ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Kadınlar Tunus'ta saldırılar ve örgütlülüğü tartıştı

Ortadoğu ülkelerinden kadınlar Tunus'ta bir araya geldi. Toplantıda AKP'nin kadın özgürlüğünü hedef alan saldırıları tartışıldı.

Etkin Haber Ajansı / 26 Ağustos 2017 Cumartesi, 17:22

HABER MERKEZİ- Tunus'ta yapılan Dünya Kadın Yürüyüşü (DKY) 1. Ortadoğu ve Arap Kadınları Toplantısı devam ediyor.

24 ağustosta başlayan ve 27 ağustosta sona erecek topqlantıya Filistin, Tunus, Ürdün, Cezayir, Mozambik, Libya, Kürdistan delegeleri katıldı.

Kadınlar, "Kitham Saafin, Khalida Jarrar, Ayşe Gökkan'a özgürlük" yazılı fotoğrafları yakalarına takarak tutuklamaları protesto etti.

Toplantının ilk günü Kürdistan ve Filistin cezaevlerinde tutsak olan kadınlar selamlanarak başladı. DKY Ortadoğu Sekretaryasından olan, İsrail hapishanelerinde tutsak olan Filistinli Kitham Saafin'in gönderdiği mektup okundu. Ülkelerden katılan kadınlar değerlendirme ve sunumlarını yaptı. Toplantıda kadınların yaptığı sunumlarda kadın özgürlüğü ve örgütlülüğü için nasıl bir örgütlenme gerektiği ve Ortadoğu'da alternatif modelin nasıl olacağı üzerine tartışmalar yürütüldü.

Toplantıya TJA adına katılan Gülcihan Şimşek, tutuklu TJA aktivistileri ve Ayşe Gökkan'ın toplantıya katılan kadınlara gönderdiği mesajı iletti. Şimşek, Ortadoğu'da savaş ve kadınların savaştan nasıl etkilendiğine değinerek, Türkiye'de AKP iktidarının kadın özgürlüğüne geliştirdiği saldırılar, kadın siyasetçilerinin tutuklanması ve kadın kazanımlarına yönelik yapılan saldırılar anlatıldı. Türkiye'de 1 yıldır süren OHAL'le birlikte kadına yönelik şiddetin arttığına değinen Şimşek, 1 yıl içinde 352 kadının erkek-egemen zihniyet tarafından katledildiğini anlattı. Toplantıda 4 yıl önce Paris'te bir komplo sonucu katledilen Kürt kadın devrimci Sakine Cansız'ın yürüttüğü kadın özgürlüğü mücadelesini anlatan Şimşek, ayrıca 9 Ocak'ın dünyada siyasi cinayetle katledilen kadınları anma günü olması önerisinde bulundu. Şimşek, TJA'nın 3 ay boyunca yürüteceği "Tecrit kaybedecek, özgürlük kazanacak" ve "Kadın soykırımını durduracağız, yaşamı özgürleştireceğiz" kampanyaları hakkında da kadınlara bilgi verdi.

Toplantı DKY Ortadoğu Sekretarya seçimi ile devam ediyor. Toplantıdan sonra DKY delegesi olan tutsak Kitham Saafin, Khalida Jarrar, Ayşe Gökkan için eylem yapılacak.