ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

'Depremi afet yapan rant politikalarıdır'

ESP ve SKM, Marmara depreminde hayatını kaybedenleri andı, AKP/Saray iktidarının rant ve talan politikalarını teşhir etti.

Etkin Haber Ajansı / 17 Ağustos 2017 Perşembe, 18:08

İSTANBUL- Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) ve Sosyalist Kadın Meclisleri (SKM), AKP/Saray iktidarının rant ve talan politikalarını teşhir etti.

Sosyalistler, 18 yıl önce yaşanan ve binlerce kişinin hayatını kaybettiği Marmara depremini hatırlattı. 17 Ağustos'un yıldönümünde, "Depremi afet yapan rant politikalarıdır. 17 Ağustos'u unutma" yazılı pankartları İstanbul'un birçok noktasına astı.

Kadıköy, Avcılar, Sultangazi ve Eyüp'ün emekçi semtlerinde aynı zamanda yazılamalar yapan sosyalistler, halka yönelik konuşmalar yaptı. Marmara depreminde hayatını kaybedenleri anan sosyalistler, rant ve talan politikalarına karşı mücadele çağrısı yaptı.

MARMARA DEPREMİ

Kocaeli/Gölcük merkezli deprem, 7 Ağustos 1999 sabahı yerel saatle 03.02'de meydana geldi. Rihcher ölçeğine göre 7,5 büyüklüğünde gerçekleşen depremde 17 bin 480 kişi hayatını kaybetti.

Ankara'dan İzmir'e kadar geniş bir alanda hissedilen deprem yaklaşık 45 saniye sürdü. Depremde, 17 bin 201 bina ve işyeri yıkıldı. Ayrıca 600 bin kişi evsiz kalırken, 16 milyon insan çeşitli şekillerde depremden zarar gördü.