ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

HDK: Hasankeyf'i dinamitliyorlar

HDK Ekoloji Meclisi, insanlığın ve Kürt halkının "güneşi" olarak tanımladığı Hasankeyf'in Dicle Nehri'nin suları ile söndürülmek istendiğini belirtti, sahip çıkılması çağrısı yaptı.

Etkin Haber Ajansı / 19 Ağustos 2017 Cumartesi, 16:54

HABER MERKEZİ- HDK Ekoloji Meclisi, yaptığı yazılı açıklamada, Hasankeyf'in dinamitlerle tahrip edilmesine tepki gösterdi.

HDK Ekoloji Meclisi, "Bugün, Ilısu Barajı kapsamında bölgedeki bir çok yerleşim yeri gibi Hasankeyf (Heskîf) de su altında bırakılmak isteniyor. Böylece insanlığın ve Kürt halkının güneşi, Dicle Nehri'nin suları ile söndürülmek amaçlanıyor" denildi.

Mezopotamya'nın insanların ilk yerleşim alanlarına ev sahipliği yaptığı hatırlatılan açıklamada, "Hasankeyf bölgedeki bilinen en eski yerleşimlerinden biridir. 12 bin yıllık insanlık tarihine ışık tutacak, birçok arkeolojik veriyi içinde barındıran bölgenin sular altında kalmasıyla Kürtlerin, Ezidilerin, Arapların geçmişle olan bağlarının koparılması hedeflenmektedir" denildi.

HDK Ekoloji Meclisi, Fırat nehri üzerine kurulu bulunan Atatürk Barajı'nın Rojava ve Suriye halkları üzerinde politik bir baskı aracı olarak kullanıldığını da hatırlatarak, "İşte aynı işlemi Dicle Nehri üzerinde de gerçekleştirecekler. Sular, bölge ülkelerine boru hatları ile para karşılığı satılmaya başlanacak" dedi.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı: "Ancak her şeye muktedir olmadıklarını mücadele eden halklar mutlaka bu yağmacılara gösterecek. O barajlar bir gün yıkılacak, oradaki ekosistem onarılmaya çalışılacak ve sular özgür akacak. Çocuklar yeniden nehir kenarlarında gülüp oynayacak. Şayet biz, dur dersek!"