ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Kadınlar müftülere nikah yetkisi veren tasarıyı tartıştı

Hükümetin gündeme getirdiği ve kadın örgütlerinin 'kadınların kazanımlarını elinden alıyor' diye eleştirildiği Nüfus Hizmetleri Kanununda Önerilen Değişiklikler ve Mağdur Hakları Kanun Tasarısı, Kadın Cinayetlerine Karşı Acil Önleme Grubu'nun çalıştayında masaya yatırıldı. Kadınlar tasarının sadece bir kaç maddesinin değil tamamının kadınların aleyhine olduğuna vurgu yaptı.

Etkin Haber Ajansı / 12 Ağustos 2017 Cumartesi, 16:37

İSTANBUL - Kadın Cinayetlerini Acil Önleme Grubu, Çağaloğlu'nda bulunan İstanbul Tabip Odası'nda son zamanlarda gündeme gelen ve kamuoyunda tartışılmaya devam eden ve kadınların yaşamını etkileyecek Nüfus Hizmetleri Kanununda Önerilen Değişiklikler ve Mağdur Hakları Kanun Tasarısı'na ilişkin çalıştay düzenledi.

Gazete Şujin'in aktardığına göre Meclis'e Ekim ayında gelmesi beklenen tasarının içeriği ve kadınların hayatlarını etkileyecek maddeler, tasarının hayata nasıl geçeceğine dair bilgilendirilmelerin yapıldığı çalıştıya çok sayıda kadın katıldı. Kadınlar, yürütülen tartışmalara yoğun katılım sağlayarak kanun tasarısına ve kadınların eylem planlaması hakkında düşüncelerini paylaştı.

'ÇOCUK EVLİLİKLERİNİN SUÇ OLARAK DÜZENLENMESİ GEREKİYOR'

Çalıştayın ilk oturumunda Feminist Avukat Meriç Eyüboğlu sunum yaptı. Nüfus Hizmetleri Kanununda yer alan maddeleri sıralayan Meriç, müftülüklere verilecek olan nikah kıyma yetkisinin hukuki boyutlarını ve tam olarak Nüfus Hizmetleri Kanunu'nda yer alan maddelerinin hangi anlamları taşıdıklarını anlatarak, "Çocuk yaşta evlilik suç olarak düzenlenmese eğer çok daha zor süreçler yaşanabilir. Ciddi bir önlem yok. Etraflı bir mücadele verilmesi gerekiyor. Karşı duruş ararken meselenin bu kısmını da değinmemiz gerekiyor" sözlerini kullandı.

Boşanma Komisyonu'nun sunduğu raporlara da değinen Meriç'in sunumunda, en dikkat çeken maddeler, evlenme yoluyla Türk vatandaşlığının kazanılması, aile hukukuna ilişkin tüm davalarda duruşmaların kapalı görülmesi ve tecavüzcü erkek evlendiği kadına 5 yıl boyunca 'iyi hal' sergilerse ceza almayacağı oldu. Katılımcı kadınlar, Meriç'in sunumunun ardından yasa tasarı hakkındaki sorularını yöneltti.