ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

KOS: Kuzey Ormanları eğlence parkı dekoru değildir

KOS, "Avrupa Yakası Uluslararası Kent Ormanı" adı altında Mağlova Kemeri'nden Alibey Barajına kadar uzanan göl ve su havzasındaki ağaç kıyımına karşı "kent parkı"nda basın açıklaması yaptı.

Etkin Haber Ajansı / 20 Ağustos 2017 Pazar, 19:52

İSTANBUL- Kuzey Ormanları Savunması'nın (KOS) çağrısıyla bir araya gelen yaşam savunucuları ile ekoloji ve hayvan özgürlüğü grupları bugün, "Avrupa Yakası Uluslararası Kent Ormanı" adı altında Mağlova Kemeri'nden Alibey Barajına kadar uzanan göl ve su havzasını paraya çevirmek için tahrip ve tehdit eden projeyi protesto etmek amacıyla, ağaç kıyımı gerçekleştirilen "kent parkı"ndaydı.

3. Havalimanı, 3. Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu ile parçaladıkları İstanbul Kuzey Ormanları'nın hala ayakta kalmayı başarmış kısımlarını da 'kent ormanı' adı altında kesip biçerek parka çevirenlere karşı seslenen KOS, orman içerisindeki kesim alanlarını belgeledikten sonra, alanın girişinde basın açıklaması yaptı.

Belgrad Ormanı üzerine araştırmalar yapan yazar Hüseyin Irmak'ın da katıldığı bilgilendirmede, Alibey barajının su havzası içinde kalan çok geniş bir alanda, yol genişletmeden, yollara mıcır dökülmesine, ağaç kesimine, kamelyeler inşa edilmesine, yollara ulaşım seferleri konulmasına kadar şu anda yapılanların hiçbirinin kesinlikle yapılmaması gerektiği vurgulandı.

Kuzey Ormanları Savunması'ndan Seda Elhan'ın okuduğu basın açıklamasında, "Avrupa Yakası Uluslararası Kent Ormanı" adı altında çevrilerek, orman bütünlüğünden koparılarak iş araçlarıyla kuru boş bir ağaç dekoruna çevrildiğini söyledi.

Elham, etap etap tamamlanmaya çalışılan Avrupa Yakası Uluslararası Kent Ormanı'nın, Kuzey Ormanları'nın bir milyon 683 bin 426 metrekarelik bir alanını kapladığı; projede ormanlık alan içine 544 araçlık otopark, 17 bin 465 metrekare shuttle hattı yolu, 67 bin 560 metrekare yürüyüş yolları ile hayvanat bahçesi gibi yapıların bulunacağı 10 bin 152 metrekarelik 18 binadan söz edildiği vurgulandı. "Kent ormanı" adıyla sürdürülen tahribatın sorumlusu Nuhoğlu İnşaat'ın yanı sıra, orman habitatını bozarak, yapay alanlar, park peyzajları inşa edilmesine izin veren Orman ve Su İşleri Bakanlığı, İBB ve İSKİ yetkililerinin İstanbul'un su havzalarının teker teker yapılaşmaya açılmasına göz yumduğu belirtildi.