ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Açlık sınırı 1500 lira oldu

Dört kişilik bir ailenin sadece sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcaması 1500 lirayı geçti. Açlık sınırı hala asgari ücretin üzerinde.

Etkin Haber Ajansı / 25 Ağustos 2017 Cuma, 18:48

ANKARA- Türk-İş, Ağustos ayı açlık ve yoksulluk sınırı araştırmasının sonuçlarını açıkladı.

Türk-İş, yaz mevsiminde yaş sebze-meyve fiyatlarındaki gerilemenin mutfak harcamasına nispeten olumlu yansıdığını, ancak ücret gelirinin yetersizliği nedeniyle geçim derdinin sürdüğünü belirtti.

Araştırmaya göre, dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı yani açlık sınırı 1504 TL oldu. Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu, yoksulluk sınırı olarak ifade edilen aylık harcamaların toplam tutarı ise 4 bin 901 TL oldu.

Bekar bir çalışanın aylık yaşama maliyeti ise 1880 TL olarak gerçekleşti.

YOKSULLUK SINIRINDA 23 LİRALIK ARTIŞ

Açlık sınırı geçtiğimiz aya göre 7 TL, yoksulluk sınırı tutarı ise 23 TL arttı. Yılın ilk 8 ayı sonunda mutfak harcamasındaki artış 73 TL ve ailenin geçim maliyeti 236 TL arttı.