ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

'TV10 açık olsaydı Dersim'de yanan ormanları gösterecektik'

KHK ile kapatılan TV10 çalışanlarının başlattığı eylemin 45. haftasında Dersim'de devam eden orman yangınlarına dikkat çekilerek, tüm demokratik kesimlerin bu duruma duyarlı olmaları çağrısı yapıldı.

Etkin Haber Ajansı / 12 Ağustos 2017 Cumartesi, 15:59

İSTANBUL- OHAL kararnamesiyle kapatılan TV 10'un çalışanları, televizyonlarının açılması talebi ile 45'inci kez Galatasaray Meydanı'nda bir araya geldi. Eyleme, TÜM-TOK Derneği, Munzur Çevre Derneği, İnsan Hakları Derneği (İHD), Cumartesi Anneleri, Alevi Dernekleri üyeleri destek verdi. "Alevilerin sesi TV 10 susturulamaz" ve "Herkes için adalet" pankartı ile "Özgür basın susturulamaz", "TV 10, Hayatın Sesi TV 10 Alevilerin vicdanıdır, susturulamaz" dövizleri taşındığı eylemde TV10 çalışanı Rohat Emekçi açıklama yaptı.

Emekçi, Dersim'de devam eden yangınlara dikkat çekerek, Dersim'in 1938'den beri yandığını söyledi. Televizyonlarda yangının verilmediğine tepki gösteren Emekçi, "Şimdi TV10 açık olsaydı Dersim'de özellikle orman yangınlarını ve oradaki tepkileri gösterecekti" dedi.

TÜM-TOK Derneği Başkanı Hasan Bayrak ise, halkın sesi olan televizyonların kapatıldığını belirtti. Bayrak, "Özgür basını olmayan toplumlar faşizm kıskancında ezilmeye mahkumdur. Şimdi sesimizin kısıldığını daha iyi anlıyoruz. Sesimiz, soluğumuz olan kanallar kapatıldı. Hayat TV, İMC, Yol TV bunlardan bazılarıydı. Kapatılan kanalların derhal açılmasını istiyoruz" dedi.

Bayrak'ın ardından söz alan Munzur Çevre Derneği Başkanvekili Ali Yıldız da Türkiye'nin dört bir tarafını yangın yerine döndüğünü ifade ederek, Dersim'de yaşanan yangınları bilinçli bir saldırı olarak tanımladı. Dersim halkını göçe zorlanmaya çalışıldığını kaydeden Yıldız, tüm demokratik kesimleri duyarlı olmaya davet etti.

Açıklama Pir İbrahim Erdoğan'ın duası ile sona erdi.