ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

İzmir'den Dersim ormanları için çağrı: Bu ateş herkesi yakar

İzmir'de Dersim'deki orman yangını ve yaşam alanlarının talan edilmesine karşı ortak açıklama yapıldı. Sümerbank önünde bir araya gelen Alevi kurumları ve yöre dernekleri, Dersim'de güvenlik bahanesiyle insansızlaştırma politikasının uygulandığına dikkat çekti.

Etkin Haber Ajansı / 12 Ağustos 2017 Cumartesi, 15:13

İZMİR – İzmir'deki Alevi kurumları ve çevre dernekleri Dersim'de yaşanan orman yangınlarına ilişkin açıklama yaptı. Eylemde İzmir Dersim Dernekleri ve Demokratik Alevi Derneği imzasıyla "Dersim dört dağ içinde dört dağ yangın içinde, Dersim onurdur, onuruna sahip çık" pankartı taşındı.

Açıklamaya, Narlıdere ve Balçova Cemevleri, İnsan Hakları Derneği, Eğitim-Sen, Alevi Bektaşi Federasyonu ABF İzmir bileşenleri, BDSP, HDP Milletvekili Müslüm Doğan ve çok sayıda kişi katıldı.

Kurumlar adına açıklama yapan Narlıdere Dersimliler Derneği Yöneticisi Hüseyin Berkan Alpar, "Dersim'de son dönemlerde yaşanan askeri operasyonlarda helikopterler tarafından bombalanan bölgelerde orman yangınları giderek artıyor. Yangınlara ise 'güvenlik' gerekçesiyle müdahale edilmeyen bölgede köylüler kendi çabalarıyla yangını söndürmeye çalışıyor" dedi.

ONLARCA HEKTARLIK ORMAN ALANI KÜLE DÖNDÜ

"Dersim'de operasyonlarda rüzgarın da etkisiyle hektarlarca büyüklükteki ormanlık alan küle döndü" diyen Alpar, "Bu felaket görmezden geliniyor" diye tepki gösterdi.

Alpar şöyle devam etti: "Biz Dersimlilerin yüreği yanıyor çünkü bir kez daha başlatılan askeri operasyonlarla ormanlarımız yakılıyor. Esasen bu yangınlarla ilgili olarak devletin hiçbir kurumunun açıklama yapmaması ve toplumun konuya ilişkin bilgilenmesinin engellenmesi de, bu işteki sorumluları göstermektedir. Biz Dersimliler, gerilim politikalarının, doğanın tahribinin, inançsal ve etnik asimilasyonun ve operasyoncu siyaset tarzının derhal durdurulmasını talep ediyoruz. Orman yakmalara, köy boşaltmalara, barajlara, HES'lere, ormanların ev sahibi hayvanların kovulmasına 'hayır' diyor ve tüm Türkiye'den bu konularda dayanışma istiyoruz. Çünkü Dersim Türkiye'nin bütünü, geleceğinin aynasıdır."

'YANGIN ÜLKENİN HER YANINI SARABİLİR'

Basın açıklamasının ardından konuşan HDP İzmir Milletvekili Müslüm Doğan da, Dersim'de yananın ortak değerler olduğuna dikkat çekti. Doğan şöyle konuştu:

"Orman yangınları kabul edilemez. Valiliğin özellikle yangına müdahale etmemesi ve halkın müdahalesini engellemesi bu siyaset tarzının nasıl olduğunu da göstermektedir. Dersim ormanı sadece Dersimlilerin değil ortak yaşamımızda her etkin yapıda yaşayanların ormanıdır. Ortak değerimizdir burası. Eğer siz de bunu yakarsanız, siz de bu ateşin içinde yanarsınız. Bu zulme derhal son vermeniz gerekiyor. Bu kadar ağır işkence ve baskının dayatılması artık kabul edilemez. Bu ülkede gerçek demokrasinin inşası için vicdanlara sesleniyoruz. Dur demenin zamanı geldi. Tüm halk ve inançlar için gerçek bir demokrasiyi inşa etmek zorundayız. Dersim'deki yangın ülkenin her yanını sarabilir."