ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

HDP'li vekillerin araçları askerlerce durduruldu

HDP Grup Başkanvekilleri, HDP Milletvekillerinin araçlarının Van-Edremit Yolu'nda durdurulmasına ilişkin açıklama yaptı, hukuki süreç başlatacaklarını duyurdu.

Etkin Haber Ajansı / 12 Ağustos 2017 Cumartesi, 16:43

ANKARA- Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekilleri Filiz Kerestecioğlu ve Ahmet Yıldırım, Van'da gerçekleşen "Vicdan ve Adalet Nöbeti"ne giderken HDP'li vekillerin önlerinin silahlarla durdurulmasına ilişkin açıklama yaptı, duruma tepki gösterdi.

"Milletvekillerimiz Garo Paylan ile Milletvekilimiz Bedia Özgökçe Ertan, beraberlerinde TBMM personeli danışmanlar olduğu halde Edremit-Van karayolunda seyrederken, yolları sivil plakalı bir araç tarafından kesilmiş ve aracın içinden eli silahlı kişiler inmiştir" denilen açıklamada, vekillerin olayı görüntülemeye başlaması üzerine araçtan inen sivil kişilerin kendilerini Van-Edremit İlçe Jandarma Komutanı ve jandarma binbaşısı olarak tanıttıklarını aktarıldı.

VEKİLİMİZİ ALIKOYANLAR HAKKINDA HUKUKİ İŞLEM BAŞLATILACAK

HDP'li vekillerin Edremit'teki Ermeni mezarlığının üzerine tuvalet yapılmasını incelemekten döndüğü belirtilen açıklama şu şekilde sürdü: "Milletvekillerimizin yollarının kesilerek 15 dakika boyunda durdurulduğu nokta, herhangi bir kontrol noktası değildir. Söz konusu bölge jandarma görev alanı da değildir. Dolayısıyla Van-Edremit Jandarma Bölge Komutanı, jandarma binbaşısı olduğunu iddia eden kişi, söz konusu bölgede 'görev' uygulamaya kalkmakla yetki alanını, milletvekillerimize ve beraberindekilere tutumuyla da haddini aşmış olmaktadır. Milletvekillerimizin yollarının kesilmesi ve ısrarla kimlik kontrolü yapılmak istenmesi bütünüyle yasa dışıdır, hukuksuzdur.

TBMM Başkanı, üyelerine ve personeline yönelik bu yasa ve hukuk dışı çirkin davranışa ilişkin bir tutum almalıdır. Milletvekillerimizin yollarının yasa ve hukuk dışı bir şekilde kesilmesi nedeniyle ilgililer hakkında gerekli hukuki girişimler başlatılacak, suç duyurusu yapılacak, hukuk düzleminde hesap sorulacaktır."