlığının yapıldığı tek tip kıyafet dayatması, açlık grevindeki Nuriye ve Semih'in talepleri ve Eylül ayında yapılacak halk toplantıları gündemleriyle ilgili yapılan tartışmaları kamuoyuyla paylaştı.

Erdoğan rejiminin faşizmi kurumsalaştırma sürecinde mevcut yasaları ihlal etmeyi olağanlaştırdığına dikkat çeken sonuç bildirisinde, "İktidar, akıl ve vicdan dışı uygulamalarıyla her türlü hak ihlalini topluma dayatmaktadır. Sadece Türkiye halklarının değil, Ortadoğu halklarının geleceğini de tehdit eden yaklaşımıyla bugünkü rejim artık bölgesel, hatta küresel bir sorun haline gelmiştir" değerlendirmesi yapıldı.

"Başta Eş Genel Başkanlarımız olmak üzere, binlerce insanı tutsak alan, yargı sistemini özel hukuk bürosu gibi kullanan, Anayasa Mahkemesi'nin tutuklu vekillerle ilgili kendi içtihadını hayata geçirmesini engelleyen Erdoğan rejimine karşı HDP, demokrasi ve barış mücadelesini faşizme ve her türlü adaletsizliğe karşı kararlı bir şekilde sürdürecektir" denilen bildiride, Diyarbakır, İstanbul, Van ve İzmir'de gerçekleştirilen "Vicdan ve Adalet Nöbeti"nin tüm engellemelere rağmen başarıyla sonuçlandığı kaydedildi.

"'Vicdan ve Adalet Nöbeti', halkımızın bağrında, var olduğumuz her yerde 'Herkes için Adalet' şiarıyla süreceğini açıklayan HDP, eylemlere destek verenlere şu sözlerle teşekkür etti: "Eylem sırasında yanımızda olan, saatlerce yakıcı güneş altında bekleyerek polis barikatlarını aşıp eylemi desteklemeye gelen, alana sokulmadığı için geri dönmek zorunda kalan halklarımıza, siyasi parti, demokratik kitle örgütleri, sendika ve meslek örgütleri ile eylemde emeği geçen tüm örgütümüze, partililerimize teşekkür ediyoruz."

HDP Parti Meclisi'nin siyasal gelişmelere ilişkin tutumu ise şöyle:

ORTADOĞU HALKLARI KENDİ GELECEKLERİNDE SÖZ SAHİBİDİR

1- Bugün Ortadoğu'da yaşananlar, bölgenin yüzlerce yıllık tarihini yeniden ve halkların kendi öz iradeleri doğrultusunda var etme mücadelesini bağrında taşımaktadır. Suriye Demokratik Güçleri'nin Rakka'da IŞİD işgaline son vermek için giriştiği savaşın sonuçlanmasıyla kuşkusuz ki bölgede yeni bir aşamaya ulaşacağız. Bölge halklarının IŞİD'e ve onu destekleyen yapılara karşı uzun süredir büyük bedeller ödeyerek sürdürdüğü mücadeleye karşın, ABD ve Rusya başta olmak üzere küresel ve bölgesel alt emperyal hevesli güçlerin bölge halklarının iradesi dışında bir çözümü ve ulus devlet statükoculuğunu dayatmaları, bölgenin demokratikleşmesinin önündeki en büyük engeli oluşturmaya devam ediyor. HDP olarak, halkların kendi kaderlerini tayin etmesi ilkesinden hareketle; tüm Ortadoğu halklarının kendi gelecekleri konusunda söz sahibi olmaları ve özgür bir yaşamı inşa etmeleri için her türlü desteği ve dayanışmayı ortaya koyma konusundaki kararlılığımızı bir kez daha ifade ediyoruz.

2- AKP iktidarının son günlerde artırdığı diplomatik ve askeri temaslar bölgede yeni bir kanlı sürecin başlatılmak istendiğinin en açık göstergesidir. İran Genelkurmay Başkanı Muhammed Bakiri'nin Türkiye ziyareti sırasında gündeme gelen Kürtlere yönelik ortak askeri operasyon gerçekleştirme planı, bölgeyi sürekli bir savaş girdabına hapsetme girişimdir. Güney Kürdistan'da, Şengal ve diğer bölgelerde Kürtlere yönelik yapılacak operasyonlar sadece o bölgede yaşayan Kürtlerin kazanımlarına yönelik bir müdahale değil, başta Güney Kürdistan'da kazanılmış tüm hakların tehlikeye girmesiyle birlikte, Kuzey Suriye Federasyonu'na yönelik de bir tehdit ve saldırı anlamını taşımaktadır. Bütün demokrasi güçlerini hükümetin bu saldırı politikalarını boşa çıkarmak için itirazlarını yükseltmeye çağırıyoruz.

'REFERANDUM İÇİN YETERLİ HAZIRLIK VE ZEMİN OLUŞTURULMALIDIR'

3- Federal Kürdistan bölgesinde gündeme gelen referandum konusu, bir halkın kendi geleceğini tayin etmesi anlamında ilkesel olarak doğrudur ve demokratik teamüllere uygundur. Kürdistani halklar açısından bu denli önemli olan referandumun yeterli hazırlık ve zemin oluşturularak gerçekleştirilmesi en büyük temennimizdir. Özellikle Ulusal Kongre konusunda beklentilerin karşılanmadığı bir süreçte referandumun gerçekleştirilmeye çalışılmasının birçok yeni gerilimi beraberinde getirebileceği kaygımızı da bu vesileyle kamuoyuyla paylaşmak isteriz.

'ÊZİDÎXAN'IN DEMOKRATİK ÖZERLİK PROJESİ'Nİ SELAMLIYORUZ'

4- Ezidi halkı 2014 yılında IŞİD tarafından gerçekleştirilen katliama karşı mücadelesini yeni bir aşamaya taşıdı ve Şengal Demokratik Özerk Meclisi özerklik ilan etti. Bu gelişme ile Ezidi halkı kendi geleceğini kendisinin belirleyeceğini ve yeni bir fermanı; katliam, göç ve tehciri yaşamamak için mücadele kararlılığını ilan etmiştir. HDP olarak, Êzidîxan'ın Demokratik Özerlik Projesi'ni selamlıyor, başta bölgede yaşayan Kürtler olmak üzere tüm halklara bu projeyi sahiplenme çağrısı yapıyoruz.

ERDOĞAN REJİMİ EMEKÇİLERİN SIRTINDAN FİNANS EDİLİYOR

5- OHAL ve KESK'in katılımının engellendiği koşullarda gerçekleşen TİS görüşmeleri yandaş konfederasyonun maharetiyle emekçileri değil iktidarı kollayan bir orta oyununa dönüşmüştür. Ortalama maaşın yoksulluk ücretinin altında kaldığı, emekli maaşlarının açlık sınırına yakın olduğu günümüzde, AKP ve onun konfederasyonunun anlaştıkları ücret artışı, sefalet ücretlerinde bir yaşamı kamu emekçilerine ve emeklilerine dayatmaktadır. Erdoğan rejiminin finansmanı emekçilerin sırtına yüklenmeye devam edilmektedir. Bütçeden kamu emekçilerinin ve emeklilerinin hak ettiği pay Erdoğan rejiminin ihtiyaçlarına ayrılırken, emekçilerin tüm hakları gasp edilmektedir. Kamu emekçilerinin haklı mücadelesinde yanlarında olmaya ve eşitlikçi bir demokrasi mücadelesini yükseltmeye devam edeceğiz.

TEK TİP KIYAFET KABUL EDİLEMEZ

6- Son günlerde basında hükümetin cezaevlerinde tek tip uygulamasını hayata geçirmek için 70 bin kıyafet hazırladığına ilişkin haberler yer almaktadır. Bu tehlikeli bir yoldur. 12 Eylül darbesi sırasında gündeme gelen bu uygulama can kayıpları pahasına, devrimci tutsakların mücadelesi sonucu geri püskürtülmüştü. Cezaevlerindeki tutsaklar, bütün ülkeyi tek tipleştirme peşindeki AKP Genel Başkanı'nın 1980 darbecilerinden kopyaladığı bu uygulamasına karşı çıkacaklarını ve elbiseleri yırtıp atacaklarını açıkladılar. HDP olarak, tekçi zihniyetin tek tip kıyafet dayatmasına karşı tutsakların yanında olduğumuzu ve tek tipleştirmeyi kabul etmeyeceğimizi belirtiyoruz. Bu konuda tüm toplumu duyarlı olmaya çağırıyoruz.

NURİYE VE SEMİH'İN TALEPLERİ DERHAL KABUL EDİLMELİ

7- KHK ile atıldıkları işe dönmek için akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça'nın başlattığı açlık grevi 170. gününe girdi. Sağlık durumları gittikçe kötüleşen iki eğitimcinin yakınları ve avukatları ile görüşmeleri kısıtlanmakta ve infaz hastanesi doktorları tarafından zorla müdahale ile tehdit edilmektedirler. Yeni acıların yaşanmaması ve Nuriye ile Semih'in yaşatılması için taleplerinin derhal kabul edilmesi ve işe dönmelerinin sağlanması için çabalarımızı artıracağız.

'FAŞİZME DUR DİYECEĞİZ'

8- AKP-MHP kirli ittifakı tarafından halkımıza giydirilmeye çalışılan deli gömleğini yırtmak için bundan sonra da “Durmayalım, Dur Diyelim! Faşizmi Durduralım, Birlikte Değiştirelim!” kampanyası çerçevesinde demokrasi güçleri ile ortaklaşarak sürdüreceğimiz mücadelemiz kesintisiz olarak devam edecektir. Eylül ayından başlayarak gerçekleştireceğimiz mitingler, halk toplantıları ve şölenler ile sokakları ve meydanları mücadele alanlarına dönüştürecek, faşizmi kurumsallaştırmayı hedefleyenlere ‘Dur' diyeceğiz.

9- Mücadele ederek örgütlenme, örgütlenerek mücadeleyi yükseltme ilkesini benimseyen partimiz ilçe kongrelerini önemli ölçüde tamamlamıştır. Parti Meclisimiz, Eylül ayından itibaren il kongreleri için start verme ve örgütlenme seferberliğini başlatma kararı almıştır."