ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Traktörün freni tutmuyordu, patron 'sorun olmaz' dedi

Traktörü hiçbir deneyimi olmayan bir kişi kullanıyordu. Traktörün frenleri de tutmuyordu. Patron "vitesi düşürerek durabileceğini, sorun olmayacağını" söyledi, ancak öyle olmadı. 7 tarım işçisi hayatını kaybetti.

Etkin Haber Ajansı / 22 Ağustos 2017 Salı, 20:30

ANKARA- Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi, Hendek'te mevsimlik tarım işçilerinin yaşamını yitirdiği kazaya ilişkin gözlem ve değerlendirme raporunu açıkladı.

TTB heyetinin 21 Ağustos'ta Adapazarı'nda yaptığı incelemelere göre, yaralıların hastanedeki tedavisi sürüyor. En küçüğü 11 yaşında olan yaralıların tümü 18 yaşın altında. Bir kişinin hayati tehlikesi devam ediyor.

15 GÜN ÖNCE MARDİN KIZILTEPE'DEN GELMİŞLERDİ

Raporda, yaşamını yitiren ve yaralananların yakınlarının görüşleri şöyle aktarıldı:

"Adapazarı Hendek ilçesine birbirleriye akrabalık bağları olan 4 aile olarak olaydan 15 gün önce Mardin Kızıltepe'den geldik. Toplam sayımız 46 kişiden oluşmaktaydı. 30 ve 16 kişiden oluşan iki gruba ayrıldık ve iki farklı toprak sahibinin fındık bahçelerinde çalışmaya başladık.

TRAKTÖRÜN FRENİ TUTMUYORDU, PATRON 'SORUN OLMAZ' DEDİ

Geldiğimiz gün kaza geçiren grubun işvereni, traktörü kimin süreceğini sordu. Bizler bu konuda deneyimimizin olmadığını ifade etmemize rağmen, Faruk Boz traktörü kullanması konusunda ikna edildi, kendisine zor bir iş olmadığı, başarabileceği işverence söylendi. Fındık toplanmaya gidilmeden önce Faruk Boz, traktörün frenlerinin tutmadığını patrona söyledi, patron ise vitesi düşürerek durabileceğini, sorun olmayacağını söyleyerek onu yanıtladı."

İşçiler, önce kendilerine iki katlı bir binada yaşayacaklarının ve rahat edeceklerinin söylendiğini aktarırken, "Oysa ahır ve çadırda yaşamak zorunda bırakılmıştık. Tuvalet ve banyolarımız açık alandaydı" dedi.

YETİŞKİNLERE 60 TL, ÇOCUKLARA 30 TL YEVMİYE

Paraya ihtiyaçları olduğu için kaldıklarını anlatan aileler, erişkinlere günde 60 TL, 18 yaş altındaki iki çocuğa ise toplam 60 TL verildiğini söyledi. Aileler, "Çocuklarımız ailelerine katkı ve okul paralarını karşılamak adına çalışıyorlardı" dedi.

İşçiler, olay günün ise şöyle anlattı: "18 Ağustos günü 16 kişiden oluşan grup traktörle fındık toplamaya gitti, grubun fındık toplama işindeki ilk günüydü. Bu fındık alanı oldukça yüksek bir yerdeydi ve yolu çok kötüydü. Olay saat 07.10'da gerçekleşti. Bizler hemen olay yerine gittik. Traktör şarompole devrilmişti, devrildiği yerin yüksekliği yaklaşık 2 metreydi. Traktörün römorku kapaklanmıştı. Ölenlerin hepsi kafa ve boyunlarına darbe almıştı. Köylüler olay yerine hemen geldiler, ardından ambulanslar geldi. Yaralı ve ölülerimiz hastanelere kaldırıldı. Kazadan sonra bizi çalıştıran patron bildiğimiz kişinin babası tutuklandı, oysa biz bu kişiyi tanımıyorduk. Fındık bahçesi bu kişinin üzerineymiş."

BİR NEBZE OLSUN İYİLEŞME YOK

Yaşamını yitirenlerin ailelerine başsağlığı ve sabır, yaralılara acil şifalar dileyen TTB Merkez Konseyi, mevsimlik tarım işçilerinin çalıştıkları kötü koşulları, yaşam mücadelelerini ve yaşadıkları sağlık sorunlarını uzun süredir kamuoyu ve yetkililerle paylaştıklarını, ancak bir nebze olsa iyileştirme yapılmadığını belirtti.

TTB, şöyle devam etti: "Sigortasız ve kayıt dışı çalışmaya göz yumulmakta, çocukların tarlalarda çalışmasına izin verilmektedir. Toprak sahiplerinin insafına bırakılmış olan mevsimlik tarım işçilerine, insan onurunu zedeleyen bir yaşam dayatılmaktadır. Mevsimlik tarım işçilerinin geldikleri bölgelerdeki baskıcı politikalar, antidemokratik uygulamalar ve toplu yaşam alanlarının yok edilmesi, mevsimlik tarım işçisi sayısının giderek artmasına ve sorunun büyümesine neden olmaktadır. Çalışma ve Sosyal Güvenlik ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlıklarını, bir an önce, mevsimlik tarım işçilerinin yaşam koşullarını düzeltmeye, can güvenliklerini sağlamaya yönelik önlemleri almaya, çocuk işçi çalıştırmanın önüne geçmeye davet ediyoruz."