ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Öğrenci Kolektifleri'nin yaz kampı engellendi

Öğrenci Kolektifleri'nin 12. Kolektif Yaz Kampı "emir büyük yerden" denilerek engellendi.

Etkin Haber Ajansı / 16 Ağustos 2017 Çarşamba, 16:25

İZMİR- Öğrenci Kolektifleri'nin gerçekleştirmek istediği 12’inci Kolektif Yaz Kampüsü kampın yapılacağı İzmir'in Menderes ilçesi kaymakamlığı tarafından OHAL bahane gösterilerek engellendi.

Üniversitelilere, “Güvenlik gerekçesi ile 12. Kolektif Yaz Kampüsü yapılamaz” yazısı gönderildi. Bu yazının ardından yetkililerle görüşmeye çalışan üniversitelilere "Hukuki bir cevap beklemeyin. Bu işin hukuksal bir düzlemi yok. Emir büyük yerden" yanıtı verildi.

BİLİM ENGELLENEMEZ, GENÇLİK İTİAAT ETMEZ

Konuya dair yazılı açıklama yapan Öğrenci Kolektifleri, engellemenin hukuksuz olduğunu, elle tutulur hiçbir gerekçe sunulmadığını belirtti.

Kampın engellenmesinin siyasi bir karar olduğuna dikkat çekilen açıklamada, "OHAL KHK'leri ile ihraç edilen akademisyenler ile özerk-demokratik üniversite için mücadele eden üniversitelilerin yan yana geleceği ve diktatörlük inşasına karşı bilimin, adaletin ve özgürlüğün saflarında bir mücadele seferberliği örgütleneceği korkusu bu kararın asıl gerekçesidir. Gerekçe diktatörlük heveslilerinin yeni bir rejim inşa ederken yolda ayaklarına takılacak engel bırakmama isteğidir" ifadeleri kullanıldı.

"Bilim engellenemez, gençlik itaat etmez" denilen açıklamada, bu hukuksuz engellemenin, gençliği durdurmayacağı, bilimi susturamayacağı kaydedildi. Öğrenci Kolektifleri, "Ne yasaklarınızı tanırız ne özgürlük kavgasında geri adım atarız" dedi.