ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Bahçeli: Referandum savaş sebebi sayılsın

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Federe Kürdistan Bölgesi'nin referandum kararı için, "Bu referandum Türkiye için gerekirse savaş sebebi sayılmalıdır" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 24 Ağustos 2017 Perşembe, 12:46

ANKARA- MHP Genel Bakanı Devlet Bahçeli, Genl Merkez binasında basın toplantısı düzenledi. Bahçeli, Kürtlerin bağımsızlık ve kazanımlarına ilişkin konuştu. Kuzey Suriye'de Demokratik Suriye Güçleri'nin (DSG) kazanımlarını ve Federe Kürdistan Bölgesi'ndeki referandum kararını değerlendiren Bahçeli, Kürtlerin kazanımlarını savaş nedeni sayılmasını istedi.

Bahçeli, "Türkiye'nin toprak bütünlüğünü tehdit eden bir terör örgütü kurmak, Akdeniz'e ulaştırmak için koridor kurmak gibi ince hesaplar yapılıyor. ABD yüzlerce TIR dolusu silahı gizli müttefiki YPG'ye noel hediyesi verir gibi veriyor" diye konuştu. Bahçeli, Türkiye ve İran arasında Kandil'e yönelik ortak operasyon açıklamaları için de "Bize göre olumlu. İran'ın tutumu müspettir. Barzani'nin korsan referandumuna dair tutumu bizim için önemlidir" dedi.

REFERANDUM GEREKİRSE SAVAŞ SEBEBİ SAYILMALIDIR

Federe Kürdistan Bölgesi'nde yapılacak olan referanduma ateş püsküren Bahçeli, konuşmasını şöyle sürdürdü; "Barzani'nin Türkmen kentlerini kapsamına alan referanduma karşı koyulmalıdır. Bu, gerekirse savaş sebebi sayılmalıdır. Türkiye'nin bölünme dinamiklerini aklından geçiren kim varsa kafasını koparmalıdır. Barzani referandum ertelenmeyecek diyor, çok dinli bir devlet kuracaklarını ileri sürüyor. Milli gücümüzü göstermeli, yurdumuzu dağıtmaya kalkışanları fırlatıp asmalıyız. Bu referandum, miladı dolmuş Barzani'nin hayrına olmayacaktır. Artık başka yol kalmamıştır. Ateşe göğüs germeliyiz. Eğer ki milli bekamıza yönelmiş tehditler, odağında yok edilmezse son yurdumuzu savunma güçlükleri peyder peye karşımıza çıkacaktır. Ankara güvende olacaksa Diyarbakır huzurlu kalacaksa, Kerkük'ün birlik içinde olması tarihin bize öğüdüdür."

GELEN GELİR, GİDEN GİDER

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bahçeli, "Akşener ve ekibi bir kongre düzenlemişti ve burada sahte delege kaydının yapıldığını biz Akit Medya Grubu olarak ortaya koymuştur. Mesajınız nedir" sorusuna "Bu grubun bizimle ilgisi yoktur ki mesajım olsun" cevabını verdi. Bahçeli, MHP'li Koray Aydın'ın partiden istifa etmesi ve "başka istifalar bekliyor musunuz?" sorusunu da "Gelirken kapıyı gördünüz. Gelen gelir, giden gider" diye yanıtladı.