ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Suruç Aileleri: Bu kitapla tarihe bir not düşüldü

Suruç şehitlerinin yola çıkış hikayesini, tanıkların dilinden anlatıldığı, "Suruç'ta Kalanların Dilinden Kobanê'ye Gitmek" kitabının imza günü düzenlendi. Yapılan konuşmalarda, mücadelenin süreceği belirtildi.

Etkin Haber Ajansı / 26 Ağustos 2017 Cumartesi, 18:25

İSTANBUL- Etkin Haber Ajansı (ETHA) eski editörlerinden Arzu Demir'in "Suruç'ta Kalanların Dilinden Kobanê'ye Gitmek" kitabında anlatımlara yer verdiği Suruç katliamında yaşamını yitirenlerin aileleri ve yoldaşları ile katliama tanık olanlar, imza günü düzenledi.

Ceylan Yayınları'ndan çıkan kitabın imza günü Bilim Eğitim Estetik Kültür Sanat Araştırmaları Vakfı'da (BEKSAV) gerçekleşti. 33'lerin yola çıkış hikayelerinin, ideallerinin ve düş yolcularının anlatıldığı kitabı; Suruç şehitlerinin aileleri ve yoldaşları, katliamın tanıkları imzaladı.

Etkinlikte söz alan ESP MYK Üyesi Deniz Bakır, kitabın gelirinin Suruç Aileleri İnisiyatifi'nin çeşitli giderleri ve özelinde de Suruç'ta yaralanan Güneş Erzurumluoğlu'nun tedavi masraflarının giderilmek için kullanılacağını söyledi. Kitabın bir belgesel çalışmasının ürünü olduğuna dikkat çeken Bakır, tamamlanmak üzere olan belgeselin önümüzdeki günlerde izlenebileceğini belirtti.

'TEK BİR KELİME BİLE SON DERECE ÖNEMLİ'

Suruç şehidi Cemil Yıldız'ın eşi Sultan Yıldız, Suruç Aileleri adına yaptığı konuşmada, kitabın kendilerini çok duygulandırdığını ifade etti. "Bütün şehitlerimizin adına yazıldı" diyen Yıldız, 33'ler adına yazılan tek bir kelimenin dahi son derece önemli olduğunu kaydetti. Yıldız, "Biz çalışmaları her zaman destekler, onaylar ve arkasında dururuz. Elimizden geldiği kadar mücadele etmeye, ne gerekiyorsa yapmak için hazırız" dedi.

'33'LER İÇİN YENİ YENİ ESERLER ÇIKACAKTIR'

Suruç Aileleri İnisiyatifi adına söz alan Hacer Elçin de 26 aydır yürüttükleri adalet mücadelesine dikkat çekti. Etkinliği aileler, yaralılar ve tanıklar olarak örgütlendiklerini söyleyen Elçin, bundan sonra da böyle devam edeceğini belirtti. Suruç gazisi Mehmet Lütfü Özdemir'in de bir kitap yazdığını hatırlatan Elçin, "33'ler için tanıklardan yeni yeni eserler çıkacağına inanıyorum" diye konuştu. Suruç ana davasını hatırlatan Elçin, kitabın gelirinin dava masraflarına ve Suruç'ta yaralanan Güneş Erzurumluoğlu'nun tedavisine katkı sunmak için kullanılacağını söyledi.

'BU KİTAPLAR TARİHE BİR BELGE DÜŞME NİTELİĞİNDE'

Bu çalışmayı "tarihe not düşmek" olarak yorumlayan Suruç'ta yaralanan Koray Türkay da tüm tarihsel süreçlerin içinde bulunan anın kökeni belirleyen sürecin öncesiyle ilişkili olduğunu ifade etti. O anın tespiti, mücadele biçimini, tarihsel arka planını, geçmişini iyi anlamak ve doğruluğu üzerinden ele alabiliyoruz" diyen Türkay, yazılan bu kitapların tarihe bir belge düşme niteliğinde olduğunu söyledi.

Mücadele yürütenlerin sayısının az olduğunu söyleyen Türkay, "Sayımız az olabilir. Ama bu ne beni ne de tüm arkadaşları en ufak bir hayal kırıklığına uğratamaz. Bu mücadele, mücadeleyi sürekli hale getirenlerin dinamizmiyle artmıştır" diye konuştu.