ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Beştaş'tan Başbakan'a:

'Hasankeyf'le Palmira arasındaki fark nedir?'

Tarih boyunca bir çok uygarlığa tanıklık eden Hasankey'in Ilısu Barajı projesiyle 12 bin yıllık tarihinin sular altında kaldığına ve geçmişinin silindiğine dikkat çeken HDP'li Beştaş, meydana gelen zararın tespiti, giderilmesi ve sorumlular hakkında işlem başlatılması için Meclis Araştırması açılmasını istedi.

Etkin Haber Ajansı / 16 Ağustos 2017 Çarşamba, 11:56

ANKARA- Halkların Demokratik Partisi (HDP) Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, dinamitlerle yıkılan Hasankeyf Antik Kenti için Meclis Araştırması açılmasını istedi.

Beştaş, Meclis Başkanlığı'na verdiği araştırma önergesinde, Hasankeyf'in Mezopotamya'da insanlığın yerleşik hayata geçişinin en belirgin örneğini teşkil ettiğini belirterek, insanlığın ve Türkiye halklarının ortak geçmişine tanıklık eden Hasankeyf'in 1978 yılında birinci derecede SİT alanı ilan edildiğini ve koruma altına alındığını hatırlattı.

12 BİN YILLIK GEÇMİŞ SULAR ALTINDA KALDI

Bölgede yapılan Ilısu Barajı ile 6 bin hektarlık alanın sular altında kaldığına dikkat çeken Beştaş, baraj projesiyle 12 bin yıllık geçmişin de sular altında kaldığını ve silindiğini kaydetti. Beştaş, Zeynel Bey Türbesi gibi bazı taşınmaz kültür varlıklarının da raylı sistemlerle taşındığını anımsatarak, arkeolojik verilerin yenilenemeyecek kaynaklar olduğunu, ulusal ve uluslararası yasa ve sözleşmelere göre, her şartta korunmasının esas olduğunu ifade etti.

"Ancak ne yazık ki Hasankeyf Antik Kenti'nde bulunan bir takım tarihi eserlerin taşınmasının ardından bölgedeki kayaların Halfeti'dekine benzer liman yapılacağı gerekçesiyle dinamitlerle yıkıldığı hususu da kamuoyu gündemindedir" diyen Beştaş, patlayıcıların kalenin doğal yapısını bozduğunu, geri dönüşü olmayan zararlar verdiğini aktardı. Beştaş, bu projenin 12 bin yıllık Hasankeyf'in doğal tarihine zarar verdiğini vurguladı.

HASANKEYF BİRÇOK UYGARLIĞIN ORTAK KATKISI

Hasankeyf'in yüzlerce yıl Romalılar, Urartular, Asurlar dahil birçok uygarlığın ortak katkısı ile günümüze ulaştığını dile getiren Beştaş, Hasankeyf'te gün yüzüne çıkarılmayı bekleyen kültürel ve tarihi mirasın korunması, kentin sular altında kalmasının engellenmesi ve kayalıkların yıkımı neticesinde oluşan zararların giderilmesi için alınacak önlemlerin tespiti amacıyla derhal Meclis Araştırması açılmasını istedi.

HDP Milletvekili Beştaş, yanı sıra Başbakan Binali Yıldırım'ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi. Beştaş, Başbakan'a şu soruları yöneltti:

-Kayalıkların yıkılması talimatı kim tarafından hangi gerekçe ile verilmiştir?

-Tarihi yapıda meydana gelen telafisi imkânsız zararların tazmini mümkün olacak mıdır?

-Hasankeyf kale yapısının yumuşak bir dokuya sahip olduğu ve baraj sularının yükselmesi ile su temasının aşınma ve yeni yıkımlara neden olduğu nazara alındığında bu tarihsel alana neden azami özen gösterilmemektedir? Hasankeyf'in 12 bin yıllık geçmişi ve tarihi önemi neden göz ardı edilmektedir?

-Kayalıkların dinamitle yıkılması işlemi durdurulacak mıdır? Meydana gelen tahribatın giderilmesi ve olası zararların önlenmesi için bir çalışma yapılacak mıdır?

-Hasankeyf'in dinamitlenmesi ile Musul Müzesi ve Palmira antik kentinin havaya uçurulması arasındaki fark nedir?