ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

CHP'li Büyükçekmece Belediyesi zabıtaları kadınlara saldırdı

CHP'li Büyükçekmece Belediyesi'nin "kadın şehir plancısı istemiyorum" diyerek Büşra Kaleli'yi işten çıkarmasını belediye önünde protesto eden kadınlara zabıtalar saldırdı.

Etkin Haber Ajansı / 23 Ağustos 2017 Çarşamba, 13:31

İSTANBUL- TMMOB İstanbul İKK Kadın Komisyonu, Sosyalist Kadın Meclisleri (SKM) ve Özgür Genç Kadın (ÖGK), CHP'li Büyükçekmece Belediyesi'nin "kadın şehir plancısı istemiyorum" diyerek Büşra Kaleli'yi işten çıkarmasını belediye önünde protesto etti.

Belediye önünde biraraya gelen kadınlar açıklama yapmak için pankart açtı. Pankartı yırtan zabıtalar kadınlara saldırdı. Kadınları darbeden zabıtalara rağmen TMMOB İKK Kadın Komisyonu ve SKM ayrı ayrı basın açıklaması yaparak saldırıyı ve belediyeyi protesto etti.

KALELİ: KADINLAR ÇALIŞMA HAYATINDAN SÖKÜLÜP ATILMAK İSTENİYOR

Söz alan Büşra Kaleli, kadın olduğu için belediyedeki işinden atıldığını söyledi. Kaleli, kadın dayanışmasını yükseltmek ve kadın meslektaşlarının yalnız olmadığını göstermek için belediye önünde açıklama yapmak istediklerini ancak zabıtaların saldırdığına dikkat çekti. “Burada görülüyor ki kadınlar hiçbir yerde istenmiyor. Ne işte, ne belediyede, ne ofiste..." diyen Kaleli, şöyle devam etti: “Kadınlar çalışma hayatından söküp atılmak isteniyor. Biz kadınlar olarak buna dur diyoruz. Bugün bu durum benim başıma geldi ama yarın bir başkasının başına gelmeyecek değil. Bu durumda kadınların kendilerini yalnız hissetmemesi için biz bu dayanışmayı gerçekleştirdik. Kadınlar her yerde vardır ve bunu bir kez daha ortaya koyduk. Çağrım şu ki, kadınlar işyerlerinde çalıştıkları yerlerde herhangi bir mobbinge ve ayrımcılığa maruz kaldığında kendilerinin yalnız olmadıklarını bilsinler. Kadınların dayanışmasından bir güç doğduğunu ve bunun bize her zaman bir kazanım olarak döndüğünün farkında olsunlar."

ÇOBAN ZABITA SALDIRISINI KINADI

Sosyalist Kadın Meclisleri'nin (SKM) hazırladığı basın metnini SGDF Eşbaşkanı Ceren Çoban okudu. Belediye saldırısını kanayan Çoban, geçtiğimiz hafta Büyükçekmece Belediyesi'ne bağlı taşeron şirkette Şehir Planlamacısı olarak çalışan Büşra Kaleli'nin "kadın işçi çalıştırmak istemiyoruz" işten çıkarıldığını hatırlattı. Çoban, projesinin bitim tarihi olan 1 Eylül'e kadar işine devam edecek olan Büşra Kaleli'nin yerine erkek bir işçinin alındığını belirtti.

KADINLAR ÇALIŞMA HAYATININ DIŞINA İTİLMEYE ÇALIŞILIYOR

Tüm bu erkek yanlı, cinsiyet ayrımcı politikalarla hedeflenenin kadınların çalışma hayatının dışına atılarak eve hapsedilmesi olduğunu vurgulayan Çoban, şunları söyledi: "Biz bu zihniyeti yüzyıllardır bedenimiz üzerinden tahakküm kuranlardan, cadı diyerek kadınları yakmaya çalışanlardan, grev yapan kadınları fabrika içinde yakanlardan, tecavüzü aklayan yasa çıkarmaya çalışanlardan tanıyoruz. Bu zihniyet ki Büyükçekmece Belediyesi'nin ve ona bağlı taşeron şirketinde cisimleşerek bu gün emeğini satarak geçinen işçi kadınlara saldırmaktadır. Kadınları çalışma yaşamının dışına itmek, evlere kapatmak ve ekonomik olarak bağımlı hale getirmek amacındaki bu uygulamalara bulunan bahaneler ise eskimiş, çürümüş erkek zihniyeti tekrar gözler önüne sermektedir."

BÜŞRA YAŞADIĞI HAKSIZLIĞI DAYANIŞMA İLE YENECEK

Kadınların evlilik, doğum gibi izinlerle işe gerekli önemi vermedikleri bahanesi bu gün çoktan mahkum edildiğini ifade eden Çoban, "Burada apaçık görülmektedir ki doğum izni gibi emekçi kadınların yıllardır verdikleri mücadelelerin kazanımları hedeflenmektedir. Kız kardeşimiz Büşra, hakkını aramak için gerekli yasal işlemleri başlatmıştır. Ancak yaşadığı haksızlığı tek başına değil kadın dayanışmasıyla yenebileceğinin bilincindedir. Konuyu gündemleştirmek istediğinde Büyükçekmece Belediyesi Başkan Yardımcısı Nuraydın Sak tarafından mobbinge uğramıştır" diye belirtti.

'KADINLARI ÇALIŞMA HAYATININ DIŞINA İTEMEYECEKSİNİZ'

Büyükçekmece Belediyesi'ne, mobbing uygulayan Nuraydın Sak'a ve taşeron şirkete seslenen Çoban, "Bizi evlere kapatamayacak, kazanımlarımıza saldıramayacaksınız. Cinsiyetçi uygulamalarınızın, mobbinglerinizin karşısında kadın dayanışmasını büyüteceğiz. Kadınları çalışma hayatının dışına itemeyeceksiniz. Asıl biz kadınlar dayanışmamızın gücü ve kadın aklının gelişkinliği ile sizin bu cinsiyetçi uygulamarınızı tarihin derin çöplüğüne göndereceğiz. Buradan sesleniyoruz emekçi kadınlar yalnız değildir, Büşra yalnız değildir" dedi.

TMMOB: KADIN DAYANIŞMASIYLA DİRENECEĞİZ

TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu Kadın Komisyonu'nun basın metnini ise Pınar Hocoğlu okudu. Hocoğlu, kadın düşmanlığının her gün giderek arttığını söyleyerek şunları aktardı: "Kadın düşmanı, cinsiyetçi, ayrımcılığa bir örnek de İstanbul Büyükçekmece Belediyesinden geldi. Büyükçekmece Belediyesi yönetimi kadın şehir plancısı çalıştırmak istemedi. Belediyenin hizmet aldığı taşeron firma Master Gayrimenkul ve Şehircilik Hizmetleri de belediye imar müdürlüğündeki çalışanı, şehir plancısı Büşra Kaleli'yi 1 Eylül'de işten çıkaracağını söyledi."

Büyükçekmece Belediyesi önünde Büşra Kaleli'nin yalnız olmadığını dile getirmek için bir araya geldiklerini söyleyen Hocoğlu, "Ofiste, şantiyede, plazada, madende, belediyede kadın mühendisler, mimarlar, plancılar var!' demeye geldik. Çalışma hayatında cinsiyetçi uygulamalara karşı mesleğimiz ve emeğimiz için mücadelemiz ve dayanışmamız büyüyor, duyurmaya geldik. Çalışma yaşamındaki cinsiyetçi uygulamalara, yaşam alanlarımızdaki kadın düşmanlığına karşı kadın dayanışmasıyla direneceğiz, eşit ve özgür bir yaşam kuracağız" dedi.