ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

KHK ile örtülü ödenek değişikliği

MİT'in örtülü ödeneği Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile belirlenecek.

Etkin Haber Ajansı / 25 Ağustos 2017 Cuma, 20:35

HABER MERKEZİ- 694 sayılı KHK ile 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu'nun 24. maddesinde değişiklik yapıldı. Söz konusu madde örtülü ödeneği düzenliyor.

Yasaya göre, örtülü ödenek, "kapalı istihbarat ve kapalı savunma hizmetleri, devletin milli güvenliği ve yüksek menfaatleri ile devlet itibarının gerekleri, siyasi, sosyal ve kültürel amaçlar ve olağanüstü hizmetlerle ilgili devlet ve hükümet icapları için kullanılmak üzere Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık bütçelerine konulan ödenek" olarak tanımlanıyor. Yasayla istihbarat görevi yürüten diğer kamu idarelerinin bütçelerine de örtülü ödenek konulabiliyor.

Yasada örtülü ödeneğin, Cumhurbaşkanının, Başbakanın ve ailelerinin kişisel harcamaları ile siyasi partilerin propaganda ve seçim ihtiyaçlarında kullanılamayacağı belirtiliyor. Ayrıca, "İlgili yılda bu amaçla tahsis edilen ödenekler toplamı, genel bütçe başlangıç ödenekleri toplamının binde beşini geçemez" deniliyor.

Maddenin ikinci ve üçüncü fıkralarında ise "Başbakanlık ve diğer ilgili idare bütçelerinde yer alan örtülü ödeneklerin kullanılma yeri, giderin kimin tarafından yapılacağı, hesapların tutulma ve kapatılma yöntemi, gideri yapanın değişmesi halinde yeni yetkiliye hangi belgelerin aktarılacağı Başbakan tarafından belirlenir. Örtülü ödeneklere ilişkin giderler Başbakan, Maliye Bakanı ve ilgili Bakan tarafından imzalanan kararname esaslarına göre gerçekleştirilir ve ödenir" deniliyor.

KHK ile "Cumhurbaşkanlığı bütçesindeki ödenekler bakımından ikinci ve üçüncü fıkralar kapsamında yer alan hususlar Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile belirlenir ve uygulanır" şeklindeki 4. fıkraya, "Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarlığı" da eklendi.

Bu durumda, MİT'in bütçesindeki örtülü ödenek de Saray tarafından belirlenecek.

ÖRTÜLÜ ÖDENEKTE REKOR ÜSTÜNE REKOR

Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı olmasıyla birlikte örtülü ödenek rekor üstüne rekor kırıyor. Yasa, Erdoğan'ın cumhurbaşkanı seçildiği 2014 yılında değiştirilmişti.

2017 yılının ilk 3 ayında 682 milyon 450 bin TL harcandı. 2016 yılının ilk üç ayında gerçekleşen harcama ise 467 milyon 847 bin TL olarak gerçekleşti. Başbakan ve Cumhurbaşkanının kullanma yetkisi bulunan gizli ödenek harcamalarında bir önceki yıla göre yüzde 32 düzeyinde bir artış gerçekleşti. Gizli ödenek harcama kalemleri açıklanmadığı için, paraların nereye harcandığı Başbakan, Cumhurbaşkanı ve ödeneği harcamaya yetkili kişi dışında kimse bilmiyor.

Referandum öncesine denk gelen şubat ayında 282 milyon 263 bin, Ocak ayında ise 163 milyon 866 bin liralık harcama yapılmıştı.