ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Cerattepe için AYM'ye başvuru

Yeşil Artvin Derneği, madenler nedeniyle yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olan Cerattepe için Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu.

Etkin Haber Ajansı / 25 Ağustos 2017 Cuma, 12:10

ANKARA- Artvin'in Kafkasör Yaylası Cerattepe mevkiinde "madencilik yapılabilir" yönünde Danıştay'ın onayladığı yerel mahkeme kararını Yeşil Artvin Derneği, adil yargılama yapılmadığı gerekçesiyle Anayasa Mahkemesi'ne taşıdı. Ayrıca madencilik faaliyetlerinin durdurulması için tedbir başvurusu yapıldı.

Yeşil Artvin Derneği Avukatı Bedrettin Kalın, Cerattepe mevkiinde madencilik faaliyetleri için ÇED olumlu raporunun yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle açılan Türkiye'nin en büyük çevre davasında, Rize İdare Mahkemesi'nin, "Madencilik yapılabilir" yönündeki kararının Danıştay tarafından onanmasının ardından hukuksal mücadeleyi sürdürmek için Anayasa Mahkemesi'ne başvurduklarını açıkladı.

FAALİYETLERİN DURDURULMASI İÇİN TEDBİR BAŞVURUSU

Anayasa Hukukçusu Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu'nun da destekleriyle davayı Anayasa Mahkemesi'ne taşıdıklarını belirten Kalın, "Anayasa Mahkemesi'ne doğrudan ÇED iptali için başvuruda bulunulamıyor. Burada adil yargılanma hakkının ihlal edildiğinden hareketle başvuru yapıyoruz. Mahkeme adil yargılanma hakkının ihlali yönünde bir değerlendirme yaparsa, yargılamanın yeniden yapılması için dosyayı Danıştay'a gönderiyor. Hukuksal süreç işlerken Cerattepe bölgesindeki madencilik faaliyetlerinin devam ediyor olması dolayısıyla, faaliyetlerin durdurulmasına dair tedbir talebimiz de var. Biz adalet arıyoruz. Adalet elbet bir gün bir yerde tecelli edecektir" diye konuştu.