ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

KESK: 693 sayılı KHK ile 69 üyemiz ihraç edildi

Dün yayımlanan 693 ve 694 sayılı KHK'larla 69 üyesi ihraç edilen KESK, yaptığı açıklamada, "KESK, darbe hukukuna karşı fiili, meşru ve demokratik direnişini, dayanışma ilişkilerini ve hukuki mücadelesini her ne pahasına olursa olsun, tüm zorlukları göğüsleyerek yürütmeye devam edeceklerdir" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 26 Ağustos 2017 Cumartesi, 13:48

ANKARA- KESK, dün yayımlanan 693 ve 694 sayılı KHK'larla yüzlerce kamu emekçisinin ihraç edilmesine ilişkin açıklama yaptı.

"Tek adam rejimi OHAL ve KHK'lar eliyle inşa ediliyor" diyen KESK, "694 sayılı KHK ile tıpkı torba yasalar gibi birçok alanda düzenlemeler yapılmış, 2019 yılı beklenmeden devletin tüm kurumlarının tek adam rejimine bağlanmasının çalışmaları hızlandırılmıştır. Bundan sonraki KHK'lar ile tek adam rejiminin tüm kurum ve kurallarıyla hayata geçirilmesi 2019 yılından önce tamamlanacaktır" dedi.

BAŞBAKANLIK CUMHURBAŞKANININ MEMURU OLDU

694 sayılı KHK ile TBMM'nin işlevinin kalmadığı ilan edilirken, milletvekillerinin dokunulmazlığı da tarafsızlığı konusunda inandırıcılığı kalmayan, güven endekslerinin diplerde seyrettiği, kendilerinin belirlediği yargıya teslim edildiğini belirten KESK, "Başbakanlık, Cumhurbaşkanının memuru haline getirilirken, MİT her yönüyle Saray'a bağlanmıştır" diye kaydetti.

Artık anayasa ile değil anayasanın yerini alan KHK'lar ile ülkenin yönetildiğini vurgulayan KESK, "Anayasanın 90. maddesi ile usülüne göre imzalanmış uluslararası sözleşmeler ile mevcut anayasa bile bir nebze olsun bir denetime tabi iken, KHK'lar hiçbir denetime tabi değildir. KHK'lar padişah fermanı gibi kullanılmaktadır" diye belirtildi.

69 KESK ÜYESİ İHRAÇ EDİLDİ

694 sayılı KHK ile tek adam rejiminin inşa edildiğini, 693 sayılı KHK ile de inşa sürecinde kendilerine sorun çıkartacağı düşünülen kamu emekçilerinin tasfiye edildiğinin altını çizen KESK, 693 sayılı KHK ile KESK'e bağlı sendikalardan 69 üyelerinin haksız, hukuksuz, sorgusuz ve sualsiz şekilde ihraç edildiğini kaydetti.

EMEK ALANI KHK'LAR İLE ZAPT U RAPT ALTINA ALINMAK İSTENİYOR

AKP, siyasi projesini hayata geçirmek, kültürel hegemonyasını tesis etmek, neoliberal ihtiyaçlar doğrultusunda emek alanını KHK'lar ile zapt u rapt altına almak istediğini ifade eden KESK, açıklamanın devamında şu ifadelere yer verdi:
"AKP sivil darbesi açıkça sendikal örgütlülüğü, temel hak ve özgürlükleri hedef almaktadır. Sendikal hak ve özgürlükler KHK'lar yoluyla ortadan kaldırılmaktadır. Gerek ihraçlarda ve gerekse de açığa almalarda herhangi bir hukuksal süreç işletilmemekte, siyasi iktidar keyfiyete dayalı ve kendi siyasal ajandası doğrultusunda çıkardığı KHK'larla aileleri ile birlikte milyonlarca insanımızın hayatını karartmak istemektedir."

'BU FAŞİST SALDIRI MUTLAKA PÜSKÜRTÜLECEKTİR'

Bu faşist saldırı ve kuşatma, emek ve demokrasi güçlerinin birlikte ve ortak mücadelesi ile mutlaka püskürtüleceğinin altını çizen KESK, "KESK ve bağlı sendikalarımız, darbe hukukuna karşı fiili, meşru ve demokratik direnişini, dayanışma ilişkilerini ve hukuki mücadelesini her ne pahasına olursa olsun, tüm zorlukları göğüsleyerek yürütmeye devam edeceklerdir" dedi.