ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Adalar yaşamı 'öldürülüyor'

İstanbul Büyükşehir ve Adalar Belediyesi Adalar'daki yaşamı öldürecek imar planını onayladı. Plana göre, kıyılar imara açılacak, tescilli yapılar ve arkeolojik alanlar tahrip edilecek. Üstelik adaları terk etmek zorunda kalan Rum halkının arsaları ve evleri işgal edilecek.

Etkin Haber Ajansı / 23 Ağustos 2017 Çarşamba, 11:10

İSTANBUL- AKP'li İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve CHP'li Adalar Belediyesi, adaların kıyılarını imara açan planı onayladı.

Hürriyet'in haberine göre Adalar 1/1000 Ölçekli Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planı, İstanbul 5 Numaralı Koruma Kurulu'nun önüne geldi. İki belediye tarafından onaylanan bu plan, koruma kurulunun da onaylaması halinde hayata geçirilecek.

Adalar Savunması Sözcüsü Ömer Süvarı, ada sakinleri olarak sürece dahil olmak istediklerini belirtti. "Ada halkına hiç sorulmadığını" söyleyen Süvarı, plan notlarının dahi kendilerine gösterilmediğini kaydetti. Yeni emsal artışlarının büyük arsalarla ilgili kararlar adada mafyatik grupların yeniden ön plana çıkmasını sağlayacağına dikkat çeken Süvari, "1950'lerden sonra adayı terk eden Rum halkının arsaları ve terk edilmiş evleri işgal edilecek. Parsel birleştirmeleri yapılacak. Ege, Akdeniz kıyılarında gördüğümüz site yapılaşmaları ortaya çıkacak. Ada halkı denize girecek plaj bulamaz hale geldi" dedi.

ADALAR NÜFUSU 14 BİNDEN 76 BİNE ÇIKIYOR

2011 yılında onaylanan ve halen yargı aşamasında olan 1/5000 ölçekli plana bile uygun yapılmayan yeni plan, 7 yıl önceki son nüfus sayımında 14 bin görünen Adalar nüfusunu 76 bine çıkarıyor. Üstelik onca tescilli yapı, arkeolojik ve doğal SİT alanıyla ilgili tek bir plan notu bulunmuyor. Planın en büyük eksiklerinden biri de onaylı kıyı kenar çizgisi paftalarının kullanılmaması. Kıyı Kanunu gereği kıyı kenar çizgisine 50 metre mesafeye kadar yapılaşma yasağı bulunuyor. Bu dikkate alınmadığından adalarda kıyıların imara açılması tehlikesi baş gösteriyor.

İstanbul Adalar ilçesi 1/5000 ölçekli Adalar Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı 21. Eylül 2011 tarihinde onaylandı. Adalar Savunması, Mimarlar Odası ve Şehir Plancıları Odası İBB tarafından hazırlanan bu plana nüfus yoğunluğunu artırdığı, kamusal kullanımı azalttığı, kaçak yapıları kentsel SİT alanına dahil ederek yasallaştırdığı, kıyıdaki kaçak yapıların yasallaştırması, motorlu taşıt trafiğine açma riski taşıdığı gerekçeleriyle idari mahkemede iptal davası açtı.

Dava devam ederken Adalar Belediyesi tarafından 1/1000 ölçekli Koruma Amaçlı Uygulama İmar plan teklifi yapıldı. Yeni plan Adalar Meclisi ve İBB Meclisi'nden geçti. 5 Numaralı Kültür Varlıkları Koruma Kurulu ile Tabiat Varlıkları Komisyonu tarafından da onaylanırsa plan askıya çıkarılacak. Büyükada, Kınalı, Burgaz ve Heybeliada'yı kapsayan teklif plan Yassıada, Sivriada ve Sedef Adası'nı dışarıda bırakıyor. Bu adaların planları 2013 yılındaki Torba Yasa'yla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından gerçekleştirildi.

İmar planının 2017 yılı sonuna kadar onaylanması bekleniyor. 2010 yılı nüfus sayımına göre Adalar ilçesinde 14 bin olan kişi sayısı 1/5000'lik planda 52.500 kişiye çıktığı ve adalara yoğun nüfus artışı getirdiği gerekçesiyle itiraz edilmişti. 1/1000 ölçekli uygulama planında ise bu sayı 76.800 kişiye çıkıyor.

TESCİLLİ YAPILAR TEHLİKEDE

İBB Komisyon raporunda "Planlama ekibinde şehir plancısı dışında restorasyon konusunda yüksek lisans yapmış mimar, peyzaj mimarı, sanat tarihçisi ve sosyoloğun bulunmadığı görülmektedir" deniliyor. Oysa imar planları yönetmeliğinin 19. maddesi buna hassasiyet göstermektedir. Adaların tümünde tescilli yapıların sayısı ve arkeolojik ve doğal SİT alanları mevcuttur. Plan notlarında tescilli yapılar ve SİT alanlarının korunmasına yönelik madde bulunmamaktadır. Bu durum tarihi eser niteliğindeki pek çok yapının durumunu tehdit ediyor.