ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

İran: Yurt dışında operasyon düzenlemiyoruz

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "İran ile müşterek hareket" açıklamasına İran'dan yanıt geldi. İran Devrim Muhafızları, "Biz, yurt dışında operasyon düzenlemiyoruz" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 23 Ağustos 2017 Çarşamba, 11:05

HABER MERKEZİ- İran Genelkurmay Başkanı'nın Ankara ziyareti sonrası PKK'ye karşı ortak operasyon gerçekleşeceğini iddia eden Erdoğan'a İran'dan yalanlama geldi. PKK ise böyle bir gelişmenin İran'ın zararına olacağını belirtti.

Ankara'ya 3 günlük bir ziyaret gerçekleştiren İran Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Muhammed Bakıri'nin ziyareti sonrası Türkiye ile İran'ın PKK'ye yönelik operasyon yapma ihtimali konuşulmuştu.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, "Tehdit unsuru haline gelmiş olan terör örgütlerine karşı İran ile müşterek hareketin yapılması her an gündemde" demişti.

Ancak İran tarafı böyle bir gündemleri olmadığını açıkça ifade etti. İran Devrim Muhafızları, PKK'ye yönelik Türkiye ile yurt dışında ortak askeri bir operasyon planlamadıklarını belirtti. Açıklamada, "Biz, yurt dışında operasyon düzenlemiyoruz. Ancak İran topraklarında nüfuz kurmaya çalışacak her türlü kişi ve gruba karşı koyacağız. İran'da terör saldırısı düzenlemeye yönelik tüm girişimlere karşılık vereceğiz" ifadelerine yer verildi.

Tartışmanın muhatabı olan PKK'den ise yanıt gecikmedi. PKK Yürütme Konseyi Üyesi Duran Kalkan, "Kürdistan'daki gelişmeler Türkiye'yi, ABD'de Trump yönetiminin politikaları ise İran'ı zorluyor. Karşılıklı bu zorlanmaları birbirine destek vererek aşmak istiyor olabilirler. Bunun yanı sıra Türkiye'nin İran'ı Kürtlere karşı daha fazla mücadeleye sevk etme, daha fazla imkanlar ve fırsatlar vererek İran'ı Kürtlere dönük savaşın içine çekme arayışı ciddi bir durum olarak ortadadır" dedi.

Kalkan, "Bu görüşmeleri yapan güçler bölgenin hegemonik güçleridir. Birbirlerine karşıt güçlerdirler. Birbirlerine muhtaçlar ama rakiptirler de. Her cephede mücadele halindedirler. Onları bir araya getiren etkenler oluyor. Bu dönemde onları bir araya getiren bölgesel ve küresel gelişmeler var. Her iki güç de bölgede statükoculuğu temsil ediyorlar" diye belirtti.

Kalkan'ın açıklaması şu şekilde:

"Yeni bir Ortadoğu'nun oluşması gerekli ve kaçınılmaz durumdadır. Görüşme yapan devletler bunu engellemeye çalışıyorlar. Eski ulus-devlet statükosunu esas alıyor, değişimi önlemek istiyorlar. Bu anlamda devrimci gelişmelerden ürküyorlar. Bölgede değişim ve demokratikleşme yaratmak için Kürdistan ve Arabistan'da yürütülen mücadele önemli bir güç yaratıyor. Ama değişimin kalıcı olması Türkiye ve İran'daki gelişmelere bağlıdır. Dolayısıyla mücadeleler buralarda değişimi dayatıyor. Bu temelde bir ilişkilenme durumları var.

2011'de Türkiye'nin isteği doğrultusunda İran hareketlendi. Şimdi de açık bir biçimde Kürtlere karşı ortak istihbarat olacağını söylüyorlar. Aslında bu PKK'ye karşı olacak. Türkiye zordadır. Soykırım uyguluyor. Her türlü saldırganlığı yapıyor. Kendi suçuna İran yönetimini de ortak etmek istiyor. İran yönetimi bunu görmelidir. Böyle bir saldırının İran'ın ne kadar çıkarına olacağını iyi hesap etmelidir. Basit ve dar yaklaşarak TC'nin Kürt soykırımını yürüten siyasetine alet olursa bu İran'a zarar verir. Umut ediyoruz ki İran bu gerçekleri görür ve TC'nin oyunlarına gelmez.

Bu gelişmeleri hassasiyetle izliyor, anlamaya çalışıyoruz. Her türlü gelişmeye karşı mücadele etmeye hazır bir hareketiz. Herkes bunu bilmelidir. Biz bir gerilla hareketiyiz. Kimse sıkıştırarak PKK'yi zorlayabileceğini sanmamalıdır. Gerilla hareketi her yerden girer, çıkar. Her türlü saldırıya karşı mücadele eder, direnir. O bakımdan karşımızdaki ittifaklar ne olursa olsun onların hepsine karşı mücadele edecek durumdayız."